نظام سلامت

طرح تحول سلامت بدهی ندارد وظیفه حکومت ارائه این خدمات است/هیچ کدام از بسته های طرح تحول سلامت حذف یا محدود نشده است

به گزارش  صدای پزشکان و به نقل از وبدا،دکتر قاسم جان بابایی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر درخصوص دستاوردهای حوزه درمان گفت: یکی از بزرگترین برنامه های اجتماعی دولت، طرح تحول سلامت بود که براساس آسیب شناسی در حوزه سلامت، آغاز شد.

وی با بیان اینکه در حوزه سلامت، بیشترین اعتراض مردم، هزینه ها و پرداختی از جیب بود، گفت: کاهش سهم پرداختی مردم از هزینه بستری از ۳۷درصد به ۳ درصد برای روستاییان و ۶ درصد برای شهرنشینان و حمایت مالی از ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بیمار بستری با اجرای طرح تحول سلامت انجام شده است.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: پرداخت مستقیم از جیب مردم در مجموع بازار سلامت( دولتی- خصوصی، بستری- سرپایی) از ۵۳ درصد به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: حفاظت مالی از بیماران بستری در برابر هزینه ‌های کمرشکن در بیمارستان ‌های دولتی برای ۷۷.۴ درصد جمعیت کشور به صورت هدفمند و کاهش ۴۲ درصدی قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی مصرفی، از دستاوردهای طرح تحول سلامت است.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت در راستای سیاست‌ های جمعیتی، بیش از یک میلیون و هشتصد و سی هزار زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور را حمایت کرد.

وی گفت: سزارین به میزان ۶.۵ درصد مطلق، معادل ۱۱.۶ درصد پایه، کاهش پیدا کرد و سزارین بار اول به میزان ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی اظهارداشت: پوشش ۸۵ درصدی هزینه‌های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج‌های نابارور و ایجاد ۱۷ مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در ۶ استان فاقد مرکز (یاسوج، زاهدان، بندرعباس، شهرکرد، گلستان، لرستان) صورت گرفت.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در بخش عمران و توسعه، تجهیز و بازسازی بیمارستان‌های فرسوده، بازسازی ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار  مترمربع فضای بستری، توزیع ۱۳۰ هزار قلم تجهیزات هتلینگ و نوسازی کامل  ۴۵ هزار تخت بیمارستانی کشور با استفاده ۱۰۰ درصدی از تولیدات داخلی انجام شد.

دکتر جان بابایی افزود: ۵۸۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۳۳۸ بیمارستان در ۳۰۲ شهر کمتر توسعه یافته و محروم انجام وظیفه می کنند و تمام وقت شدن همگی آنان در بیمارستان ‌های دولتی انجام شده است.

وی با بیان اینکه حضور ۸۶۰ نفر پزشک متخصص مقیم در هر شب در ۱۹ تخصص در ۴۱۲ بیمارستان اصلی کشور در ۲۱۲ شهر برای درمان بیماران اورژانس مستقر هستند، گفت: در ۱۲۸ شهر منطقه محروم از ۳۱ استان کشور، کلینیک ویژه با هزینه ویزیت پایین راه اندازی شد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: راه اندازی ۳۴ پایگاه اورژانس هوایی و انتقال ۹۶۷۹ مصدوم و بیمار بدحال به بیمارستان‌ ها طی ۶۴۵۴ سورت پروازی همراه با توسعه و نوسازی ناوگان آمبولانس زمینی اورژانس کشور با به کار گیری ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس پیشرفته جدید تا پایان دولت یازدهم از اقدامات مهم این حوزه است.

وی بیان کرد: ساخت و گسترش ۱۲۵ بخش اورژانس در بیمارستان ‌های تروما و اصلی کشور و نوسازی بخش اورژانس در سایر بیمارستان‌ ها در این سه سال انجام شده است.

