سرمقاله

حامیان جریان تبریزیان و طب اسلامی چه کسانی هستند؟

نام طب اسلامی را حتما شنیده اید. روشی که هواداران آن مدعی اند به گنجینه ای تازه و دانشی نوین دست یافته اند و حتی خود را در حد و اندازه ابن سینا می بینند اما در واقع مبلغ خطرناک ترین روشها به نام درمان انواع بیماری ها هستند. به بیماری های ساده اکتفا نمیکنند و حتی ادعای درمان انواع سرطانها را دارند. هیچ شواهد علمی و تجربی ارائه نمی دهند بلکه تنها خود را مرتبط به سرچشمه وحی میکنند و از آن طریق برای روشهای بی اعتبار خود اعتبار ساختگی میجویند. مدعی نجات مسلمانان هستند حال آنکه جان بسیاری از بیماران را بواسطه تاخیر در درمان به خطر انداخته اند. مدتی است از مرحله تئوری پردازی فراتر رفته و داروهای آزمایش نشده و بدون تایید علمی تولید میکنند و در سایتها و فروشگاههای خود میفروشند تا عطش خود برای مال و شهرت را سیراب کنند. در سه مقاله تاکنون به طب اسلامی پرداخته ام به فلسفه آن، به خطرات آن و نهایتا به فروشگاه داروهای آن. در مدتی که در مورد این مدعیان طب اسلامی مطالعه میکردم نکته ای توجه مرا مرتب به خود جلب می کرد و آن اینکه حامیان این جریان چه کسانی هستند؟ آیت الله تبریزیان از چه امکاناتی برای تبلیغ استفاده می کند و چرا با وجود آنکه آشکارا جان و مال مردم را بخطر انداخته با او برخوردی نمی شود؟ با وجود آنکه بزرگان دانشمندی مانند حجت الاسلام جعفریان و طباطبایی بارها بر باطل و خرافی بودن روش این افراد و حتی عدم سندیت احادیث آنها تاکید کرده اند چگونه در کشوری که اختیار ان در دست روحانیت است در برابر این جریان خطرساز برای دین و سلامت مردم مقاومتی جدی و رسمی نمیبینیم؟

پاسخ را به نظر می رسد باید در برداشتهایی از این ایده یافت: بومی سازی علم و اسلامی کردن دانش. ایده ای که چند سالی است به شدت در کشور ما تبلیغ می شود و هرچند مخالفان زیادی هم دارد اما بسیاری از مراکز اصلی قدرت بر آن پافشاری می کنند. وارد جزییات بررسی این ایده نمی شویم اما همین قدر بگوییم که تا سالهای سال، این ایده بیشتر در زمینه علوم انسانی مطرح بود اما اخیرا چند سالی است که دامنه آن تا علوم تجربی و در راس آن پزشکی نیز کشیده شده است. گسترشی که شاید مبدعان این نظریه نیز در ابتدا در ذهن خود نداشتند اما پیروان آنها با فراهم دیدن شرایط، دامنه بومی سازی علم را به طبابت نیز گستراندند. ایجاد طبی بر مبنای احادیث و وحی آسمانی ریشه در همین ایده انقلابی داشته و دارد یا به روایت دیگر آیت الله تبریزیان و دیگر پایه گذران آن تلاش میکنند آن را اینطور جلوه دهند.

در این مقاله کوشیدیم تا نگاهی به حامیان آیت الله تبریزیان و جریان طب اسلامی بیاندازیم. اینکه چه رسانه هایی او را حمایت می کنند، چه نهادهایی محل سخنرانی و تبلیغ در اختیارش میگذارند و کدام افراد او را ترویج میکنند.

