یادداشت

طبق یک نظر سنجی در ایالات متحده آمریکا، ‎۱۰‎٪ کادر درمان طی سه سال گذشته مورد تعرض جنسی قرار گرفتند

طبق نظر سنجی Medscape که نتایج آن چند روز قبل منتشر شده است،۱۲% درصد پزشکان زن و ۴% پزشکان مرد طی ۳ سال گذشته سواستفاده، آزار و اذیت و یا سورفتار جنسی را شخصا تجربه کرده اند.

در این نظرسنجی که بیش از ۶۲۰۰ کادر بالینی آمریکایی شرکت داشته اند(۶۲۳۵ از ۲۹ تخصص مختلف) از پاسخ دهندگان خواسته شده بود که بگویند طی ۳ سال گذشته چه میزان خودشان مورد تعرض جنسی قرار گرفتند یا شاهد این امر بودند. همچنین واکنش آن ها چگونه بوده است و چه اثری بر آن ها گذاشته است. سوال دیگر این نظرسنجی این بود که آیا آنان تا کنون خودشان به آزار جنسی متهم شده اند.

در کل، ۱۰% پرسنل بهداشتی که جواب دادند گفته اند که طی ۳ سال گذشته آنان آزار و اذیت جنسی را تجربه کرده اند. در این میان پزشکان ۷% و پرستاران و دستیاران پزشکی یا پرستاری ۱۱% بوده است.

قربانیان به تفکیک سن و جنس و رشته

نکته قابل توجه این که از میان این ۷%  پزشکان، ۴۷% عامل را یک پزشک دیگر و ۱۶% پرستاران برشمرده اند. و از بین این ۴۷%، آنانی که پاسخ داده اند ۲۵% مرد و ۶۰% زنان بوده اند. دستیارانی که تجربه آزار و اذیت جنسی را داشته اند، ۵۴% عاملان را پزشکان و ۱۴% دستیاران فوق تخصصی معرفی کرده اند. در کل ۳۰% از پاسخ دهندگان عامل را فرد دیگری معرفی کرده اند که شامل بیمار، کارمندان اداری و … می شود.

F7DB0330-213F-46E0-954D-E5D1E15258DB

9896169A-1425-4495-88A1-33DAC863BACB

یک چهارم پزشکان مرد که مورد تعرض قرار گرفته بودند، عامل را یک مرد دیگر بیان کردند و مابقی متعرضین به مردان، زنان بوده اند. در نظر بگیرید که به طور کلی مردان تمایل کمتری برای بازگو کردن این تجربیات را دارند و چون بیش از زنان باعث شرم آنان می شود، بیش از زنان نیز کتمان می کنند.

علی رغم این که زنانی که خودشان این تجربیات را داشتند از مردان بیشتر بوده اند، اما تفاوت جنسیتی کمی بین پزشکانی بوده است که شاهد این امر بوده اند. (۱۴% پزشکان آقا  و ۱۳% پزشکان خانم) همچنین ۳% پزشکان آقا بیان داشته اند که خودشان مورد چنین اتهامی بوده اند. اما پزشکان زن هیچ کدام چنین پاسخی نداده اند. اکثر شکایاتی که به این علت شده است توسط زنان صورت گرفته است.

همچنین به لحاظ جایگاه، بیشتر تعرضات از سوی مافوق به زیر دست صورت گرفته است. هر چند چیزی حدود یک سوم موارد نیز زیر دست عامل بوده است.

بیشترین تعرض در گروه سنی ۳۵ الی ۴۴ سال رخ داده است. کمتر گروه سنی از آزار و اذیت جنسی مصون بوده است. یکی از محققین معتقد است که بدن قربانی حتی در سنین بالا نشان دهنده این است که این امر نه فقط مربوط به جذابیت و زیبایی، بلکه مسئله قدرت نیز است.

B7D61E49-59A6-42E7-9ABD-D5F5C9C52774

با توجه به نسبت پاسخ دهندگان، پزشکان خانواده، پزشکان داخلی و متخصصین بیهوشی کمتر عاملین تعرض و بیشتر قربانی بودند. سایر رشته ها یا درصد پاسخ دهندگان از آن رشته برابر با عاملین در آن رشته بوده یا مانند جراحان، ارتوپدها و متخصصین طب اورژانس بیشتر از درصد پاسخ دهی، عامل بودند.

9E7F495A-ACBF-47A3-9903-AD17C1EEE54D

پیگیری مورد

در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۰هزار آزار شغلی توسط کمیسیون فرصت های شغلی برابر کشور آمریکا ثبت شد که نزدیک به یک چهارم آن ها مدعی آزار و اذیت جنسی بودند. از این میان ۸۳% آن ها توسط زنان ثبت شده بود.

