سرمقاله

۳۰۰هزار اکیپ برای شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا، به منازل مراجعه خواهند کرد

 

وزیر بهداشت از شروع طرح بیماریابی خانه به خانه از فردا خبر داده است. اگر چه جزئیات طرح هنوز مشخص نیست، تا جایی که اطلاع رسانی شده است ۳۰۰ هزار اکیپ قرار است خانه به خانه مراجعه کنند و بیماران را شناسایی و به سیستم درمانی سطح بندی شده ارجاع دهند. از بسیج به عنوان یکی از مجریان اصلی یاد شده است.
مسلما شکستن چرخه ی انتقال با شناسایی و قرنطینه ی درست مبتلایان، در چنین بیماری مسری ای مهم ترین اصل کنترل آن است. به نظر می رسد حرکت سیاست های وزارت بهداشت از سمت صرفا درمان بیماران به سوی شناسایی مبتلایان اتفاق درستی است. چرا که با محدودیت کیت های آزمایشی و شناسایی نشدن بسیاری از مبتلایان، به نظر می رسد تمرکز صرف بر درمان کسانی که به بیمارستان مراجعه می کنند کنترل چرخه ی انتقال را با چالش جدی مواجه کرده بود.
اما انجام چنین طرح بزرگی نیازمند آمادگی‌ و آموزش بسیاری است. آیا چنین آموزشی به کسانی که قرار است این کار را انجام دهند داده شده است؟ آیا اصول بهداشتی رعایت خواهد شد؟ اگر این جزئیات مهم رعایت نشوند چه بسا اجرای طرحی با این وسعت به گسترش بیماری نیز کمک‌ کند. اینها سوالات مهمی است که صدای پزشکان امیدوار است مجریان طرح به خوبی به آنها فکر، و جوانب احتیاط را کاملا رعایت کنند.
صدای پزشکان امیدوار است تصمیم گیران کلان سطح سلامت با اقدامات درست و سنجیده ی خود به کنترل هر چه سریعتر بیماری با کمترین مرگ و میر، کمک‌ کنند. مسلما نقش جامعه ی مدنی و بالاخص جامعه ی پزشکی در این زمان خطیر نیز غیر قابل چشم پوشی است. امیدواریم هر چه زودتر حامل خبرهای امیدوار کننده ای باشیم.

درباره نویسنده

احسان قدیمی

فارغ التحصیل رشته پزشکی و گواهینامه عالی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
ورودی 95 رشته ی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7