آموزشی دانشجویان

در پنج سال آینده ظرفیت اکثر رشته‌های علوم پزشکی تغییری نمی‌کند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت بر اساس روشهای مختلفی که در وزارت بهداشت انجام شده، به پایان رسیده است و در مورد آن توافق وجود دارد و نیازسنجی و محاسبات نیروی انسانی که در این مورد که در ۵ سال آینده چه میزان نیروی انسانی باید در دانشگاه‌های علوم پزشکی تربیت شوند، انجام شده است.

وی ادامه داد: به نظر من در مورد اکثر رشته‌های علوم پزشکی باید همین روند جذب فعلی را دنبال کنیم اما در برخی رشته‌های دیگر نیازمند بازنگری در ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی هستیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: به خاطر حساسیتی که مسئله ظرفیت پذیرش رشته‌های تخصصی علوم پزشکی دارد، از ذکر جزئیات ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی خودداری می‌کنم اما در مجموع در رشته‌هایی که ظرفیت متناسب با نیاز کشور است، همین وضعیت و ظرفیتهای فعلی را دنبال می‌کنیم و در جاهایی که نیاز بیشتر وجود دارد، ظرفیتهای پذیرش رشته‌های علوم پزشکی تغییر می‌کند.

لاریجانی گفت: ما در عالم پزشکی مشکل مهمی که داریم این است که تجمع پزشکان در مراکز استانها و پایتخت کشور بسیار بیشتر از سایر نقاط کشور است و این مسئله در سیاستگزاری آموزش علوم پزشکی کشور باید در نظر گرفته شود. در واقع توزیع نیروی انسانی در رشته های پزشکی در کشور مناسب نیست.

معاون وزیر بهداشت گفت: برنامه وزارت بهداشت این است که بر اساس برنامه آمایش سرزمینی علوم پزشکی بتوانیم نیاز مناطق مختلف را به دانش آموختگان رشته‌های مختلف پزشکی و رشته‌های تخصصی تأمین کنیم و همچنین باید نیازمندی‌ها را محاسبه کنیم.

لاریجانی افزود: بیمارستانهای آموزشی با زحمات اساتید، رزیدنتها و گروه‌های آموزشی ارتقای چشمگیری پیدا کرده‌اند، در گذشته حضور افراد و متخصصان در بیمارستانهای دولتی به شکلی که امروز هست نبود و مردم از این مسیر بهره برده‌اند اما اینکه هیچ چالشی در سیستم سلامت کشور وجود ندارد نیز قابل قبول نیست.

وی گفت: در این سیستم البته بیش از همه مردم از خدمات نظام سلامت برخوردار شده اند و کیفیت خدمات سلامت نسبت به بخش خصوصی خیلی ارتقا پیدا کرده است اما قبول داریم که بار مراجعه بیماران در بخش دولتی خیلی زیاد است و از جهتی برکت الهی را می آورد چون نیاز مردم را برآورده می کند اما از جهتی فشار به گروه پزشکی را در بخش دولتی زیاد کرده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7