نظام سلامت

خط قرمزهای طرح تحول نظام سلامت همیشه جزو اولویت های ماست

مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه خط قرمزهای طرح تحول نظام سلامت همیشه جزو اولویت های ماست، گفت: نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول نظام سلامت و امور درمان باید بیش از پیش و با قدرت بیشتر در دانشگاه ها برای حفاظت از دستاوردهای حاصله انجام شود.

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از وبدا، دکتر علیرضا عسگری، در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با بیان اینکه خط قرمزهای طرح تحول نظام سلامت همیشه جزو اولویت های ماست، گفت: نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول نظام سلامت و امور درمان باید بیش از پیش و با قدرت بیشتر در دانشگاه ها برای حفاظت از دستاوردهای حاصله انجام شود.

وی افزود: وقایع ناخواسته تهدید کننده حیات، مطابق با کمیته جهانی ثبت خطای درمانی در ۲۸ مورد تببین شده اند، این وقایع نیازمند واکنش سریع و نقش بارز اجرایی معاونت درمان دانشگاه ها و تحلیل ریشه ای وقایع است.

دکتر عسگری خاطرنشان کرد: بخشنامه منع استفاده غیرمتعارف از تلفن همراه و شبکه اجتماعی در زمان انجام فعالیت های درمانی با رویکرد اصلاحی ابلاغ شده است، چراکه استفاده از تلفن همراه می‌ تواند منجر به کاهش دقت عملکرد، بی‌اعتمادی بیمار و همراهان بیمار، تشدید عفونت‌های بیمارستانی، اختلال در دستگاه‌های بیمارستانی و تهدید کننده حریم شخصی بیمار و پزشک شود، بنابراین باید رفتارها را اصلاح کنیم و نظارت بر اجرای صحیح بخشنامه ممنوعیت استفاده غیر متعارف از تلفن همراه در مراکز درمانی باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: راه اندازی سامانه ۱۹۰ سبب کاهش تخلفات شده است، اما همچنان باید اعتماد مردم را جهت تاثیرگذاری این سامانه برای رسیدگی به شکایات جلب کرد.

مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: همچنین تشکیل منظم جلسات ستاد استانی رسیدگی به تعرفه ها توسط دانشگاه ها باید صورت گیرد.

وی گفت: تاکید بر نظارت بر تسریع در رسیدگی به درخواست های صدور پروانه های موسسات پزشکی با استفاده از ابزار الکترونیک صورت می گیرد. سامانه صدور پروانه ها سامانه ای بسیار پیچیده است که می تواند تمامی اطلاعات را با دقت ارائه دهد.

دکتر عسگری گفت: در خصوص اعتباربخشی نیز انجام دو سالانه این فرایند به هیچ عنوان به معنی دور شدن از آن در طول این مدت نیست بلکه در کنار امتحان نهایی هر بیمارستان، تست و بررسی هایی در طی دوره انجام خواهد شد و در کارنامه بیمارستان ها ثبت می گردد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7