دکتر جان بابایی با بیان اینکه توجه خاص به بیماران نیازمند به مراقبت ‌های ویژه با افتتاح ۲۴۰۰ تخت و توجه ویژه به بیماران سرطانی با ایجاد شبکه جامع تشخیص زودرس و درمان سرطان در سه سطح در کشور صورت گرفت، به بیان این سه سطح پرداخت و گفت: سطح یک، خدمات تشخیصی، غربالگری و خدمات درمانی سرپایی، ۱۳۱ مرکز غربالگری و ۵۲ مرکز شیمی درمانی سرپایی، سطح دو، خدمات تخصصی (تشخیصی- درمانی و بستری- سرپایی) ( رادیوتراپی و …)، جراحی و شیمی درمانی در ۳۷ مرکز تخصصی و سطح سه، خدمات پیشرفته فوق تخصصی تشخیصی درمانی سرطان شامل تکنولوژی‌های پیشرفته رادیوتراپی و جراحی‌های فوق تخصصی سرطان و سلول درمانی در ۱۴ قطب کشوری است.

وی گفت: مراکز تخصصى درمان سوختگى، استاندارد سازی شده، ۹ مرکز تخصصی درمان سوختگی و ۲۰۰ تخت ویژه سوختگی (BICU) ایجاد شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۴ بخش مسمومیت موجود استاندار سازی و توسعه یافته و ۹ بخش جدید مسمومیت راه اندازی شده است، تصریح کرد: هزار تخت جدید بستری و روانپزشکی و ۱۵ بخش اورژانس روانپزشکی همراه با بازسازی بخش‌های موجود، افتتاح شده است.

وی گفت: استقرار سامانه ملی صدور الکترونیکی پروانه‌های موسسات پزشکی به منظور ایجاد شفافیت در این حوزه و دسترسی آسان مردم و صاحبان حرفه‌های مختلف محقق شد.

دکتر جان بابایی گفت: آغاز ساماندهی خدمات دندانپزشکی با ایجاد کلینیک‌های دندانپزشکی دانشگاهی با تعرفه ارزان در نقاط مختلف کشور و با همراهى معاونت بهداشت انجام شده است.

وی گفت: اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سکته‌های مغزی به صورت شبانه روزی در ۵۵ بیمارستان کشور در ۲۵ شهر صورت گرفته است و درحال حاضر ٢۴ هزار نَفَر تحت درمان سکته های حاد قلبی و ٣ هزار نَفَر نیز تحت درمان سکته مغزی با داروی ضدانعقاد قرار گرفته اند.

وی درخصوص بدهی های طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت بدهی ندارد وظیفه حکومت ارائه این خدمات است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: اگر یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و ده درصد هدفمندی یارانه ‌ها طبق قانون،به دانشگاه‌ ها داده می ‌شد عملا بیمارستان ‌ها مطالبه اضافه ‌تری نداشتند.

وی افزود: دفترچه بیمه سلامت در اختیار مردم است و اگر  خدمتی را بیمه پوشش داده، باید هزینه‌های آن توسط دولت پرداخت شود.

دکتر جان بابایی گفت: در خصوص کاهش هزینه نیز باید گفت که ارتباطی به تامین منابع ندارد، هر خدمتی که ارائه می ‌شود، باید بازنگری کرد، حتی کشورهای ثروتمند جهان نیز به صورت مرتب اقتصاد سلامت را پایش می‌کنند و تمام خدمات را ارزیابی می‌کنند که چه خدمتی به صلاح کشور است تا ارائه شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اعتباربخشی با توجه به سنجه ‌های زیادی که وجود داشت به ۹۰۰ سنجه کاهش یافت و درحال حاضر نیز تصور می‌ کنیم می‌ توان سنجه ‌ها را کاهش داد و به روزتر کرد.

وی عنوان کرد: زمانیکه در رسیدن منابع مالی تاخیر اتفاق می ‌افتد، فروشندگان ممکن است به ما اجناس را تحویل ندهند. پولی که ما از بیمه‌ ها می‌گیریم باید هزینه دارو و ملزومات پزشکی کنیم و اگر منابع را نتوانیم تامین کنیم، کسانی که فروشنده تجهیزات پزشکی هستند، اجناس را با شرایط ایده آل تحویل نمی‌ دهند. البته هیچ فردی نباید از  خدمات اورژانسی محروم شود.

دکتر جان بابایی افزود: در خدماتی که گاهی تجهیزات به کندی تحویل داده شده، خدمت تعطیل نشده و فقط ماندگاری بیمار در بیمارستان افزایش داشته است.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه گاهی بیمار یک روز اضافه ‌تر مانده تا لوازم مصرفی تامین شده و کارش انجام شود، یعنی باز هم بیمار از بیمارستان خارج نشده است، نمی‌توان گفت که بیش از ۶۰۰ بیمارستان در کشور همه به خوبی کار می‌کنند، نظارت برای همین امر گذاشته شده تا اگر مشکلی وجود دارد، رسیدگی شود، تصریح کرد: اگر بخواهیم خدمت را به درستی ارائه کنیم، باید منابع مالی تامین شود.

