نظام سلامت

۹۲ درصد مردم ایران زیر پوشش بیمه سلامت هستند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با وزیر بهداشت تایلند گفت: ۹۲درصد مردم ایران زیر پوشش بیمه سلامت هستند و ۵۰ درصد این بیمه ها کاملا رایگان است.
به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید حسن هاشمی روز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با وزیر بهداشت تایلند در هتل اسپیناس تهران افزود: ایران و تایلند هم از نظر جمعیت و هم مسائل نظام سلامت، اشتراکات بسیار زیادی دارند و می توانند از تجربه یکدیگر استفاده کنند.
وی ادامه داد: کشور تایلند نظام بهداشتی بسیار موفقی دارد. در منطقه شرق آسیا جزو کشورهای موفق است و من مطمئن هستم که تفاهمنامه ای که امروز بین وزارت بهداشت دو کشور امضا می شود برای هر دو طرف مفید است و به خصوص کارشناسان دو طرف از آن بهره مند خواهند شد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: هر دو کشور سابقه طولانی در فعالیت شبکه بهداشتی-درمانی دارند. اخیر سازمان بهداشت جهانی چهلمین سال فعالیت شبکه های بهداشتی و نظام PHC را جشن گرفته است و ایران نیز همین میزان در زمینه شبکه بهداشتی تجربه دارد.
وی گفت: تفاهمنامه ای که امروز بین دو کشور امضا شد در زمینه همکاری در امور بهداشت، درمان، آموزش پزشکی فناوری های نوین حوزه سلامت، تولید دارو و صنایع پزشکی است و به خصوص دو کشور از تجارب یکدیگر در زمینه امور مرتبط با اقتصاد سلامت بهره خواهند برد و امیدوارم در آینده نزدیک شاهد ثمربخشی این همکاری باشیم.
وی افزود: در دولت آقای روحانی اقدامات بزرگی در حوزه سلامت انجام شده است، ۹۰۰ بیمارستان در ایران فعال است که بسیاری از آنها در این دوره بازسازی و نوسازی شدند، حدود ۲۰ هزار خانه بهداشت، ۶ هزار پایگاه بهداشتی-درمانی و پایگاه جامع سلامت در کشور داریم.
وی گفت: به طور کلی ۸۰درصد خدمات سلامت در ایران دولتی است البته این نقطه ضعف نظام سلامت ایران است و به دنبال این هستیم که به سمت خرید راهبردی خدمات سلامت از بخش خصوصی برویم و به جای تصدی گری، سیاستگزاری و نظارت را تقویت کنیم.
هاشمی ادامه داد: ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی در ایران داریم که ۲۵۰ هزار دانشجو در آنها تحصیل می کنند و ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی نیز در این دانشگاه ها فعال است و ایران مقام اول را از نظر تولید علم در منطقه مدیترانه شرقی و مقام ۱۵ را در نمایه ISI از نظر مقالات علوم پزشکی دارد.
وی گفت: ۹۶درصد داروی مورد نیاز مردم ایران در داخل تولید می شود و ۳۵درصد تجهیزات پزشکی نیز ساخت داخل است.
پیاکاسول، وزیر بهداشت تایلند نیز در این این نشست گفت: ایران دستاوردهای بزرگی در حوزه سلامت داشته است و به خصوص برنامه های ایران در مبارزه با بیماری های غیر واگیر مورد توجه مجامع جهانی قرار گرفته است.
وی گفت: تایلند نیز در زمینه مدیریت نظام سلامت و به خصوص هزینه-اثربحشی و کاهش هزینه های پرداخت از جیب مردم برای درمان تجربه موفقی دارد و می توانیم همکاری مفیدی در انتقال تجارب بین دو کشور داشته باشیم.
وزیر بهداشت تایلند گفت: در تایلند بخش اندکی از هزینه های درمانی را مردم از جیب می پردازند و سهم عمده هزینه های درمانی از طرف دولت پرداخت می شود.
کاسول افزود: ایران و تایلند مشترکات زیادی از نظر نظام سلامت دارند و قطعا می توانیم با همکاری نزدیک از تجارب یکدیگر استفاده کنیم، وظیفه وزارت بهداشت هر دو کشور این است که زمینه زندگی سالم را برای مردم فراهم کنیم.
وی گفت: بسیار خوشحال شدم وقتی شنیدم که بیش از ۹۰ درصد مردم ایران زیر پوشش بیمه هستند، نظام سلامت ایران می تواند یک الگوی موفق در دنیا باشد و زمینه های فراوانی از جمله تولید دارو بین دو کشور وجود دارد

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7