دیده بان سلامت

عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو: مسمویت‌های دارویی در صدر آمار مسمومیت‌ها

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری فارس ، طلعت قانع عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، با اشاره به هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها توضیح داد: معمولاً مسمومیت به دو دسته عمدی و غیرعمدی تقسیم‌بندی می‌شود و عمده مسمومیت‌ها به دلیل مصرف دارو، سم، مسمومیت ناشی از مواد مخدر و مونوکسیدکربن بروز می‌کند.

وی افزود: مسمومیت منجر به فوت از طریق مصرف دارو در صدر آمار مسمومیت‌ها قرار دارد به طوری که در سال ۹۶ حدود ۲۸۰۰ نفر به دلیل مسمومیت‌های ناشی از مصرف دارو جان خود را از دست داده‌اند.

قانع با بیان اینکه مسمومیت ناشی از قرار گرفتن در معرض مونوکسیدکربن نیز هر ساله مشاهده می‌شود، گفت: در سال گذشته هزار نفر به دلیل مسمومیت ناشی از مونوکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند که لازم است خانواده‌ها در این زمینه توصیه‌های ایمنی را بیشتر رعایت کنند.

عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو توصیه کرد: از آنجا که مسمومیت ناشی از مصرف دارو در صدر مسمومیت‌ها قرار دارد لازم است خانواده‌ها داروها را در دسترس کودکان قرار ندهند به طوری که در مواردی مشاهده می‌شود کودک با مصرف بیش از حد قطره‌های آهن و ویتامین دچار مسمومیت‌های شدید شده است.

وی در پایان افزود: مصرف خودسرانه دارو به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و لازم است قبل از مصرف داروها حتماً با پزشک متخصص مشورت صورت گیرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7