آموزشی

دکتر امامی رضوی: قانون استریتی به قوت خود باقیست

احسان قدیمی:

سه نفری از بیمارستان امام خمینی برای دیدار با دکتر امامی رضوی (قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی، و قائم مقام وزیر در امور دانشگاهها ) که راه افتادیم، راستش خیلی خوش بین نبودم که تکلیف  من و دوستانم بعد از مدتها سرگردانی کاملا مشخص شود. اما نتایج جلسه بهتر از آن بود که پیش بینی می کردم. دکتر امامی رضوی با صمیمیتی قابل تقدیر پذیرای دغدغه ها ما و کسانی بودند که سعی کردیم انعکاس دهنده ی حرفهای آنها باشیم.

صحب از شایعاتی بود که از بهمن سال گذشته با مصاحبه دکتر ضیایی ( معاون آموزش وزرات بهداشت ) آغاز شد: تغییرات گسترده در آزمون دستیاری. دکتر ملیکا حنیفی ها صحبت را اینگونه آغاز کرد: «  دوست داشتیم فرصت های بیشتری برای طرح دغدغه های خود با شما داشتیم. اما این فرصت را نیز غنیمت می شماریم. شما بهتر از ما می دانید که پزشکی رشته ای طولانی و سخت است. برنامه های متفاوت دانشجویان  برای ادامه تحصیل از مهاجرت گرفته تا طرح و سربازی و دستیار شدن، هر کدام مقدمات خاص خود را دارد که با هم بسیار متفاوت است. این شایعات و خبرهای هر هفته ای از تغییرات آزمون دستیاری جو پر استرس و نامطلوبی برای بسیاری از دانشجویانی ایجاد کرده است که از سالها پیش  برنامه ریزی کرده بودند که در امتحان دستیاری شرکت کنند. ما هنوز نمی دانیم که می توانیم در آزمون سال بعد شرکت کنیم یا نه ؟ درحالیکه فقط ده ماه تا آزمون باقیست. متاسفانه حتی خبرهایی مبنی بر تغییر زمان آزمون نیز شنیده ایم. » دکتر امامی رضوی پاسخ این سوالات را خیلی صریح بیان کردند : « در مورد امتحان دادن یا ندادن که چیزی عوض نخواهد شد. همه ی آنهایی که قبلا می توانستند امتحان بدهند مانند استعدادهای درخشان و متاهل ها،  امسال هم می توانند. یعنی چیزی از این بابت تغییر نکرده است. بحثی که در اینجا مطرح است، داشتن سابقه ی کار قبل از شروع دوره ی تخصص است. چون دستیارانی که بدون کار کردن به عنوان پزشک عمومی وارد دوره تخصص می شوند خیلی Oriented نیستند. در مورد کسانی که در هنگام تحصیل امتحان می دهند ( همان استریت ها ) صحبت بر سر این است که بعد از شرکت در آزمون اگر پذیرفته شدند، قبولی آنها محفوظ خواهد بود. ولی باید پس از گذراندن ۹ ماه کار بالینی به عنوان پزشک عمومی وارد دوره تخصص شوند. عملا با توجه به اینکه شروع سال تحصیلی مهرماه است، می شود مهر ماه سال بعد. صبحت فقط در مورد این تغییر است که آن هم بعید است تصویب شود. چرا که  این   مخالفت های زیادی با آن وجود دارد. قرار است درهشتاد و یکمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی در ۲۵ خرداد بررسی شود. ولی اگر چیزی تصویب شود، فقط همین سابقه کار بالینی خواهد بود نه شرایط شرکت در آزمون. در مورد تاریخ آزمون مثل چند سال اخیر در اردیبهشت ماه خواهد بود. منابع آزمون هم قرار بود در این یکی دو روز اعلام شود. »

دکتر رضا یوسفی در مورد دانشجویان پسری پرسید که باید خدمت سربازی را بگذرانند. آنها چه شرایطی خواهند داشت؟ دکتر امامی رضوی پاسخ دادند: « آنها هم اگر پذیرفته شوند، معاف تحصیلی خواهند داشت و باید نه ماه کار بالینی را به عنوان طرح بگذرانند.»