در میان رسانه ها بررسی ما به رسانه های مجازی محدود بوده است. علاوه بر چند وبسایت که مستقیما بوسیله آیت الله و شاگردانش اداره می شوند نام رسانه های بزرگ دیگری را هم می توان با یک جستجوی اینترنتی به سادگی یافت. وبسایت تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران حداقل ۵ مطلب ترویجی تاکنون در مورد ایشان منتشر کرده که ۱ مورد به حمایت آیت الله علوی گرگانی، دو مورد بیان توصیه درمانی و ۲ مورد مصاحبه و گفتگو با ایشان بوده است. فارس نیوز رسانه دیگر نزدیک به سپاه پاسداران مصاحبه ای مفصل حاوی سوالاتی تاییدی را با ایشان در قالب سه مطلب مفصل منتشر کرده است. بسیج نیوز رسانه رسمی سپاه محمدرسول الله تاکنون حداقل ۴ مطلب ترویجی در مورد کاربردهای درمانی طب اسلامی منتشر کرده است. وبسایت راسخون نزدیک به اصول گرایان مطالب و فیلمهای متعددی از سخنرانی های آیت الله تبریزیان را بصورت منظم و دوره ای منتشر می کند.

وبسایت تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران حداقل ۵ مطلب ترویجی تاکنون در مورد ایشان منتشر کرده است. فارس نیوز رسانه دیگر نزدیک به سپاه پاسداران مصاحبه ای مفصل حاوی سوالاتی تاییدی را با ایشان در قالب سه مطلب مفصل کار کرد. بسیج نیوز رسانه رسمی سپاه محمدرسول الله تاکنون حداقل ۴ مطلب ترویجی در مورد کاربردهای درمانی طب اسلامی منتشر کرده است. وبسایت راسخون نزدیک به اصول گرایان مطالب و فیلمهای متعددی از سخنرانی های آیت الله تبریزیان را بصورت منظم و دوره ای منتشر می کند

ایسنا رسانه دانشگاهی و نزدیک به دولت ۲ مطلب در مورد این فرد منتشر کرده که یکی از آنها ترویجی بوده است. حوزه نیوز رسانه رسمی حوزه علمیه قم نیز تاکنون حداقل دو مطلب در مورد این فرد منتشر کرده که یکی خبری و دیگری ترویجی بوده است. سایت تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی دهها سخنرانی این فرد را منتشر کرده است. عجیب تر از همه آنکه آیت الله تبریزیان چند نوبت برنامه تلویزیونی در رابطه با ترویج طب اسلامی در شبکه تماشا داشته است. در میان رسانه های بزرگ دیگر اخبار کمتری از این فرد منتشر شده و بویژه اخبار بصورت مقالات ترویجی در مورد روشهای درمانی در رسانه های معتبر دیگر نیافتم. روی هم رفته به نظر می رسد رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران، حوزه های علمیه، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی بیشترین نقش را در ترویج و معرفی طب اسلامی و تبریزیان بعنوان مدعی اصلی آن دارند.

روی هم رفته به نظر می رسد رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران، حوزه های علمیه، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی بیشترین نقش را در ترویج و معرفی طب اسلامی و تبریزیان بعنوان مدعی اصلی آن دارند.

در مورد محل سخنرانی و تبلیغات نیز جستجوی اینترنتی ما را به نتایج جالبی می رساند. آیت الله تبریزیان در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۴ در حسینیه ثارالله شیراز و در جمع پاسداران سپاه و با حضور حاجی زاده نماینده ولی فقیه در سپاه شیراز به سخنرانی پرداخت و در بخشی از این سخنرانی طب مدرن و داروسازی را برساخته صهیونیستها دانست و ادعا کرد طب اسلامی در مقابل هیچ بیماری‌ عاجز نیست. در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ آیت الله در همایشی تحت عنوان همایش طب اسلامی با موضوع تخصصی اطفال به همت مجموعه ی فرهنگی مبین در حسینیه ی شهدای بسیج  ناحیه بسیج امام صادق اصفهان سخنرانی کرد. در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۵ در برنامه ای دیگر در پایگاه مقاومت بسیج انصار الحسین بوشهر حاضر شد و به سخنرانی با موضوع ترویج طب اسلامی پرداخت. در تاریخ ۲۹ مرداد ۹۶ در جمع طلاب و اساتید مدارس علمیه خراسان شمالی حاضر شد و مدعی شد ” در طب اسلامی درمان سرطان و بیماری ام‌اس، مانند درمان سرماخوردگی بوده و راحت درمان می‌شود” در ادامه جلسه نیز به ترویج طب اسلامی و اعتقادات تاریخی و مبهم و بدون سند در مورد پزشکی یونانی و مدرن پرداخت و آن را توطئه امویان وغربیها دانست. نامبرده در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۵ در حوزه علمیه امام جواد کرج حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. از جمله در بخشی از صحبتهایش بیان داشت: “طب شیمیایی تنها عوارض را از بین می برد ولی طب سنتی درمان ریشه ای می کند ،اما تنها طب اسلامی است که هم درمان ریشه ای می کند و هم عوارض را از میان بر می دارد” در تاریخ ۲ تیر ۱۳۹۴ آیت الله به همت اداره اوقاف یزد در این شهر حاضر شد و به ترویج طب مطلوب خود پرداخت از جمله آنکه در سخنانی جالب توجه مدعی شد: “طبق بررسی های کشور هلند تا ۸۰سال پیش بیماری سرطان نبوده است ولی الان از هر ۷نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است.” و پزشکی مدرن را مسوول این فجایع دانست.

