دانش آموختگان متخصصین

برخوردهای نامناسب با پزشکان سبب جدایی این گروه از سیستم سلامت شده است

به گزارش صدای پزشکان محمد نعیم امینی فرد درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به برخی مسائل مبنی بر اینکه ۱۵ هزار پزشک دارای شماره نظام پزشکی در مشاغل دیگر فعالیت می کنند، گفت: برای تربیت پزشک درکشور ما هزینه سنگینی پرداخت می شود، البته که این هزینه تنها مسئله مالی نبوده و حداقل ۷ سال و حداکثر ۱۱ تا ۱۳ صرف آموزش پزشکی در دوره های تخصصی و فوق تخصصی می شود؛ بنابراین بهترین زمان و بهترین نیروی انسانی به کارگرفته می شود؛ تا پزشکی مجرب، کارآزموده و متخصص تربیت شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، درخصوص علت عدم استفاده از برخی پزشکان در سیستم سلامت، افزود: در حال حاضر برای  سیستم و شبکه خدمات بهداشتی ودرمانی نه دربخش دولتی و نه عمومی علی رغم برخی کمبودها اما جانمایی برای این پزشکان انجام نشده است، یعنی جایگاه پزشک درسیستم خدماتی بهداشتی ودرمانی تعریف نشده و متناسب با آن امکانات سخت افزاری مناسبی وجود ندارد؛ یا اینکه جاذبه های پرداختی به پزشکان به میزان کافی نبوده است، ضمن اینکه ممکن است برخوردهای نامناسب با پزشکان سبب جدایی این گروه از سیستم سلامت شده است.

وی با بیان اینکه آموزش پزشکی متناسب با چنین شرایطی باید متحول شود، تصریح کرد: متاسفانه این تحولات صورت نگرفته و به طورمعمول درحال حاضر به ازای هر هزار نفر جمعیت تعریفی برای آموزش پزشکی صورت می گیرد، البته درسالیان اخیر برخی رویکردها مانند اختصاص سهمیه برای مناطق محروم و اخذ تعهد از این پزشکان برای فعالیت درمناطق محروم بخشی از مشکلات را اصلاح می کند؛ اما باید با تعریف جایگاه ها به لحاظ سخت افزاری یعنی تدارک تخت های بیمارستانی، مراکز بهداشتی و درمانی درسیستم دولتی و متناسب با همین تعاریف درسیستم عمومی مانند تامین اجتماعی و بخش خصوصی این مشکل را کاهش داد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اینکه تعداد قابل توجهی از این پزشکان از کشورخارج شدند، گفت: تعدادی از این پزشکان درجایگاه های دیگر در داخل کشور فعالیت کرده و تعداد قابل توجهی به دنبال فرصت های شغلی بهتر از کشور خارج شدند، بنابراین باید متناسب با نیازها در تربیت پزشک تعاریف ها را متحول کرد؛ یعنی سهمیه بیشتری را برای رفع مشکلات مناطق محروم به این نقاط اختصاص داد؛ ضمن اینکه باید مشکلات به کارگیری پزشکان را رفع کرد و جاذبه های کافی مالی را برای این قشردر نظرگرفت، درحال حاضر برای بیش از ۵۰ درصد پزشکان  معیشت متناسب با شأن آنها وجود ندارد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "برخوردهای نامناسب با پزشکان سبب جدایی این گروه از سیستم سلامت شده است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
اصلاح
Guest
یه سری موارد رو ایشون اشتباه متوجه شدن اول اینکه پزشکانی که به امید درامد بالاتر از کشور خارج میشن اغلب موارد جذب سیستم سلامت کشور مقصد نمیشن. بدلیل قوانین سخت. بعد از اینکه میبینن نوعی عدالت اجتماعی در پرداخت حقوق بین پزشک و سایر اقشار جامعه هست غالبا یا بر می گردن یا رو به سایر مشاغل میارن. مثلا در مورد دندان پزشکان، کسانی که می مونن و جذب سیستم سلامت کانادا نمیشن، غالبا به عنوان کمک دندان پزشک مشغول به فعالیت میشن که درآمدش تفاوت زیادی نداره یه مورد مهم هم خطاب به مردم وقتی میگن معیشت پزشک… بیشتر
پزشک
Guest
شما از کجا بررسی کردی که اغلب پزشکانی که به خارج میروند جذب سیستمشون نمیشن؟شما اول یه کم جستجو و پرسجو کن بعد اینو بگو.این همه میروند خارج یعنی نمیدونن جذب نمیشن!بعد شما متوجه شدی که اکثرا جذب نمیشن!!خیلی بده کسی بی اطلاع حرف بزنه.و همین حرفهاست که داره پزشکی رو نابود میکنه. از مهمترین سرمایه های ایران همین قشر پزشکشه.این هم مثل آب از دست بدین.بعد خیال رااحت بشینین. ضمنا کمی پرسجو کنین ببینین درامد پزشک ایرانی چنده پزشک افغانی یا پاکستانی چنده. بعد ببین همین افغانستان پاکستان آیا پزشک بوده یک سال پولشو ندن بعدا ادامه بده؟بوده یا… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7