نظام سلامت

گذراندن طرح پزشکی در تهران منعی ندارد

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از فارس، سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ بر اینکه آیا پزشکان می‌توانند طرح خود را در تهران بگذرانند، اظهار داشت: این مسئله از لحاظ قانونی منعی ندارد و عملکرد وزارت بهداشت به صورتی بوده که در اکثر دوره‌ها در سال‌های اخیر متخصصین را به تهران و سه سال به صورت محدود مجوز دادند.

وی گفت: البته به غیر از یکسال که آن هم سال ۹۴ بود، برای تکمیل کادر آموزشی مسئله به صورت متفاوت انجام شد.

حریرچی گفت:‌ اکثر افراد طرح خود را در شهرستان‌ها انجام داده و در موارد خاصی مجوز در تهران ارائه داده شده است. به عنوان مثال برخی از این مجوزها مربوط به سازمان انتقال خون بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد نحوه انتخاب افراد برای اجرای طرح یا شهرستان گفت:‌ همه افراد باید در سایت ثبت‌نام کنند و نحوه انتخاب محل طرح به مسائل گوناگونی همچون وضعیت تأهل و شرایط خاص افراد دارد.همچنین ممکن است برخی در دوران عمومی طرح را گذرانده و در منطقه محروم بوده‌اند. بنابراین رتبه‌بندی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

وی در مورد تفاوت اجرای طرح در تهران در شهرستان‌های محروم گفت:‌ این مسئله دو فرق اساسی دارد که یکی از آن طول دوره است و افرادی که در مناطق محروم طرح می‌روند طول دوره‌شان محدودتر است. همچنین برای اخذ مجوز مطب اجرای طرح در تهران و ۵ کلانشهر تنها ۳۰ امتیاز به صورت سالانه نیاز دارد.

حریرچی گفت: بنابر این کسی که طرح‌اش را بخواهد در تهران بگذراند برای راه‌اندازی مطب ۱۲ سال نیاز به جمع کردن امتیاز دارد. در حالی که امتیاز برخی از مناطق محروم ۱۴۰ است.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه افرادی که طرح‌شان را در تهران می‌گذرانند تعدادشان زیاد بوده و آیا این کار تخلف است،‌گفت: باید این مسئله بررسی شود. ممکن است برخی از این افراد سال دوم طرح را در تهران گذرانده باشند در برخی از رشته‌ها همچون روانپزشکی و پزشکی اجتماعی ما اعلام کرده‌ایم که لازم نیست به طرح بروند بنابر این شما موردها را به ما بدهید تا آن را بررسی و از وقوع آن جلوگیری کنیم.

وی گفت: از نظر ما این موارد بسیار نادر است و با تأکید وزیر بهداشت در سال‌های گذشته اقدامات مؤثری صورت گرفته است.

حریرچی گفت:‌ متخصصین در برخی از سال‌ها تا ۴۰ درصد، طرح‌شان را شروع نمی‌کردند و اکنون طبق سیاست‌های کنونی اگر متخصص به منطقه‌ای معرفی شود حتی تا قبل شروع مورد بررسی جابه‌جایی قرار نمی‌گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: گاهی نیز شورای پزشکی حکم می‌کند که فردی از طرح معاف شود یا به دلیل بیماری در محل زندگی خود طرح‌اش را می‌گذراند. ولی به طور کلی آن افرادی که طرح آنها برای سال ۹۵ بوده و آن را شروع نکرده‌اند میزان آنها به زیر دو درصد تنزل یافته و افرادی که تخلفی در این زمینه داشته باشند را با آنها برخورد می‌کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7