دانش آموختگان دستیاران تخصصی

درخواست انجمن پاتولوژی از معاونت وزارت بهداشت مبنی بر توقف دوره کلینیکال پاتولوژی

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از کانال خبری پزشکان نامه ای جهت درخواست برای توقف دوره کلینیکال پاتولوژی از سوی انجمن پاتولوژی به معاونت آموزش وزارت بهداشت منتشر شده است. در متن این نامه آمده است ؛

حضور محترم جناب آقای دکتر لاریجانی
معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام
احتراما پیرو ابلاغ آیین‌نامه دوره تکمیلی علوم آزمایشگاهی توسط دبیر شورای آموزشی علوم پایه پزشکی آن معاونت موارد ذیل باستحضار میرسد:
۱) متاسفانه و علیرغم تاکیدهای مکرر توسط بسیاری از دست اندرکاران در رابطه با تفکیک علوم پایه و بالینی و لزوم بررسی و تدوین کوریکولوم های آموزشی علوم بالینی توسط شوراها و متخصصین مربوطه، آیین نامه مذکور توسط دبیرخانه شورای آموزشى علوم پایه پزشکی تدوین و ظاهرا بدون مشورت و تایید دبیرخانه شورای آموزشی پزشکی و تخصصی ابلاغ گردیده است.

۲) در این آیین نامه اشتباهات فاحش گذشته مبنی بر اعطای مدرک کلینیکال پاتولوژی به افرادی که این دوره را می گذرانند اصلاح گردیده ولی دوره به گونه ای تدوین شده که کلیه آموزش ها توسط مجموعه ای از گروه های علوم پایه پزشکی داده شده و مشخص نیست ارزیابی نهایی چگونه و توسط چه گروهی انجام می شود و منظور از حد نصاب قبولی چیست؟
در جای دیگری از آیین نامه توانایی تفسیر و ارائه مشاوره به پزشک مسئول بیمار را از توانایی های مکتسبه پس از طی این دوره ذکر نموده اند که با مبانی کلیه آموزشهای بالینی بین المللی مغایر است و نقش تفسیر و مشاوره به پزشکان بالینی، صرفا بایستی توسط پزشک بالینی با گذراندن دوره‌های بالینی آزمایشگاهی صورت پذیرد. (مصداق این مورد در کشور، متخصصین پاتولوژی می‌باشند.)

۳) همانگونه که مستحضرید “طرح جامع ارائه خدمات آزمایشگاهی” به دستور مقام محترم وزارت، توسط حوزه معاونت آموزشی در حال تدوین است. اگر چه از چندین ماه پیش و پس از ارائه کلیات مفهومی آن، هیچ بازخوردی به این انجمن داده نشده و هیچ مشورتی با ذینفعان در این زمینه صورت نگرفته، ولی بهتر می بود تا تدوین نهایی این طرح و تعیین تکلیف «تبصره ۲ ماده چهارم قانون اصلاح بعضی از موارد قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارویی و موارد خوردنی و آشامیدنی» در صحن علنی مجلس که قبلا توسط کمیسیون محترم بهداشت و درمان مجلس رای به حذف آن داده شده، مهلت داده می شد. ولی متاسفانه همچنان تعجیل در راه اندازی این دوره مورد تعجب و سوال است.

در پایان از ان مقام محترم تقاضا داریم نسبت به توقف روند اجرایی این دوره با همه اشکالات فوق الذکر دستور مقتضی را مبذول فرمائید.
با تشکر از بذل عنایت حضرتعالی

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7