یادداشت

اضمحلال رشته ای به نام طب اورژانس

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

با اعلام لیست تکمیل ظرفیت رشته ی تخصصی طب اورژانس با یک محاسبه ساده سرانگشتی می توان دریافت که ۶۷٪ صندلی های این رشته خالی مانده است و هیچ تمایلی برای پر کردن این رشته تخصصی از جانب داوطلبین آزمون دستیاری وجود ندارد ( ۲۶۹ نفر در تکمیل ظرفیت اعلام شده است، این در حالیست که ظرفیت اعلام شده در دفترچه آزمون دوره ۴۷ دستیاری ۴۰۰ نفر بوده است)

اگر نام آن را اضمحلال رشته نگذارید قطعا این بیمار در اتاق سی پی آر near to arrest است و حکایت از آن دارد که بیمارستان های تان به روش سنتی اداره خواهد شد چه خوشتان بیاید چه خوشتان نیاید، اتفاقی که در بیمارستان های اقماری تهران و شهرستان ها در حال رخداد است.

واقعیت آن است که مهاجرت متخصصین طب اورژانس از یک سو و خالی کردن اورژانس های دولتی و رجوع افزایشی به کلینیک های زیبایی از سوی دیگر این سوال بزرگ را مطرح می کند که اساسا تاسیس این رشته تخصصی تقریبا ۲۰ ساله با چه هدفی صورت گرفته است؟جز آن است که ضرورت چنین رشته ای تنها بر اساس نیاز سیستم درمانی کشور بوده است؟!

سقوط این رشته با طرح تحول سلامتی شتاب گرفت که آن چشم پزشک معروف فارابی، طرحی را ادامه داد که نه تنها رضایت مندی بیماران را در بر نداشت که نارضایتی پزشکان را نیز به همراه آورد.

عدم تعلق سختی کار و قانون بهره وری برای متخصصین طب اورژانس، عدم تطابق میزان کار انجام شده با هزینه دریافتی و عدم حمایت حقوقی و قانونی از این متخصصین در میزان مسئولیت کاری و شکایات بی مورد، رفته رفته این رشته نوپا را به یائسگی زودرس رساند.

این طرح، جوان پزشکانی را که تازه وارد عرصه طبابت شده بودند را چنان قلع و قمع کرد که عطایش را به لقای رشته ترجیح داده و از این حیطه خارج شدند.
دایره خروج از پزشکان درمانی شروع شد به رزیدنت ها رسید و الان گریبان هیئت علمی های رشته را گرفته است.

وزرای بعدی می توانند از تاریخ سلسله منقرض شده طب بیاموزند که ایوان مدائن چطور می تواند آیینه عبرت شود‌‌…

و چه خوشبختند بیمارستانهایی که هنوز از تتمه های طب اورژانس برخوردارند…

در پایان از تمام اینترن هایی که به واسطه بنده وارد رشته طب اورژانس شده اند عمیقا عذر خواسته و رو سیاهِ سیاهی آینده شان هستم…

درباره نویسنده

نیما شهریارپور

دانش آموخته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود
رزیدنت طب اورژانس و دبیر موقت شورای نمایندگان دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7