بی شک غالب این تجربیات توسط قربانیان کتمان می شود و گزارش نمی شود. در بین پزشکانی که در پاسخ به این نظرسنجی، پاسخ داده اند که آزار جنسی را تجربه کردند، تنها ۴۰% این رفتار را گزارش کرده بودند. فقط یک چهارم (۲۳%) گزارش هایی که ثبت شده بودند در همان محل کار رسیدگی شده بودند. یکی از پزشکان آقا می گوید که توسط یک پرستار مرد مورد آزار قرار گرفته است، اما پس از گزارش مورد رسیدگی نشد و تنها از آنان خواسته شد به همکاری با هم ادامه دهند.

بیش از نیمی از قربانیان در سکوت رنج کشیده اند و هیچ چیز راجع به این موضوع نگفته اند. ۷۸% رزیدنت های قربانی سکوت اختیار کرده اند. در حالی که این عدد در پزشکان متخصص ۵۵% بوده است. یکی از  پزشکان قربانی می گوید:” من پس از رد درخواست مقام بالادست خود برای رابطه جنسی، از کار اخراج شدم.”

B4F48AC1-614E-4A76-9A71-542237DCD52B

تعریف سو رفتار

در این مطالعه سورفتار، سواستفاده و تعرض جنسی به معنای ایمیل یا پیامی بوده است که محتوای جنسی داشته است و شامل یکی از موارد زیر باشد: اشاره به اعضای بدن، اشاره یا درخواست عمل جنسی، درخواست های مکرر برای قرار ملاقات، پیشنهاد برای ارتقاء در ازای یک کامجوییجنسی و تهدید به مجازات برای امتناع از کامجویی جنسی. همچنین نقض عمدی فاصله اجتماعی و نزدیک شدن بیش از حد، تماس فیزیکی تعمدی از طرف عامل و ناخواسته از طرف قربانی و تجاوز به عنف شامل این تعریف قرار گرفته است.

در بین دستیاران پزشکی ۹% تجربه تعرض جنسی داشته اند. زنانِ رزیدنت ۳ برابر مردان این تجربه را داشته اند. آنان یکی از بیشترین مثال های این امر را زمانی ذکر کردند که در درمانگاهی که صندلی به میزان کافی نبوده است، استاد پیشنهاد داده است که رزیدنت روی پای آن ها بنشیند. یک متخصص بیهوشی می گوید: من دوبار جداگانه توسط پرستاران مورد تعرض قرار گرفتم. یک بار زمانی که دستیار بودم و مشغول ارائه گزارش به یک پرستاد بودم  که ناگهان توسط وی لمس شدم. بار دیگر هنگامی که دستیار فلوشیپ بودم و پرستاری سوالی آزارنده درباره بدن من را با لحنی تحقیرآمیز در مقابل سایر پرستاران و پزشکان و دانشجویان از من پرسید.”

شکل های شایع تعرض

۵۵% تعرضات جنسی نزدیک شدن بیش از حد و ۵۲% زیرچشمی نگاه کردن یا نظر دادن راجع به بدن بوده است که شایع ترین شکل های تعرض بوده اند. یک دستیار تخصصی می گوید :” زمانی که من باردار بودم، چند استاد در حضور من راجع به بدن من صحبت کردند و گفتند که اندازه پستان من بسیار بزرگ شده اند و نمی توانند به آن توجه نکنند.”

مکان های شایع آزار و اذیت جنسی را در نمودار زیر به تفکیک می بینید. نکته قابل توجه این که ۱۳% پزشکان در اتاق عمل مورد تعرض قرار گرفته اند؛ در حالی که این عدد برای دستیاران ۲۶% است.

DDE13E1D-8916-4461-8399-26F16C5341A0

۳۲% کسانی که مورد تعرض قرار داشتند، توسط یک فرد و ۴۷% توسط دو یا سه فرد مورد تعرض قرار گرفتند. اما متاسفانه ۱۲% دستیاران گفته اند توسط هفت فرد متفاوت و یا حتی بیشتر این اتفاق برای آنان رخ داده است.

اثر مخرب این تجربیات روی رفتار و حس پزشک قابل توجه است. بسیاری از قربانیان این سوال را از خود می پرسند که چه کرده اند که مستوجب چنین تجربه ای شدند.

در این مطالعه ۶۰ پاسخ دهنده ها پزشکان، ۱۶% پرستاران، ۷% دستیاران و مابقی سایر اعضای کادر درمان بوده اند. ۶۰% پزشکان و ۵۴% دستیاران پزشکی آقایان بوده اند.

1462E243-E06F-4CD7-AFC0-BFC61202C499

ترجمه: دکتر حامد چراغعلی

جهت مطالعه کامل این مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.medscape.com/viewarticle/897786_4

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7