دانش آموختگان متخصصین

هشدار درباره استفاده از نخ‌های جراحی بی‌کیفیت

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از فارس،  علی بیژنی در نشست خبری کنگره بزرگان جراحی پلاستیک و زیبایی ایران، اظهار داشت: متاسفانه امروزه تعدادی زیادی از افراد از حوزه‌های مختلفی همچون بیهوشی، جراحی عمومی و حتی تکنسین اتاق عمل وارد حوزه جراحی پلاستیک شده و برخی از افراد نیز در آرایشگاه‌ها عمل‌های زیبایی سرپایی انجام می‌دهند.

وی افزود: کشور ما ۳۶۰ فوق تخصص حراج پلاستیک و زیبایی دارد که افراد برای انجام عمل‌های زیبایی حتما باید از وضعیت علمی پزشکان و مجاز یا غیرمجاز بودن فعالیت آنها از طریق سایت سازمان نظام پزشکی یا وزارت بهداشت همچنین انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی اقدام کنند.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران با اشاره به اینکه ما از طریق سازمان‌های مربوطه تلاش کرده‌ایم که از فعالیت غیرقانونی افراد در حوزه جراحی پلاستیک جلوگیری کنیم گفت: متاسفانه برخی در فضاهای مجازی همچون اینستاگرام فعالیت غیرقانونی انجام می‌دهند که پیشگیری هرچه بیشتر از این تبلیغات امری ضروری به شما رمی‌رود.

بیژنی با اشاره به اینکه آمار رسمی از تعداد جراحی‌های پلاستیک و زیبایی در کشور نداریم‌، گفت: هر عمل جراحی می‌تواند با عارضه همراه باشد ولی اگر جراحی توسط فرد متخصص صورت گیرد از عارضه پیشگیری کرده و یا اقدام مناسب در صورت وقوع عارضه انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه آمار زیرمیزی جراحان پلاستیک نزدیک به صفر شده است، گفت: جراحی بینی شایع‌ترین جراحی بینی در کشور است و سنی که می توان جراحی بینی را برای فرد آغاز کرد ۱۷ سال بوده ؛ لذا هر پزشکی که کمتر از این سن برای بیمارش جراحی کرده خیانت کرده و وجدان پزشکی ندارد.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران گفت: انجام جراحی‌های غیرمتعارف همچون گوش الاغی، چشم گربه‌ای و … عوارض چندانی داشته که البته این عمل‌ها را پزشکان متخصص جراحی پلاستیک انجام نمی‌دهند و اصولا توسط افراد به صورت غیرقانونی صورت می‌گیرد.

بیژنی در ادامه درمورد تاثیر تحریم‌ها بر حوزه جراحی‌های پلاستیک و زیبایی گفت: در حال حاضر اکثر جراحان نه تنها در حوزه پلاستیک بلکه در بخش‌های مختلف با معضل نخ‌های جراحی بی‌کیفیت هندی و چینی مواجه هستند.

وی ضمن هشدار درمورد استفاده از نخ‌های جراحی بی‌کیفیت در اتاق عمل گفت: جراحان تلاش می‌کنند که از این نخ‌ها استفاده نکنند؛ البته نخ‌های اشاره شده خطرناک نیست و جان بیمار را نمی‌گیرد ولی استفاده از آنها برای جراحان بسیار مشکل است.

بیژنی خاطرنشان کرد: برخی از افرادی که برای جراحی ‌های زیبایی به مطب‌ها مراجعه‌ می‌کنند نیاز به عمل‌های زیبایی ندارند و باید به روانپزشک و روانشناس ارجاع داده شوند که البته اکثر افراد نپذیرفته و این مسله را نوعی انگ می‌دانند.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران گفت: متاسفانه امروزه تکنسین‌های جراحی قارچ‌گونه رشد کرده و عمل جراحی انجام می دهند که ما در این زمینه هشدارهای لازم را داده و با سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت صحبت کرده‌ایم؛ البته هنوز شاهد هستیم که متاسفانه در برخی از بیمارستان‌های خصوصی تکنسین‌های جراحی و افراد فاقد صلاحیت جراحی‌های زیبایی انجام می‌دهند که این نوعی تخلف است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7