نظام سلامت

ابلاغ ۱۰ استاندارد به دانشگاه‌های علوم پزشکی/ سطح بندی تخت‌های بیمارستانی انجام شده است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که با حضور سرپرست وزارت بهداشت در مرکز همایش‌های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: ساختار ارائه خدمات درمانی در کشور، سنتی است که براساس آن، افراد بدون وجود سطح بندی خدمت به هر سطحی که خواستند می‌توانند مراجعه کنند و متاسفانه اسناد ما و بیمه‌ها به صورت فیزیکی مبادله می‌شود.

وی تصریح کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت به سطح بندی خدمت براساس ارجاع الکترونیک از سطوح یک به یک، دو به سه و از سطح دو و سه بیمارستان‌ها توجه ویژه‌ای دارد و یکی از اقداماتی که انجام شده، استحقاق سنجی هویت است که خوشبختانه استحقاق سنجی هویت در بستری بیمارستانی و استحقاق سنجی خدمت و سرویس تایید خدمت براساس محصولات دانشی انجام شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: از برنامه‌های دیگر معاونت درمان می‌توان به تبادل الکترونیکی با بیمه‌ها و رسیدگی الکترونیکی اسناد، نسخه الکترونیکی و تایید خدمت در سرپایی بیمارستانی، ثبت نتایج آزمایشگاه و پاتولوژی به صورت دیجیتال و رگولاتوری و قواعد حاکم بر HIS اشاره کرد.

جان بابایی با بیان اینکه سطح بندی تخت‌های بیمارستانی انجام شده است، افزود: بخشی از این تخت ها، برای بخش‌های خصوصی در نظر گرفته شده است و بخشی از سطح بندی خدمات براساس نقشه ارجاع با دانشگاه‌هایی که در مرحله استقرار نظام ارجاع هستند، در حال تدوین است.

وجود ۳۸ نوع سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) در کشور

وی با اشاره به تدوین و تصویب متمم ارجاع در معاونت درمان، گفت: نظام ارجاع در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور استقرار پیدا کرده و ارجاع و پسخوراند در حال اجراست و ارجاع الکترونیکی نیز براساس نوبت دهی الکترونیکی انجام می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در اکثر کشور‌های جهان، اعمال الکتیو (غیر اورژانسی) در صف انتظار قرار می‌گیرند و ساختاری برای صف انتظار تعریف و نرم افزار مورد نیاز آن طراحی شده است تا بیمه‌ها براساس صف انتظار، خرید خدمت کنند و هر بیمارستان می‌داند چه میزان خدمت در قالب لیست انتظار می‌توانند ارائه دهد و برای صف انتظار نیز HID صادر می‌شود، اما افرادی که خارج از صف انتظار می‌خواهند از خدمات استفاده کنند باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

وی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به صورت آزمایشی، تبادل و رسیدگی الکترونیک اسناد پزشکی با بیمه سلامت با موفقیت انجام شده است و امیدواریم که کل بیمارستان‌های کشور بتوانند اسناد خود را به صورت الکترونیک به بیمه‌ها ارسال کنند و بیمه‌ها نیز رسیدگی به این اسناد را به صورت الکترونیکی انجام دهند که در این صورت اطلاعات کسورات هر پرونده در سامانه پرداخت مبتنی بر عملکرد وارد می‌شود و پرداخت‌ها به سرعت انجام می‌شود.

جان بابایی یادآوری کرد: تبادل الکترونیکی اسناد پزشکی شامل سه مرحله تبادل اسناد مالی، اسناد مثبت و تصدیق ارائه خدمت توسط پزشک (امضای الکترونیک) است و الکترونیکی شدن رسیدگی اسناد توسط بیمه ها، می‌تواند برای آن‌ها سودآوری داشته باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت از وجود ۳۸ نوع سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) در کشور، مطرح کرد: برخی از این سیستم ها، ناکارآمد هستند و مشاهده می‌کنیم که یک نمونه HIS با یک بیمارستان و نمونه‌ای دیگر با ۲۰۰ بیمارستان کار می‌کند. با کمک معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۰ استاندارد لازم برای سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) تعریف شده که به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شوند و از سال آینده باید در تمام قرارداد‌های بیمارستان‌های با پیمانکاران HIS گنجانده شوند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7