دیده بان سلامت نظام سلامت

بیانیه شورای اسلامی استان بوشهر: پزشک مرکز درمانی شهر دیر تصور کرد با رسانه‌ای کردن موضوع می‌تواند در جامعه موجی از بی‌اعتمادی و سوءظن نسبت به شوراها به وجود بیاورد

شورای اسلامی استان بوشهر در پی انتشار خبر « درگیری عضو شورای شهر با پزشک مرکز درمانی شهر دیر » بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، متن این بیانیه به شرح زیر است.

بسمه تعالی

۱- شورا نهادی برای تامین خواست همه اقشار، اقوام، گروه‌ها و مشارکت آن‌ها در اداره و تصمیم‌گیری‌های کشور است و از بهترین مکانیسم های ممکن برای ایفای نقش مردم در مدیریت و عمران شهر و روستا هستند.

توفیق شوراها در دستیابی به این هداف، سرمایه  ارزشمند «اعتماد عمومی» را افزایش می  بخشد و زمینه ساز حضور پرنشاط مردم در همه  عرصه های پیشرفت و توسعه  کشور می شود.

۲- وقتی موضوعی از  طریق رسانه های مطرح و پرقدرت انعکاس می  یابد، آن مسئله، پدیده‌ای اجتماعی تلقی می‌شود و نظر رسانه نیز در قالب قبول یا طرد آن پیام مطرح می‌شود، بنابراین، مخاطب دیگر نمی‌تواند بی‌اعتنا و منفعل باشد و این چالش برای جست‌وجوی اطلاعات بیش‌تر صرفه نظر از آسیب هایی که به افراد می زند و روی دیگران تاثیر می گذارد موجب بروز شایعه و قضاوت ناصواب در مورد افراد خواهد شد.بنابراین رسانه ای کردن احساسی این موضوع از سوی پزشک مرکز درمانی شهر دیر به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و نباید کرامت و شخصیت افراد و مردم یک شهر  را به راحتی خدشه دار کنیم.

۳- چند صباحی است برخی سیاسیون به شکلی هدفمند سناروی تضعیف جایگاه شوراههای اسلامی کشور را دنبال می کنند موضوع اتفاقات اخیر در یکی از شهرهای شمالی کشور، دستاویزی شد برای استمرار این‌گونه جریان‌سازی علیه این نهاد مردمی که پشت آن عقاید و افکار سیاسی پنهان شده است . پزشک مرکز درمانی شهر دیر نیز که سابقه ی درخشانی در برخورد با بیماران و مراجعین ندارد، مطلب بر او مشتبه شد و تصور نمود با رسانه ای کردن موضوع  مورد حمایت مردم قرار خواهد گرفت و می تواند در جامعه موجی از بی‌اعتمادی و سوء‍ظن نسبت به شوراها به وجود بیاورد.

۴- پزشکی علم صددرصدی نیست و خطا همه‌جا رخ می‌دهد و بحثی در این باره نیست بلکه بحث نقد ناپذیری نظام درمانی و مقدمه چینی برای سرپوش گذاشتن روی اشتباه  و زیر پاگذاشتن حق بیمار و نزدیکان او می باشد. متاسفانه چیزی که همواره در نظام پزشکی در زمان وقوع خطا و تخلف شاهد آن هستیم ، دفاع بی قید و شرط این نهاد از هم‌صنفشان به جای توضیح درباره آن خطا یا اشتباه بوده است. لذا این رویه ناصواب سبب شده است تا بسیاری از مراجعه کنندگان که در پروسه درمان  با خطا و نامهربانی هایی مواجهه می شوند،عطای شکایت را به لقایش می بخشند که مبادا  خود و یا نزدیکان در جایگاه متهم قرار گیرند.

۵-  رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور که  سال گذشته در زمان  رونمایی از سند راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای پزشکی،‌ برالزام و رعایت این سند در بخش دولتی و غیردولتی تاکید و بیان داشتند که  تخطی از آن مجازات خواهد داشت، اما انتشار بیانیه و پیش داوری نایب رئیس شورای نظام پزشکی کشور نشان از عدم پایبندی و رعایت این سند توسط این نهاد دارد.  مگر در این سند  و در راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای پزشکان نیامده که اعضای سازمان مادامی که در کسوت حرفه‌مند پزشکی مشغول به فعالیت هستند، لازم است از انجام هر عملی که خلاف شئون اخلاق حرفه‌ای شناخته شود و موجب هتک حرمت حرفه پزشکی بوده و یا منجر به آسیب دیدن اعتماد عمومی به حرفه‌مندان پزشکی می‌شود، خودداری کنند؟ همچنین اعلام می دارد طبق این راهنما لازم است در برخورد با بیماران، همراهان آنها و همکاران در رده‌های مختلف، و اظهار نظر در مورد افراد، قومیت‌ها و گروه‌های اجتماعی، ضمن احترام کامل به شان، منزلت و کرامت انسانی افراد، آداب اجتماعی و ادب عمومی رعایت شده و از هر گونه عمل در برندارنده توهین، تحقیر و برچسب زنی خودداری شود.

موضوع پیش آمده به طور قطع نیازمند پیگیری دستگاه‌های نظارتی و بازرسی است و شورای اسلامی استان بوشهرنیز به دور از هرگونه حاشیه‌سازی و ایجاد ذهنیت برای افکار عمومی و در راستای انجام وظایف قانونی و احقاق حقوق مردم و مجموعه شوراهای اسلامی استان ، این مسئله را با دقت بیشتری رصد و پیگیری خواهد کرد و نتایج را به اطلاع شهروندان می‌رساند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "بیانیه شورای اسلامی استان بوشهر: پزشک مرکز درمانی شهر دیر تصور کرد با رسانه‌ای کردن موضوع می‌تواند در جامعه موجی از بی‌اعتمادی و سوءظن نسبت به شوراها به وجود بیاورد"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
یاسر
Guest

هر دم از این باغ بری می‌رسد.

من پیشنهاد می‌کنم باتوجه به جایگاه علمی که شورای اسلامی شهر دیر از خودش نشون داده، از این به‌بعد، این شورا به‌عنوان مرجع تعیین خطا یا صحیح بودن تشخیص و درمان پزشکی در کشور تعیین بشه.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7