در میان حامیان پرنفوذ می توان به امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه حجت الاسلام سعیدی اشاره کرد که در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۵ با این فرد دیدار کرده و به تایید طب اسلامی تحت نظر تبریزیان می پردازد. در این دیدار حجت الاسلامی سعیدی خواهان گنجاندن طب اسلامی در دروس حوزه علمیه می شود و البته بر لزوم ژوهشهای علمی در این حیطه تاکید می کند. در تاریخ۱۲ مهر ۱۳۹۵ جلسه مشترکی میان امام جمعه ارومیه حجت الاسلام قریشی و آیت الله تبریزیان برگزار و در مورد گسترش طب اسلامی گفتگو می شود. از میان مراجع آیت الله علوی گرگانی در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۶ با تبریزیان دیدار میکند و در این دیدار پس از تجلیل فراوان از طب اسلامی میفرمایند “ریشه طب و پزشکی در اسلام است و دراین‌ بین نیز طب اسلامی و سنتی بسیار مورد توصیه و قبول اسلام است.” در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ آیت الله برای سفری ۴ روزه وارد خوزستان می شود و در اهواز به دیدار آیت الله جزائری امام جمعه و نماینده ولی فقیه در این شهر می رود. در این دیدار که فیلم آن بوسیله صدای پزشکان منتشر می شود امام جمعه اهواز پس از تجلیل از آیت الله، ایشان را ابن سینای زمان میخواند.

در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ آیت الله برای سفری ۴ روزه وارد خوزستان می شود و در اهواز به دیدار آیت الله جزائری امام جمعه و نماینده ولی فقیه در این شهر می رود. در این دیدار که فیلم آن بوسیله صدای پزشکان منتشر می شود امام جمعه اهواز پس از تجلیل از آیت الله، ایشان را ابن سینای زمان میخواند

جمع بندی رسانه ها، تریبونهای سخنرانی و افراد ذی نفوذ حامی جریان طب اسلامی متاسفانه ما را به این نتیجه می رساند که آیت الله تبریزیان موفق شده با پوشاندن لباس بومی سازی علم، بر خرافات و باورهای نادرست خود، ظاهری اسلامی و حکومتی به آنها بدهد. او تلاش کرده تا با جلب نیروهای انقلابی که آنها هم تصور میکنند با حمایت از طب اسلامی گامی در مسیر بومی سازی علم و اسلامی کردن پزشکی برداشته اند، به سودجویی خود ابعاد تازه ای ببخشد و در پوششی امن به سوداگری با جان و ایمان مردم بپردازد. سپاه پاسداران و بسیج، حوزه های علمیه، صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی و حتی بعضی شخصیت های انقلابی و مذهبی هر کدام به میزانی، رسانه ها یا اعتبار خود را در اختیار او قرار داده و به نیت کمک به سلامت مردم، از فردی کم سواد و فریبکار حمایت کرده اند. این شخصیت ها و رسانه ها از اعتبار خود برای کسی هزینه کرده اند که کوچکترین باوری به روشهای علمی ندارد و با کوفتن بر طبل غرب ستیزی و بومی سازی علم، بسیاری را فریب داده است. بی جهت نیست که با وجود طبابت بی مجوز در روز روشن و با وجود به خطر انداختن جان و مال بیماران، شاهد هیچ برخوردی با او نیستیم. البته این روزها پس از هشدارهای جدی که در مورد سودجویی و بی پایگی ادعاهای این فرد از سوی وزارت بهداشت داده شد، بسیاری از مراجع و دانشمندان مطرح حوزه از جمله آیت الله سبحانی نیز در برابر او موضع گرفته اند.

