آموزشی پرونده "از بین الملل تا خودگردان"

پرونده ویژه صدای پزشکان، به زودی: « از بین الملل تا خودگردان »

 پردیس های خودگردان امروزی، همان پردیس هایی هستند که قرار بود روزی بین الملل باشند. دانشجویان خارجی جذب کنند، اساتیدشان به انگلیسی آموزش بدهند. امروز در سال ۱۳۹۴، در جایی ایستاده ایم که بیش از هشت سال از آغاز این طرح گذشته است، حتی اسمش نیز عوض شده است و نخستین ورودی های آن در حال فارغ التحصیل شدن هستند. امروز می توانیم با اطلاعات بیشتر به این تحول مهم نظام آموزش عالی کشور نظر بیافکنیم و تحلیل جامع تری داشته باشیم.

صدای پزشکان، قصد دارد تا در یک پرونده ی جامع ابعاد مختلف این طرح را با تمرکز بر تجربه دانشگاه های علوم پزشکی بررسی کند: نخست به این سوال پاسخ خواهیم داد که این شیوه ی خصوصی سازی آموزش عالی در کشور چه سابقه ای داشته و چه نسبتی با تجربه کشورهای توسعه یافته دارد ؟ و تبعات بلندمدت آن بر آموزش عالی کشور چه خواهد بود؟ در مطلب بعدی، به تاریخچه ی تشکیل پردیس های خودگردان در دانشگاه های علوم پزشکی خواهیم پرداخت. در ادامه نسبت این شیوه پذیرش را با عدالت آموزشی خواهیم سنجید و سپس، با مراجعه به قوانین بالادستی، قانونی بودن این طرح را بررسی خواهیم کرد.

به مهم ترین چالش پیرامون این طرح نیز پاسخی مبتنی بر شواهد ارائه خواهیم داد: دانشجویان شهریه پرداز بهتر درس می خوانند یا دانشجویان دولتی؟ در مطلبی مفصل نیز مهمترین استدلال های حامی این طرح را بررسی خواهیم کرد و  در پایان خواهیم گفت که آیا دلیلی وجود دارد که دانشجویان شهریه پرداز و دولتی رو در روی هم بایستند؟

صدای پزشکان در هفته جاری سعی خواهد کرد تا هر روز با یک مطلب، جوانب گوناگون این طرح را از نظر بگذراند. به گمان ما چنین تحول بزرگی در آموزش عالی و به خصوص آموزش پزشکی، نیازمند بررسی های بسیار بیشتریست که متاسفانه به دلایل مختلف تا به حال انجام نشده است. در این روند سعی خواهیم کرد به عنوان یک رسانه ی مستقل، اطلاعات و تحلیل های بی طرفانه خویش را برای مخاطبانمان عرضه کنیم تا افکار عمومی با اطلاعات بیشتر، بتواند به سمت قضاوت درست تر رهنمون شود. با صدای پزشکان همراه باشید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7