دانش آموختگان نظام سلامت

برخی پزشکان طرح تحول سلامت در خوزستان خواستار دریافت معوقات خود شدند

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از کانال خبری پزشکان، برخی از پزشکان طرح تحول سلامت در استان خوزستان با انتشار نامه‌ای خطاب به دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت خواستار دریافت معوقات خود شدند.

در بخش‌هایی از این نامه آمده است:
همانگونه که مستحضرید، طبق متن سند طرح تحول سلامت، در پایان هر ماه بیمارستانها مکلف به تسویه حق الزحمه پزشکان هستند. این در حالی است که در تمامی بیمارستان های فعال در این طرح، به طور میانگین بیش از ۱۴ماه است که مطالبات پزشکان دچار تعویق و تاخیر بوده و پزشکان شاغل در آن با مشکلات مالی جدی دست به گریبانند.

در ادامه درخواست شده است:
در قانون ممنوعیت دایر کردن مطب برای پزشکان تمام وقت جغرافیایی تجدید نظر شده و اجازه تاسیس مطب برای متخصصین و پزشکان فوق تخصص صادر گردد.

این پزشکان اظهار داشته‌اند:
بدیهی است این حق برای هر متخصصی اختیاری بوده و هر متخصصی می تواند در صورت تمایل بصورت تمام وقت در بیمارستان شاغل به کار باشد.

همچنین این پزشکان پیشنهاد کردند:
کمیته‌ای با حضور نمایندگان پزشکان فعال در این طرح، نمایندگان وزارت بهداشت و نمایندگان بیمه ها تشکیل شود تا یک روال منطقی و نزدیک به واقعیتهای اقتصادی جهت پرداخت کارانه‌ها مشخص شود، چراکه با نحوه پرداخت فعلی کارانه‌ها درصد بسیار قابل توجهی از حق الزحمه پزشکان به ناحق دچار جرح و تعدیل می‌شود.

در ادامه دانشگاه جندی‌شاپور نیز طی مصاحبه‌ی رئیس این دانشگاه اقدام به پاسخگویی کرده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مطالبات پزشکان مشمول طرح تحول سلامت مشروط به دریافت طلب معوق دانشگاه و بیمارستان‌ها از سازمان‌های بیمه‌گر است.

دکتر ایرج نظری بدون اشاره به میزان مطالبات دانشگاه و بیمارستانها افزود: کارانه این پزشکان تا پایان اسفند ماه ۹۵ برای اقشار مختلف گروه پزشکی تسویه شده و پرداخت کامل مطالبات در صورتی محقق می‌شود که مطالبات سیستم بهداشتی درمانی از سازمانهای بیمه گر دریافت شود.

وی اظهار کرد: مادامی که پزشکان تعهدات رسمی دارند باید پاسخگوی این تعهدات بوده و بنابراین حق ایجاد و راه اندازی مطب به صورت آزاد ندارند.

دکتر نظری یادآور شد: تعهدات این پزشکان به ضریب رشته تحصیلی و محل خدمت آنان بستگی دارد.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: مطالبات این دانشگاه از سازمانهای بیمه ۶ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال است.

رمضان احدی گفت: دانشگاه علوم پزشکی اهواز پیگیر مطالبات معوق پرسنلی، اعضای هیات علمی و متخصصان در مراجع مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی، سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه و سازمانهای بیمه است.

وی در خصوص پیشنهاد تشکیل کمیته پرداخت مطالبات افزود: این امر خارج از حوزه تصمیم گیری دانشگاه است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: همکاران پزشک در صورت تمام وقت بودن، بیشتر از ۵۴ ساعت در هفته در مراکز اجرای طرح تحول سلامت حضور ندارند و چنانچه فردی بیش از این میزان حضور دارد به مدیریت مربوطه مراجعه کند تا نسبت به پیگیری این مهم اقدام شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7