نظام سلامت

درخواست نظام پزشکی از دبیرکل سازمان ملل متحد: تحریم های دارویی ایران لغو شود

رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی این سازمان در نامه ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار لغو تحریم های ایالات متحده آمریکا در خصوص داروها و ملزومات خدمات بهداشتی و درمانی علیه ایران شدند.

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان نظام پزشکی، در متن نامه ایرج فاضل و محمدرضا ظفرقندی به آنتونیو گوترش آمده است: به عنوان مدیران ارشد سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، مفتخریم تا آن مقام را در مورد اثرات زیان‌ آور تحریم‌ های اقتصادی غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده آمریکا در پی خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مِه ۲۰۱۸، بر حوزه سلامت ایران آگاه سازیم.

همانگونه که مستحضر هستید، دسترسی به خدمات پزشکی، جزء اساسی حق سلامتی است که در زمره حق ‌های بنیادین بشری است و همه افراد باید از آن بهره‌مند شوند. بنابراین تمام کشورها ملزم به محترم شمردن و صیانت از این حق و تلاش برای تحقق آن برای همه افراد هستند. علاوه بر این کلیه کشورها ‌باید از ایجاد هرگونه محدودیت در دسترسی افراد به خدمات درمانی و سلامت اجتناب ورزند.

تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی ایالات متحده و محدود شدن تجارت بین‌المللی، به طور جدی بر قابلیت ما برای دسترسی به خدمات بهداشت و درمان، دارو و ملزومات پزشکی تأثیر گذاشته است.

به این منظور بر آنیم توجه آن مقام را به مشکلات جدی پیش ‌رو در حوزه بهداشت و درمان مردم ایران که در نتیجه اعمال تحریم‌ ها حادث می ‌شود، جلب کنیم و بر ضرورت راه حلی فوری و بشردوستانه برای برون رفت از این وضعیت تأکید ورزیم.

ما منتظر دریافت پاسخ آن مقام، در اولین فرصت ممکن و اتخاذ تدابیر لازم برای حل این مشکل و جلوگیری از وخامت اوضاع در آینده هستیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7