نظام سلامت

اجازه نمی دهیم با جان مردم بازی شود

 به گزارش صدای پزشکان و به نقل از خبرنگار مهر، سید حسن هاشمی روز دوشنبه در مراسم بهره برداری از بزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان در استان البرز با اظهار تأسف از اظهارات رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد: مایه تأسف است که این قبیل جملات سخیف از زبان کسانی که قدرت مادی بالایی در دنیا دارند خارج می شود، گفته می شود  و تأسف مضاعف از سکوت نهادهای بین المللی است که در قبال این قبیل اظهارات، هیچ واکنشی نشان نمی دهند.

وی با بیان اینکه همه می دانند اظهارات ترامپ علیه ایران دروغ است، تصریح کرد: متأسفانه نهادهای بین المللی در قبال افرادی که بین پول و انسانیت، پول را انتخاب می کنند، یک واکنش سرد نشان می دهد و ما عمیقاً از این قبیل رفتارهای نهادهای بین المللی که دستاویز پول و قدرت شده اند، متأسفیم.

وزیر بهداشت با اشاره به شرایط کنونی ایران در جهان اظهار داشت: ما افتخار می کنیم امروز کسانی هستند که در داخل کشور با تلاش خود به هموطنانشان کمک می کنند.

هاشمی با بیان اینکه مطلب که ثروت و دارایی همیشه مذموم نیست، خاطرنشان کرد: ثروت مشروع که مالیات آن را می دهند، بسیار پسندیده است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ راهی برای تغییر وضعیت خودمان وجود ندارد مگر اینکه روی پای خودمان بایستیم، ادامه داد: یکی از بیزینس های موفق که نمونه آن را در کشورهای آلمان و سوئیس دیده ایم، بیزینس های فامیلی است و خوشحالم از اینکه امروز این کارخانه تولید دارو توسط یک خانواده اداره می شود.

وزیر بهداشت در ادامه به وضعیت صنعت دارو اشاره کرد و افزود: من از اینکه برخی دست اندرکار تولید دارو فقط سراغ داروهای پرسود می روند، خیلی خوشحال نیستم و از رئیس سازمان غذا و دارو تقاضا می کنم در هنگام دادن مجوزها و حمایت ها از شرکت های دارویی بیشتر از کسانی حمایت کنند که فقط به سود دارو فکر نمی کنند و دنبال تنوع دارویی در تولیدات خودشان هستند.

هاشمی همچنین خطاب به نمایندگان مجلس اظهار داشت: در آستانه تهیه لایحه بودجه ۹۸ درخواست می کنم به مشکلات صنعت دارو فکر کنند زیرا شرکت هایی هستند که ۱۲ ماه طلب خود را هنوز دریافت نکرده اند.

وی با اشاره به نوسانات قیمت ارز، خاطرنشان کرد: بروز این وضعیت در صنعت دارو باعث شده تهیه برخی از مواد با چندین برابر افزایش قیمت صورت گیرد و همین مسئله مشکلات زیادی برای تولید کنندگان دارو به دنبال داشته است.

وزیر بهداشت تأکید کرد: من زمانی می توانم به دارویی اجازه ورود ندهم که خودم نیز مشابه ایرانی آن را استفاده کنم و تا جایی اجازه داریم صنعت دارو را به لحاظ تعیین قیمت کنترل کنیم که این صنعت، آسیب نبیند.

هاشمی در عین حال با عنوان این مطلب که اجازه نمی دهیم به اسم حمایت از تولید داخل با جان مردم بازی شود، ادامه داد: اشکال اساسی در تعیین قیمت دارو این است که خریدار اصلی دارو، دولت بوده و فکر می کنند هرچه این دارو را ارزان تر بخرد بهتر است و از این رو قیمت واقعی را نمی بیند که البته این کلاف سردرگمی است که از سالهای پیش تاکنون گرفتار آن بوده ایم.

وی با اعلام اینکه صنعت دارویی کشور با دو مشکل نقدینگی و تعیین قیمت دارو مواجه است، افزود: مردم از من انتظار دارند که بهترین دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار آنها قرار دهم و البته در وهله دوم به جیب خودشان نگاه می کنند که من با چه قیمتی نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی آنها را در اختیارشان قرار می دهم.

کد خبر ۴۴۶۸۳۰۵

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7