جمع بندی رسانه ها، تریبونهای سخنرانی و افراد ذی نفوذ حامی جریان طب اسلامی متاسفانه ما را به این نتیجه می رساند که آیت الله تبریزیان موفق شده با پوشاندن لباس بومی سازی علم، بر خرافات و باورهای نادرست خود، ظاهری اسلامی و حکومتی به آنها بدهد. او تلاش کرده تا با جلب نیروهای انقلابی که آنها هم تصور میکنند با حمایت از طب اسلامی گامی در مسیر بومی سازی علم و اسلامی کردن پزشکی برداشته اند، به سودجویی خود ابعاد تازه ای ببخشد و در پوششی امن به سوداگری با جان و ایمان مردم بپردازد

در پایان باید گفت تبریزیان و جریان خطرناک او بسیاری را به بازی گرفته اند و از اعتبار و امکانات آنها برای منافع خود هزینه می کنند. امیدواریم هر چه زود تر مراجع قدرتی که در بالا از آنها نام برده شد، دریابند که آرزوی طب اسلامی سرابی بیش نیست. امیدواریم این سازمانهای ملی و مذهبی بیش از این، امکانات و اعتبار خود را در اختیارجریانی قرار ندهند که ایمان و سلامت مردم این کشور را به خطر انداخته است.

درباره نویسنده

امیرافراز فلاح

دانش آموخته پزشکی و بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دستیار رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
31 نظرات
قدیمی ترین نظر
جدیدترین نظر نظر با بالاترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سرین
سرین
6 سال قبل

شما پزشکان هر جا دیدین داره نون تون آجر میشه سریع چنگ و دندان نشون دادین و حمله کردین اینم یکی از اون موارد نگین دلتون واسه سلامت مردم سوخته که خندمون میگیره. جیب گشاد شما پزشکان رو حتی بودجه سالیانه کشور هم نمی تونه پر کنه به عنوان یه برنامه نویس و توسعه دهنده وب که اتفاقا از شما پزشکا مشتری هم داشتم تا به حال هر کدوم از همکاران شما اومده سراغ من. باهاش با احتساب کارانه دستمزد زدم. رویه من و خیلی از همفکرانم همین هست با شما همون جوری رفتار میکنیم که با ما رفتار میکنید… بیشتر

ناشناس
ناشناس
6 سال قبل
Reply to  سرین

بدیهیه که خدمت یک پزشک ارزشمندتر از یک برنامه نویس و توسعه دهنده ی وب هست و استرسی هم که یک پزشک متحمل میشه بیشتر است.ضمن اینکه خیلی مشاغل دیگه هستن که با زحمت کمتر درآمد بیشتری دارن که اگر کارشون سودمند و درآمدشون قانونی باشه هیچ مذمتی متوجه اونها نیست.شما بهتره به فکر قانونی و حلال بودن درآمد خودتون باشید. ضمن اینکه از نویسندگان مطالب سایت خواهش میکنم مسایل را سیاسی نکنند.هرچند طبی جدا به نام طب اسلامی نداریم و کسانی که میخواهند با سوء استفاده از این نام کاسبی کنند به قطع اگر هم معدود افرادی را بتوانند… بیشتر

حامی
6 سال قبل

جوری شماها را به خاک و خون بکشیم که از بدنیا اومدنتون توی ایران پشیمون بشید
طب اسلامی هنوز اولش، هنوز مونده تا بیمارستان ها تبدیل به هتل بشن

یاسین
یاسین
6 سال قبل
Reply to  حامی

با سلام
این نوع کامنت معلومه که از طرف یه شخص مخالف طب اسلامیه برای اینکه حامیان طب اسلامی رو انسان های بی ادب و بی اخلاقی جلوه بدن.

