سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

کمبودهای دارویی تحت کنترل است

رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه حفظ و ارتقاء صنعت دارو جزء اولویت‌های سازمان خواهد بود، گفت: در نیمه اول سال با کمبود دارویی مواجه بودیم که با برنامه‌ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودها حداقلی است.

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر مهدی پیر صالحی در نشست همفکری و افزایش تعامل با اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تصریح کرد: امسال برای کشور و صنعت داروسازی از لحاظ تحریم‌ها سال سختی بود و قطعا سال آینده نیز شرایط راحت‌تر نخواهد بود؛ چراکه بعید است بودجه‌هایی که پیش‌بینی‌شده تخصیص یابد و کمبود بودجه خواهیم داشت و صنعت دارو نیز از این موضوع متاثر می‌شود.

وی افزود: در این شرایط برنامه‌هایی برای سال آینده در دستور کار داریم. به‌عنوان رئیس سازمان معتقدم باید داروی باکیفیت برای مردم تهیه کنیم؛ فارغ از اینکه این دارو تولیدی و یا وارداتی باشد، با توجه به تجربه‌ای که در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی به‌جز صنعت ندارد، صنعت ابزاری برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت کنیم.

پیر صالحی با تقدیر از مدیرکل داروی سازمان برای تلاش در بهبود شرایط تأمین دارو، تأکید کرد: نباید در تأمین داروهای روتین اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم؛  چراکه نوع وارداتی این داروها نه کیفیت و نه قیمت مناسب‌تری دارد، از این نظر صنعت قطعا جزء اولویت‌های ما خواهد بود و برنامه این است که به تسهیل روند صنعت کمک کنیم.

وی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای تأمین داروها، عنوان کرد: از سندیکا می‌خواهم که پیشنهادی برای بهتر شدن روند، اصلاح و تسهیل امور ارائه دهند.

گفت: در نیمه اول سال با کمبود شدید دارویی مواجه بودیم که با برنامه‌ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودها حداقلی است.  البته نباید به این دل‌خوش باشیم؛ چراکه کمبود یک‌قلم هم برای مردم کمبود است و باید برای برطرف کردن آن تلاش کنیم.

وی در مورد تفویض اختیار قیمت‌گذاری داروهای OTC به سندیکا، اظهار کرد: قیمت‌ها از سوی سندیکا اعلام‌ شده بود که سازمان در جلسه کمیسیون قیمت، کارشناسی خود را خارج و تمامی نرخ‌های سندیکا را مورد تائید قرار داده و به کارشناسی سندیکا اعتماد کردیم و توصیه می‌کنیم سندیکا نیز همه جوانب را با هم ببیند.  مردم در پرداخت مشکل‌ دارند و باید حد میانه در قیمت‌گذاری حفظ شود تا هم صنعت منتفع شده و هم‌ فشار زیادی به مردم وارد نشود.

 معاون وزیر بهداشت افزود: اگر قیمت‌های دارو افزایش یابد دو راه پیش روداریم یا پرداختی از جیب مردم باید افزایش پیدا کند یا این‌که بیمه‌ها این اختلاف را جبران کنند.  البته این موضوع در بودجه بیمه‌ها دیده نشده و عملا پرداختی از جیب مردم بیشتر خواهد شد. بنابراین موضوع قیمت‌گذاری را پیگیری کردیم و برای اینکه فشاری به مردم وارد نشود با بیمه‌ها و کمیسیون‌ها جلسه داشتیم تا بودجه بیشتری برای بیمه‌ها تخصیص یابد که البته هنوز محقق نشده است، اما آنچه در حوزه کارماست حتما با جدیت پیگیری خواهیم کرد که کمیته قیمت‌گذاری سندیکا رعایت انصاف و عدالت را داشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در مورد مباحث ارزی ماشین‌آلات موردنیاز صنعت داروسازی نیز عنوان کرد: در بانک مرکزی موافقت اولیه برای تخصیص ارز گرفته‌ شده بود که با پیگیری، دستور مدیریت برای پرداخت گرفته‌ شده و خوشبختانه برای دستگاه‌هایی که از قبل قسمتی از ارز مورد نیازشان پرداخت‌ شده،  مجوز گرفته‌ شده است و امیدواریم واریزی آن‌هم انجام شود تا شرکت‌ها از آن استفاده کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: موضوعی که مغفول مانده و همیشه مورد توجه بوده GMP شرکت‌هاست که حتما باید در برنامه زمان‌بندی برای ارتقای GMP و کیفیت فعالیت کنیم؛  چراکه برای ورود به بازارهای جهانی نمی‌توانیم این مهم را نادیده بگیریم. همچنین برای حضور در بازار داخلی درحالی‌ که شرکت‌های جدیدی در حال اضافه شدن هستند و GMP را رعایت می‌کنند، باقی شرکت‌ها نیز باید برنامه زمان‌بندی داشته باشند که به GMP برسند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7