نظام سلامت

سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر: آغاز ذخیره‌ی داروی سالیانه

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر علی فرجی، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، در نشست خبری به تشریح وضعیت تامین دارو و چالش های پیش روی صنعت داروسازی کشور پرداخت و گفت: در شرایط عادی میزان ذخیره سازی دارو برای سه تا چهار ماه صورت می گیرد اما در شرایط فعلی که موضوع انتقال ارز قابل پیش بینی نیست، تصمیم گرفته شده میزان ذخیره سازی دارو برای یک سال انجام شود. به گفته وی، این ذخیره سازی دارو بنا به درخواست سازمان غذا و دارو و رییس جمعیت هلال احمر صورت می گیرد.

فرجی در ارتباط با اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر عدم وظیفه این سازمان در حل مشکلات صنعت داروسازی، اظهارداشت: به نظر می رسد این حرف کارشناسی نباشد، زیرا در حالیکه شرکت های داروسازی داخلی در هزینه های روزمره مانده اند و دولت به آنها بدهکار است، چه انتظاری می توان از صنعت داروسازی داشت.

وی با اشاره به ظرفیت خالی تولید دارو در داخل کشور تاکید کرد: این ظرفیت برای تولید در صنعت داروسازی کشور وجود دارد اما مشتری در خارج از کشور ندارند.

فرجی ضمن بیان قدیمی بودن خط تولید صنعت داروسازی کشور افزود: این خطوط باید به روز شود و صنعت داروسازی برای آن نیازمند بودجه است. همچنین فرمولاسیون داروهای تولیدی می بایست جدید شود که این موضوع نیز هزینه دارد.

او در ادامه گفت: با توجه به وضعیت حاکم بر صنعت داروسازی کشور به نظر می رسد اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو منطقی نباشد.

فرجی اظهار داشت: “با توجه به اینکه صنعت داروسازی دچار خواب سرمایه است، یعنی اینکه الان تولید می کند و دو سال بعد پولش را می گیرد، در نتیجه شاهد آسیب شدید این صنعت هستیم.”

مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر خاطر نشان کرد: “داروهایی که ما نسبت به تامین آنها اقدام خواهیم کرد به صورت موردی بوده که ارز به آنها اختصاص نمی یابد و بیمه ها نیز آنها را پوشش نمی دهند، از همین رو بیماران می بایست با هزینه شخصی این داروها را تهیه کنند.”

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7