یادداشت

بیش از نیمی از پزشکان بریتانیا در حال کمک به مرگ بیمارنشان هستند

تسهیل فرآیند مرگ برای بیماران (اتونازی)، در انگلستان قانونی نیست؛ اما در مقاله ای که دکتر Jacky Davis (رادیولوژیست بیمارستان Whittington در لندن) در نشریه BMJ (British Medical Journal) منتشر کرده است به ارائه آمارهایی پرداخته است که بیانگر آن است که این موضوع جای کار بیشتری دارد.

وی معتقد است که انجمن پزشکان بریتانیا (BMA) مدت هاست که با اتونازی مخالف است و در بحث های قانونی و سیاست گذاری نظراتش به عنوان نماینده کل پزشکان مطرح می شود. اما طی یک نظرسنجی (که در اکتبر سال ۲۰۱۷ توسط doctors.net انجام شد) دریافت شد که ۵۵٪ پزشکان موافق قانونی بودن این امر هستند؛ ۴۳٪ مخالف بودند و ۲٪ نظر نداشتند. از همین رو ضروری است که BMA به تجدیدنظر بپردازد و با اتخاذ موضع خنثی نسبت به این امر، در ایجاد تعامل و سازندگی کوشش کند.
دکتر دیویس، که خود عضو شورای BMA و یکی از اعضای هیئت مدیره کمپین Dignity in Dying (کرامت در مرگ) و رئیس انجمن Healthcare Professionals for Assisted Dying است، استدلال می کند که اختلاف فعلی بین سیاست های BMA و دیدگاه پزشکان و بیماران، اعتبار BMA را تضعیف می کند و مخالفت دائمی این انجمن با نظرات پزشکان و بیماران باعث حذف انجمن از فضای عمومی خواهد شد. “

از طرف دیگر دکتر Bobbie Farsides، استاد اخلاق بالینی و زیست پزشکی می گوید: “به نظر می رسد که ما شاهد مثالی نادر از اخلاق عمومی هستیم که منجر به تغییر قانون خواهد شد.”

ایشان ضمن اشاره به یک نظرسنجی که سال ۲۰۱۵ از عموم مردم انجام شد و طی آن نشان داده شد که۸۲ درصد مردم از قانون حمایت از مرگ پشتیبانی می کنند؛ می گوید: “با توجه به این آمار ممکن است قانون به زودی تغییر کند.” او معتقد است که “اکنون ما مطمئنا متوجه شدیم که بین داشتن یک پزشکی تسکینی (palliative) خوب و احترام به آرزوی مرگ بیمار و درخواست آنها برای کمک، تناقضی وجود ندارد.”

اما در جواب مقاله منتشر شده، دکتر Bernard Ribeiro، ریاست سابق Royal College of Surgeons، طی یک مقاله head-to-head می گوید: کمک به خودکشی بیماران، نقش مناسبی برای پزشکان نخواهد بود. طبق قانون کمک به مرگ بیماران صعب العلاج مرحله آخر با استفاده از داروهای کشنده، مشارکت در خودکشی محسوب می شود و این قضیه ای است که به دادگاه مربوط می شود و نه به مشاوره های پزشکی.
او نگران بیماران دردمند و آسیب پذیری است که از سر استیصال و مصائب بیماری، خواسته هایی از پزشک دارند که پزشکان آن را به درخواست اتونازی تعبیر می کنند و این تعبیر منجر به اتفاقی عملی شود.

در نظرسنجی سال ۲۰۱۶ Medscape، ۵۷% پزشکان آمریکا موافق حمایت از مرگ بیماران بودند. در سال ۲۰۱۷ و در نظرسنجی Medpage این عدد به ۶۱% رسیده است. این در حالی است که دادگاه عالی کانادا، حق درخواست مرگ را برای بیماران لاعلاج جز حقوق آنان دانسته است و این امر در کانادا قانونی است.
دکتر Stefanie Green، رییس Canadian Association of Medical Assistance in Dying Assessors and Providers (CAMAP) می گوید طی سال های اخیر پزشکان بیشتری تمایل پیدا کرده اند که یاد بگیرند چگونه می توانند برای بیماران خود یک مرگ خوب فراهم کنند.

ترجمه از: حامد چراغعلی

جهت مطالعه کامل مقالات به لینک های زیر مراجعه کنید:
https://www.medscape.com/viewarticle/892433
http://www.bmj.com/content/360/bmj.k503
http://www.bmj.com/content/360/bmj.k301

درباره نویسنده

حامد چراغعلی

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7