وی گفت: حتی اگر منابع نیز داشته باشیم، گاهی باید برای خدمات سقف بگذاریم، یعنی نمی‌ توان گفت همه خدمات غیراورژانس باید همواره انجام شود.

وی با بیان اینکه برای خدمات غیر اورژانسی باید سقفی بگذاریم، زیرا منابع کشور محدود است، ادامه داد: مکلف هستیم صرفه جویی در خدمات را انجام بدهیم تا بیشترین خدمت را به مردم در بخش هایی که بسیار نیاز دارند، انجام دهیم.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص نپذیرفتن دفترچه بیمه سلامت در برخی مراکز خصوصی بیان کرد: تصمیم بیمه سلامت بود که در مرحله اول، تمامی افرادی که بیمه نبودند را بیمه همگانی کند ولی منابع برای آن دیده نشده است به همین علت سازمان های بیمه گر تصمیم گرفت که ارائه خدمت به این بیمه شدگان را منحصر به بخش دولتی کند بنابراین این موضوع،  تصمیم وزارت بهداشت نبود.

وی افزود: این تصمیم موجب شده که بار مراجعه بیمه شدگان به بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز درمانی دولتی افزایش قابل توجهی داشته باشد و گزارش هایی داریم که بیمارستان های دولتی در استان های مختلف بعد از این تصمیم سازمان بیمه، شلوغ تر شده اند.

دکتر جان بابایی ادامه داد: اگر این بیمه شدگان می خواهند از بخش خصوصی نیز خدمت بگیرند لازم است، بخشی از حق بیمه را پرداخت کنند، زیرا منابع دولتی اجازه پوشش خدمات درمانی برای این بیمه شدگان را در بخش خصوصی نمی دهد.

وی گفت: به هر حال با توجه به محدودیت منابع مجبوریم برای برخی خدمات به بیمه شدگان سقف بگذاریم، این روالی که در بیشتر کشورهای دنیا حتی کشورهای پیشرفته هم وجود دارد، البته بیمارستان های دولتی موظف به پذیرش بیمه شدگان طرح بیمه رایگان سازمان بیمه سلامت هستند.

وی با بیان اینکه نظام إرجاع در تمام دنیا وجود دارد و باید درجهت سطح بندی خدمات اهتمام بیشتری داشته باشیم، گفت: راهنماهای بالینی نیز برای محدود کردن هزینه هایی است که در بقا و سلامت بیمار تاثیری ندارد بلکه صرفا خدمات اضافی است که اگر انجام نشود، طبیعی است در مردم نارصایتی ایجاد شود، اما به معنای محدود کردن مردم از خدمات ضروری و علمی نیست.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: ساختار بیمارستانها به لحاظ تنوع امکانات و تخت، به گونه ای نیست که فرد زمانیکه به بیمارستان مراجعه کرد، تمام خدمات را دریافت کند.

وی ادامه داد: فرض کنید، در یک بیمارستان کوچک ٣٢ تخته تمام خدمات به بیمار ارائه شود، این موضوع عملا غیرممکن است.

وی گفت: خدمات درمانی پیچیده باید در بیمارستان های بزرگ که تجهیزات مدرن تَر و تخت های بیشتری دارد، ارائه شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در کشور ٨٠ بیمارستان زیر ٣٢ تخت وجود دارد که متعهد به ارائه خدمات اورژانسی و خدمات اولیه به بیمار هستند و به جای بردن تجهیزات پیشرفته به این بیمارستان ها، می توان از سیستم انتقال بیمار استفاده کرد و بیمار را برای خدمات پیچیده إرجاع داد.

وی با بیان اینکه ما باید در خصوص خدماتی که به مردم ارائه می شود، آسیب شناسی کنیم و ایرادات و نقاط ضعف را برطرف کنیم، گفت: هیچ کدام از بسته های طرح تحول سلامت حذف یا محدود نشده است و تمام بسته ها براساس آسیب شناسی محیطی طراحی شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7