نظام سلامت

طرح تحول سلامت نقطه مهم تحقق حقوق شهروندی از سوی دولت است

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمود عباسی عصر چهارشنبه در همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق سلامت در تالار امام رضا(ع) دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، افزود: در منشور حقوق شهروندی ماده های مختلفی وجود دارد که مربوط به حوزه خدمات پزشکی و بهداشتی است.
وی اضافه کرد: در حقوق شهروندی ماده ۲ تاکید بر لزوم برخورداری حق زندگی شایسته برای تمام شهروندان، در ماده چهار حقوق کودکان، در ماده پنج حق توانخواهان و در ماده ۶ تاکید حقوق شهروندی بر محیط مساعد برای زندگی است که تمام این موارد به حقوق شهروندان در حوزه سلامت مرتبط است.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری با بیان اینکه ارتباط حقوق شهروندی و حقوق سلامت حمایت از گروه های آسیب پذیر، کودکان، سالمندان، بیماران خاص و احترام به اندیشه و اعتقاد افراد است، خاطرنشان کرد: حقوق بیمار در واقع نقطه تلاقی حقوق شهروندی و حقوق سلامت است.
عباسی، اتحاد سیاست های راهبردی، آموزش جامعه پزشکی اخلاق مدارانه در کنار روش های مقابله با فساد را از جمله نیازها و حقوق بیماران برشمرد و گفت: حقوق شهروندی نقطه مقابل حقوق حاکمیت نیست، این دو در عرض هم نیستند بلکه در طول هم قرار دارند.
وی با تاکید بر اینکه انسان سالم محور توسعه است و دولت ها موظفند در تثبیت جایگاه سلامت در جامعه گام های موثر بردارند، افزود: حق بر سلامت جنبه فراملی دارد، حق سلامت بخشی از حقوق شهروندی است که گستره اجرایی آن از مسیر توزیع عادلانه منابع عبور می کند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری خاطرنشان کرد: بخشی از حقوق شهروندی بیمار در منشور حقوق بیماران مواردی نظیر دریافت مطلوب خدمات، دراختیارقراردادن مطلوب اطلاعات، دادن حق تصمیم گیری آزادانه و ارایه اطلاعات مبتنی بر حریم خصوصی است.
عباسی تاکید کرد: نظام سلامت کارآمد نیازمند مشارکت فعالانه گیرندگان و ارایه کنندگان خدمات سلامت است و اگر مسیر حقوق شهروندی و حقوق بیماران در مسیرحمایت از شهروندان آسیب پذیر حرکت کند، می تواند به ارتقای سلامت و توسعه حقوق سلامت کمک کند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: پایه های حقوق سلامت بر حقوق شهروندی است و از حقوق ذاتی شهروندان نشات می گیرد، هر دو در تعامل هم برای تقویت جایگاه بیماران در جامعه هستند.
در دوازدهمین همایش ملی حقوق شهروندی با عنوان حقوق شهروندی و حقوق سلامت در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، حجت الاسلام سیدطاها مرقاتی مشاور حقوق بشر اسلامی معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری، احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، مهدی شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و جمعی از استادان حقوق و پزشکی و مسوولان دادگستری استان سمنان حضور داشتند.
دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دانشجو در هشت دانشکده دارد که ۲ رشته در مقطع کاردانی، ۱۸ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد، ۲ رشته در مقطع پزشکی عمومی، پنج رشته در مقطع دکتری و پنج رشته دستیاری را شامل می شود، هفت بیمارستان و مرکز درمانی و آموزشی در شهرستان های سمنان، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، سرخه و آرادان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7