یادداشت

لزوم تصویب قانون منع خود ارجاعی در ایران چیست؟

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست.

پزشکی در تمام دنیا حرفه ای مقدس تلقی میگردد.حرفه ای که با بالاترین نعمت ادمی یعنی سلامت و جان ارتباط مستقیم و چشمگیری دارد.و پزشکان و بطور کلی سیستم درمان در تمامی کشورها جایگاهی ویژه نزد عوام و خواص و دولتمردان دارند.

بی شک پزشکان ایرانی از این قاعده مستثنی نبوده و نیستند.نخبگان هوشی و پشتکاری که در تمام مدت تحصیل اعم از تحصیلات دوران دانش اموزی و تحصیلات دوران دانشگاه حداکثر تلاش خود را در جهت علم اموزی انجام میدهند و امتحانات سخت و سنگین و بعضا رقابتی متعدد را باید با موفقیت طی کنند تا به انان ترم پزشک اطلاق شود.مسیری عجیب سخت و پر پیچ خم.

براساس گفته های بالا و همچنین گفته مقام معظم رهبری که چه زیبا و عاقلانه فرمودند بالاترین سرمایه هر کشور نیروی نخبه انسانی است و بالاترین خطاها ناامید کردن این نیروی انسانی نخبه است.لزوم هر چه بیشتر صیانت از این سرمایه گرانقدر قابل درک میگردد.

بی شک یکی از راه های حفظ سرمایه های گرانقدر پیشگیری است.پیشگیری از بروز خطا و اشتباه توسط انان….یعنی باید قوانین طوری طراحی شوند که این نیروی کارامد به سمت اشتباه و خطا و به چاله خود ساخته نرود.هرچند پزشکی حرفه ای مقدس است اما پزشکان مقدس و عاری از گناه و اشتباه و هوای نفسانی نیستند.انها افرادی هستند بسیار باهوش و بسیار با پشتکار و نخبه اما انسان هستند و انسان جایز الخطا؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز خطا از انان باید قوانین پیشگرانه ای طراحی و اجرا گردد.

قانون منع خود ارجاعی موسوم به قانون استارک بر همین اساس و براساس صیانت از اخلاق پزشکی و صیانت از اقتصاد سلامت و حق مردم و کاهش هر چه بیشتر رابطه مالی پزشک و بیمار در کشورهای مترقی بالغ بر ۳ دهه است که تصویب و اجرایی شده و فواید چشمگیری برای نظام سلامت و درمان ان کشورها به همراه داشته است ؛قانونی که در شرایط اقتصادی کنونی کشور با توجه به اتخاذ و ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب و همچنین پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و در دسترس قرار گرفتن راحت تر مدالیته های مختلف تشخیصی در دنیای پزشکی خلا ان در ایران اسلامی عمیقا احساس میگردد.

قانونی که هم در جهت حمایت از جامعه پزشکی است با پیشگیری از بروز خطای احتمالی در زمینه تشخیص از طریق مشورت با متخصص دیگری و کاهش احتمال خطای تشخیصی و همچنین در زمینه جلوگیری از بروز مفسده درخواست بدون اندیکاسیون معروف به درخواست القایی و ایجاد رانت مالی برای پزشک و همچنین در جهت حمایت از اقتصاد سلامت و نهایتا در جهت منافع جانی و اقتصادی مردم عمل میکند.

امیدوارم تمام ارکان حقیقی و حقوقی مرتبط در جهت تصویب این قانون حداکثر تلاش خود را به خرج دهند که خیر دنیا و اخرت در ان خواهد بود

درباره نویسنده

پیمان کمالی حکیم

پیمان کمالی حکیم دانش اموخته پزشکی عمومی MD-MPH و تخصص رادیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7