دانش آموختگان متخصصین

شماری از متخصصان زنان و زایمان مقابل نظام پزشکی تجمع کردند

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایرنا، پزشکان متخصص زنان و زایمان معتقدند با اجرای این بخشنامه بخشی از مسئولیت ها و اختیارات آنان به ماماها داده می شود و به همین علت تاکنون چند تجمع برپا کرده اند،آنان اما امروز-سه شنبه- نیز مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کرده اند، بیش از ۲۰۰ نفر از این پزشکان، دست به تجمع زده اند تا بتوانند مانع اجرای این بخشنامه شوند.
در این تجمع پزشکان متخصص زنان و زایمان، دست نوشته و شعارهایی با مضمون «سلامت مادران و نوزادان سرزمینم را با هیچ چیز معامله نمی کنم»، «بازگشت به عقب هرگز، روزگاری که متخصص کم بود هرگز»، «نامه های بی جواب و سوالات مکرر»، « خواستار لغو فوری این بخشنامه هستیم و مخالف عقب گرد در سیستم سلامت مادر و نوزاد هستیم»، به چشم می خورد که از سوی این پزشکان مورد تاکید قرار دارد.
مریم میرپور یکی از پزشکان متخصص زنان و زایمان که از مشهد آمده در این باره به ایرنا می گوید: افرادی که در این تجمع حضور دارند از شهرهای مختلف کشور مانند مشهد، بیرجند، شیراز، اصفهان و تبریز هستند و موضوع، مخالفت با دستورالعمل وزارت بهداشت است، به همین خاطر از آن زمان تاکنون اعتراض های زیادی به این دستورالعمل داشته ایم.
وی تصریح می کند: این بخشنامه یا دستورالعمل که از چند ماه پیش از سوی وزارت بهداشت صادر شده است، اشکالات زیادی دارد و بسیاری از بخش های آن شفاف نیست و متضمن این است که بیمار (مادر باردار) پول بیشتری باید پرداخت کند چون ماماهای همراه، خصوصی و شیفتی برای این افراد در نظر گرفته می شوند و می توان گفت که ماماها با این بخشنامه ارتباط مالی با بیمار خواهند داشت.
میرپور اضافه می کند: این بخشنامه مشکلات زیادی برای زنان باردار به وجود می آورد و افتخار ما این است که در طول ۴۰ سال از عمر انقلاب، آمار مرگ و میر مادران پایین آمده است و اگر اجرای این دستورالعمل متوقف نشود شاهد از بین رفتن این مساله به عنوان یکی از دستاوردهای مهم حوزه بهداشت خواهیم بود.
این پزشک متخصص زنان و زایمان به نمایندگی از دیگر پزشکان ادامه می دهد: تاکنون از وزارت بهداشت جواب درستی نشنیده ایم و خواهان تعلیق فوری دستورالعمل صادره هستیم تا مخاطرات مادران باردار را شاهد نباشیم زیرا به نظر ما تصمیم نادرستی است. امیدواریم این بخشنامه اجرا نشود چون مادر و جنین صدمات زیادی خواهند دید.
وی خاطرنشان می کند: اکنون که در سازمان نظام پزشکی تجمع اعتراض آمیز برپا کرده ایم، اما هیچ کس جوابگوی ما نیست و همکاران ما در بخش زنان و زایمان خواهان شنیدن صدایشان از سوی مسئولان اجرایی به ویژه وزارت بهداشت هستند تا شاید این بخشنامه اجرایی نشود.
این پزشک متخصص زنان و زایمان تاکید می کند: اگر پاسخی از آنان نشنویم و بخشنامه لغو نشود باز هم تجمع می کنیم چون خواهان روشن شدن تکلیف این بخشنامه هستیم.
موردی در این بخشنامه که مورد اعتراض این پزشکان است اختیاراتی است که به ماماها داده شده است که اگر تشخیص دهد می تواند مادر باردار را با اجازه خود ماما در بیمارستان بستری و شرایط زایمان طبیعی آن را فراهم کند. اگر هم مشکلی پیش آمد باید به پزشک متخصص زنان و زایمان اطلاع دهد.
در این بخشنامه آمده است که بخشی از کارکرد حرفه ای پزشک به ماما تعلق می گیرد که این موضوع نیز نارضایتی پزشکان متخصص زنان و زایمان را به دنبال داشته است.
ماماها اما اعتقاد دارند که این اختیارات از ابتدا برای آنان بوده و هیچ چیز به اختیارات کنونی ماماها اضافه نشده است. به گفته ماماها، اعتراض متخصصان زنان این است که میزان پرداختی ها بابت هر زایمان به ماما که تاکنون ۱۵درصد بوده به ۳۵ درصد افزایش یافته یعنی در هر زایمان طبیعی می بایست از این پس ۳۵ درصد تعرفه پزشک زنان و زایمان را به ماماها بدهند. البته متخصصان زنان می گویند اختلافشان با ماماها بر سر پول نیست.
ماماها یکی از گروه های فارغ التحصیل از دانشگاه های علوم پزشکی هستند که صلاحیت انجام زایمان طبیعی را دارند اما در سال های اخیر به علل مختلف از جمله ترویج و افزایش زایمان سزارین و پوشش بیمه ای خدمات متخصصان زنان، مراجعه زنان باردار به ماماها کاهش یافته و به همین علت بیشترین میزان بیکاری در بین گروه های جامعه پزشکی در گروه مامایی است و از حدود ۵۰ هزار مامای فارغ التحصیل در کشور حدود ۵۰ درصد بیکارند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "شماری از متخصصان زنان و زایمان مقابل نظام پزشکی تجمع کردند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
مردم
Guest

از کی تا به حال نگران سلامت مادران سرزمین تون شدید؟
مردم شما رو شناختن. دقیق بگین باز چقدر میخایین کارانه تون افزایش پیدا کنه و خودتون رو خلاص کنین
چقدر پول بریزن به حساب راضی میشین؟
عدد بگین
هنوز یادم نرفته عمه ام داشت از درد به خودش میپیچید و دکتر نامجترم گفت تا واریز نکنین عمل نمی کنم

wpDiscuz
Powered by Themes24x7