به هر حال طب اسلامی با توجه به آثار و درمان های بسیاری که تا به حال داشته قابل انکار نیست و کسی که منکر طب اسلامیه یا از روی جهل و تقلید کوکورانه از صحبت های مخالفین این طبه یا اینکه منافع شون رو بشدت در خطر میبینند.

Rezvan
Rezvan
5 سال قبل
Reply to  حامی

شتر در خواب بیند پنبه دانه?

حسین (فوق لیسانس IT)
حسین (فوق لیسانس IT)
6 سال قبل

بنده خدا، مردم دارند نتیجه می‌گیرند که میرند سمت طب اسلامی.

یدفعه بگو از ترویج طب اسلامی می‌ترسیم. شما پزشکان فقط ادای آدمای فهمیده رو درمی‌آید. یسری کتب غربی را کپی پیست و ترجمه کرده و خوندید و اونو وحی منزل میدونید، حالا طب ائمه را به سخره میگیرید.
خواهشا مردم یکسری به کانال درمان شدگان طب اسلامی بزنند تا بدونند این درمانها توهم نیست.

.......
.......
7 ماه قبل

گورباباتون که با این دروغاتون کلاهبرداری میکنین درمان شدگانو از خودتون در آووردین پول مردمو بخورین لطفا کسی به این احمقا اعتماد نکنه حرام خورا با این دروغا پول مردمو میخورن ما از سر بیچارگی مجبور شدیم به این کلاهبردارا اعتماد کنیم پولمونو خوردن هیچ فرقیم نکرد بلکه بدتر هم شد خواهشا اعتماد نکنین

لیلا
لیلا
6 سال قبل

متاسفم برای پزشکی مدرن که نتونست اسم بچه منو درمان کنه ومن با استفاده یک هفته دارد داروی آیت الله تبریزیان پسرم خوب خوب شده وله کوری چشم دشمن الان سه ماهه حمله تنفسی نداشته

عاطفه
عاطفه
6 سال قبل

تاریخ تکرار می‌شه و الان ما همون قصه ی امیرکبیریم و آبله کوبی و باور مردم به جنی شدن!
مشکل، وجود افرادی مثل تبریزیان نیستند. مشکل جهل، بخل و تنگ نظری و حسادتیه که جامعه رو گرفته!
بعضی از شماهایی که این کامنتا رو نوشتین، بهتره بدونین اگه همین طب مدرن لعنت شده (به زعم شما!!!) نبود، معلوم نبود الان کدومتون از فلج اطفال هلاک شده بودین یا از سل یا اسهال و وبا و هزار تا مرض دیگه…

امیدوارم خدا همه رو به راه راست هدایت کنه..

سروش
5 سال قبل
Reply to  عاطفه

و لکن رسالتی بر برخی دوش‌ها است برای نشر جهل…

شهروند
شهروند
5 سال قبل
Reply to  عاطفه

طب رایج در مراحل تشخیصی مثل سونوگرافی و رادیولوژی و ام آر ای و…. خوبه اما از لحاظ درمانی بنظرم افتضاح که این رو از مراجعه مردم به پزشک و هزینه های سنگین و نتیجه نگرفتنشان میگم الآن که خود محققین طب رایج میگن آنتی بیوتیک به مرور زمان سبب مقاوم شدن ویروس و میکروب و تضعیف سیستم دفاعی بدن میشه یعنی ما که برای درمان یک سرماخوردگی ساده میریم دکتر و آنتی بیوتیک تجویز میکنه(‌البته الآن همه دیگه میدونند دکتر چه دارویی تجویز میکنه یعنی مشکل فقط مهر پزشک است که مردم ندارنش) مارو داره روبه نابودی میبره. درمان… بیشتر

Powered by Themes24x7