دانش آموختگان دانشجویان

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: برنامه‌ریزی وزارت بهداشت برای توسعه اخلاق در بخش‌های آموزش و پژوهش

معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست شورای عالی اخلاق پزشکی بر برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای توسعه اخلاق در بخش‌های آموزش و پژوهش تاکید کرد.

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس شوای عالی اخلاق پزشکی و معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست شورای عالی اخلاق پزشکی طی سخنانی با اشاره به فعالیت‌های شورای عالی اخلاق گفت: مسئله اخلاق حرفه‌ای موضوعی جامع است که باید در تمامی حوزه‌های نظام سلامت به آن توجه شود.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: باتوجه به وظایف حاکمیتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه‌های بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش نظام سلامت با برنامه‌ریزی سعی شده تا بحث اخلاق در تمامی این حوزه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

نائب رئیس شوای عالی اخلاق پزشکی از تدوین کدهای اخلاق در پژوهش حدود ۲۰ سال پیش سخن گفت و اظهار داشت: طی این ۲۰ سال کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاهها تشکیل شده و شبکه خوبی به وجود آورده که در سطح منطقه این شبکه منحصر به فرد است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل کمیته ملی اخلاق در آموزش، گفت: این کمیته از حدود یک سال پیش در حوزه معاونت آموزشی تشکیل شده و باتوجه به بسته توسعه اخلاق حرفه‌ای که در دست اجرا است این کمیته مسئولیت نظارت بر اجرای این بسته را با همکاری حوزه‌های مربوطه در معاونت آموزشی بر عهده دارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل اخلاقی در حوزه‌های ارائه خدمات، گفت: حوزه‌های بهداشت و درمان مستقیما با مردم مرتبط هستند و لازم است برنامه‌ریزی اخلاقی در این حوزه‌ها به صورت منسجم صورت گیرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا کمیته اخلاق در بحث ارائه خدمات نیز در حوزه معاونت درمان و با مشارکت معاونت بهداشت تشکیل شود تا بتواند مباحث اخلاقی در این حوزه‌ها را رصد کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت نهادینه‌سازی اخلاق حرفه‌ای در بین اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان نظام سلامت را یکی از اولویت های وزارت بهداشت در حوزه اخلاق ذکر کرد و گفت: رسیدن به این هدف و سایر اهداف در حوزه توسعه اخلاق حرفه‌ای نیازمند ابزارهایی است که باید با همکاری تمامی حوزه‌های وزارت بهداشت فراهم گردد.

نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه تربیت نیروهای اخلاق مدار در نظام سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: پژوهش در زمینه اخلاق پزشکی نیز موضوعی است که از اهمیت بالایی برخودار است و باتوجه به چالش‌های خاص اخلاقی در حوزه‌هایی نظیر سلول‌های بنیادی، بیماری‌های خاص و … لازم است برای تربیت محقق در زمینه اخلاق پزشکی متناسب با نیازهای کشور برنامه‌ریزی شود.

وی با تاکید بر اینکه می‌بایست در مجامع و نشریات بین‌المللی در حوزه اخلاق پزشکی فعال باشیم افزود: حتی برای توسعه اخلاق در محیط‌های بالینی می‌توان با دوره‌هایی مانند فلوشیپ متخصصین حوزه‌های مختلف را در زمینه اخلاق نیز توانمند نمود.

دکتر لاریجانی از برنامه‌های کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: برنامه‌های زیادی در این کمیته پیگیری می‌شود که از آن جمله می‌توان به ساماندهی گروه‌های اخلاق پزشکی در دانشگاه‌ها، تدوین درس‌نامه‌های اخلاق پزشکی، طراحی تم طولی در مقاطع تحصیلی مختلف و برنامه‌هایی نظیر راندهای اخلاق پزشکی در بیمارستان‌های آموزشی و … نام برد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، در ادامه این نشست دکتر پونه سالاری دبیر کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی با ارائه گزارشی در خصوص روند راه‌اندازی این کمیته از روند اجرای بسته توسعه اخلاق پزشکی از مجموعه بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: تاکنون ۴۰ کمیته اخلاق در آموزش در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تشکیل شده و با برگزاری نشست مدرسین اخلاق پزشکی در کنار پنجمین کنگره سالیانه اخلاق پزشکی سعی شد تا دانشگاهها تجارب موفق خود را در این حوزه ارائه نمایند.

وی از برنامه‌ریزی برای تشکیل پورتال کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: پس از راه اندازی این پورتال دانشگاهها می‌توانند تمامی اطلاعات مربوط به گروه‌های اخلاق خود را در این سامانه ثبت نمایند. همچنین برنامه‌هایی برای توانمندسازی نیروهای دانشگاهی در حوزه اخلاق پزشکی طراحی شده که با همکاری دانشگاه‌ها اجرایی می‌شود.

دکتر احسان شمسی دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش نیز گزارشی از روند شکل‌گیری این کمیته طی ۲۰ سال گذشته ارائه کرد و گفت: شبکه منسجمی از کمیته‌های اخلاق در پژوهش در کشور شکل گرفته و کمیته های اخلاق در پژوهش اعتباربخشی شده که این اقدامی منحصر به فرد در دنیا است.

دکتر شمسی با بیان اینکه سامانه اخلاق در پژوهش فعال است و دانشگاهها اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری می‌کنند گفت: ساز و کارهایی نیز برای برخورد با تخلف‌های اخلاقی در حوزه پژوهش دیده شده که با همکاری کمیته های اخلاق در دانشگاهها اجرایی می‌شود.

دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت نیز با اشاره به اقداماتی که برای تشکیل کمیته ملی اخلاق در ارائه خدمات صورت گرفته گفت: هدف این است که ضمن ایجاد تسهیلاتی در حوزه سلامت حقوق بیماران نیز حفظ گردد.

همچنین دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در انتهای این نشست ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست‌های شورای عالی اخلاق پزشکی تاکید کرد: باید اقداماتی طراحی شود تا مباحث اخلاقی در بستر ارائه خدمات به مردم کمک بیشتری نماید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7