نظام سلامت

گاهی بزرگنمایی خبر به جامعه آسیب می رساند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرنگار مهر، دکتر ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری، ابتدا به تشریح وضعیت کلی حوزه سلامت پرداخت و در ادامه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران بود.

وی افزود: حساسیت نسبت به سلامت افراد مشهور و معروف از جمله موضوعاتی است که مورد توجه افکار عمومی است. در همین زمینه سئوالی که مطرح می شود این است که آیا مجاز هستیم وضعیت سلامت و سوابق درمانی آنها را افشا کنیم.

حریرچی ادامه داد: طبق ماده ۴٨ راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای اعضای سازمان نظام پزشکی، لازم است شاغلین حرف پزشکی و وابسته انصاف را در مورد تمام بیماران و مراجعین پاس بدارند.

وی در مورد اولویت دادن به بیماران و توزیع منابع که در اختیار ارائه کنندگان خدمات سلامت است، گفت: باید شاخص های موجه و مشخصی مانند اورژانسی بودن و همچنین موثر بودن اقدامات درمانی را در نظر گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت، تاکید کرد: طبق ماده ۴٩ همین راهنما، شاغلین حرف پزشکی و وابسته نباید در ارائه خدمات به بیماران مرتکب اعمالی مانند مانند ارائه خدمات خارج از نوبت شوند که تبعیض بین بیماران محسوب می شود.

وی با عنوان این مطلب که اخلاق پزشکی تحت تاثیر اخلاق رسانه ای است، افزود: رسانه ها نباید به بزرگ نمایی یا کوچک نمایی خبر بپردازند. گاهی بزرگنمایی خبر به جامعه آسیب می رساند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به مشکلات دارویی اشاره و گفت: مردم می توانند با مراجعه به آدرس irc.fda.gov.ir ، اطلاعات لازم در مورد کمبود و قیمت دارو، داروخانه های عرضه کننده دارو و داروهای مشابه ژنریک را دریافت کنند.

وی در ادامه با اشاره به تعداد تخت های بیمارستانی کشور که ۱۳۰ هزار و ۵۸ تخت است، افزود: با حمایت مجلس و دولت با احداث تخت های جدید در طرح تحول سلامت، قسمت عمده ای از کمبود امکانات بیمارستانی کشور، خصوصا در مناطق محروم، جبران شد و برای اولین بار از مرز ۱۳۰ هزار تخت در کشور فراتر رفتیم.

حریرچی گفت: ضمن حرکت به تامین استاندارد مناسب تخت بیمارستانی در کشور، از لحاظ تعداد و کیفیت، برنامه های متعددی برای اجتناب از بستری غیر ضروری، جایگزینی درمان های سرپایی با بستری و ارائه خدمات مراقبت بستری در منزل در حال انجام و توسعه است.

وی افزود: ۶۸.۵ درصد تخت های بستری کشور در بیمارستان های وزارت بهداشت، ۶ درصد در سایر بخش های دولتی و ۹.۵ درصد در نهادهای عمومی غیر دولتی مثل سازمان تامین اجتماعی قرار دارند. همچنین ۱۳ درصد تخت های بستری کشور در بیمارستان های بخش خصوصی و ۳ درصد در بخش خیریه وجود دارند

حریرچی با عنوان این مطلب که ۹۸۱ بیمارستان در کشور مشغول به فعالیت هستند، گفت: چندین بیمارستان بزرگ و کوچک هم آماده افتتاح است.

وی ادامه داد: ۴۰۱ هزار و ۳۹۵ نفر در بیمارستان های کشور مشغول کار هستند. البته این آمار به غیر از افرادی است که در خارج از بیمارستان ها، در امور پشتیبانی و تهیه تجهیزات و ملزومات بیمارستانی مشغول به کار هستند. از این تعداد ۶۴.۶ درصد یا ۲۵۹ هزار و ۶۰۸ نفر در بیمارستان های وزارت بهداشت اشتغال دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت، افزود: از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت، ۳۴ میلیون و  ۲۱۵ هزار و نفر در بیمارستان های وزارت بهداشت از یک تا چندین روز و بیشتر بستری شده اند و از مزایای طرح تحول سلامت و حمایت مالی آن بهره مند شده اند. البته ممکن است یک نفر در طول این دوره به دلیل نوع و شدت بیماری چندین بار بستری شده باشد. این بدین معنی است که برای ۷۷.۴ درصد بیماران بستری کشور حفاظت مالی در برابر هزینه های کمرشکن و فقرزای سلامت و حمایت مالی قابل توجه در بیمارستان های دولتی به صورت هدفمند انجام شده است.

وی گفت: همچنین در این چهار سال، ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر در بیمارستان های وزارت بهداشت به طور موقت بستری شده اند و از بسته های حمایتی طرح تحول سلامت نیز استفاده کرده اند.

حریرچی افزود: در راستای ترویج زایمان طبیعی و سلامت مادران و سیاست های جمعیتی، دو میلیون و ۳۰ هزار مورد زایمان طبیعی رایگان بدون دریافت هیچ هزینه ای انجام شده است، یعنی تعداد زایمان های طبیعی رایگان و حمایت شده در طرح تحول سلامت از مرز ۲ میلیون نفر گذشت. همچنین جهت رفاه مادران، ۱۸۰۰ واحد تک نفره زایمان مجهز به تمام امکانات برای انجام زایمان طبیعی در ۳۶۶ بیمارستان دولتی در دوره اخیر ایجاد شده است.

وی گفت: هم اکنون ۸۵ درصد هزینه های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج های نابارور با منابع طرح تحول پوشش داده می شود و ۱۷ مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در ۶ استان فاقد مرکز (سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهکیلویه و بویر احمد، چهار محال بختیاری، گلستان و لرستان) تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7