دکتر یوسفی در مورد بحث سربازی پزشکان و اینکه حقوق ۷۰ هزار تومانی شایسته این قشر نیست نیز طرح مساله کردند که دکتر امامی رضوی گفتند: « حق با شماست. ما همواره با سازمان نظام وظیفه در گفت و گو هستیم که اگر نیاز به نیروی پزشک ندارید، پزشکان مشمول را در اختیار وزارت خانه قرار دهید تا در قالب طرح پیام آوران از آنها استفاده شود. »

سپس در مورد تغییرات آزمون وشایعات مبنی بر انتخاب ۵ رشته قبل از آزمون پرسیدیم. دکتر امامی رضوی با تایید این مساله گفتند: « هر داوطلب باید قبل از شرکت در آزمون ۵ رشته را به عنوان علایق خود انتخاب کند که نیازی به انتخاب شهر نیست و فقط نوع رشته مطرح است. در آزمون نیز برای قبولی در هر رشته، دروس مختلف که در قالب جراحی، داخلی، اطفال، مینور ۱ و مینور ۲ تقسیم شده اند، ضرایب مختلف دریافت می کنند. مثلا برای رشته جراحی اعصاب جراحی ضریب ۴، داخلی ضریب  ۲، اطفال ضریب ۱، مینورِ ۱ ضریب ۱ و مینورِ ۲ ضریب ۳ خواهند داشت. مانند شرایط انتخاب رشته در کنکور سراسری. همه جزئیات به زودی و در یک دو هفته ی آینده بر روی سایت وزارت خانه قرار خواهند گرفت»

سوال بعدی در مورد بحث تایید صلاحیت اخلاقی و بالینی بود. دکتر امامی رضوی با اظهار بی اطلاعی از اینکه در این موارد تغییر مهمی در دست اجرا باشد افزودند: « بحث تایید اخلاقی در حال حاضر نیز در قالب پرنده های گزینش برای هر دستیار انجام می شود و ما ابزار دیگری برای سنجش این مساله در دوران پزشکی عمومی نداریم. اجرایی کردن چینن مساله ای بسیار سخت خواهد بود. در مورد تایید صلاحیت بالینی نیز وضع به همین منوال است، اگر چه اجرایی شدن آن در قالب آزمون های مهارتی کشوری سهل تر است. »

در مورد تاثیر نمرات پره انترنی و معدل نیز پرسیدیم که دکتر با اشاره به نمرات آزمون دستیاری امسال گفتند : « ببیند، در بین نمرات ۵۰۰ تا ۵۱۵ در آزمون امسال فقط ۹ نفر حضور دارند، اما بین نمرات ۳۸۰ و ۴۰۰ حدود ۶۰۰ نفر. یعنی حدود ۳۰ نفر در هر نمره. چگونه باید بین اینها تفاوت قائل شویم؟ در سالهای قبلی روال بر این بود که نمرات خام بدون تراز بندی و احتساب سال انجام آزمون پره انترنی و سختی آزمون ها هر دانشگاه در مورد معدل، معیار قرار می گرفتند که عادلانه نبود. امسال قرار بر این است که ترازبندی در مورد معدل و نمره پره انترنی صورت بگیرد. تاثیر آن نیز ۱۵ درصد به صورت مثبت اعمال خواهد شد. در کل ما می خواهیم به سمتی برویم که تعیین سرنوشت یک پزشک را به جای ۴ ساعت، با استانداردسازی آزمون های دانشگاه ها به طول هفت سال پزشکی عمومی تغییر دهیم. حداکثر تاثیر نیز ۵۰ درصد خواهد بود که طی چیزی در حدود ۱۰ سال به آن خواهیم رسید. »

دکتر امامی رضوی افزودند :« بحث هایی نیز در مورد تغییرات اساسی تر در آموزش پزشکی در دست اقدام است که مسلما چند سالی زمان خواهد برد. بحث برسر این است که در دوران اینترنی سه دوره مختلف تعریف شود: کسانی که پزشک عمومی می شوند با دوران اینترنی ۱۸ ماه، پزشکان خانواده با دوره ۱۲ ماه و کسانی که متخصص می شوند نیز دوران اینترنی ۱۲ ماهه خواهند داشت. چنین تغییراتی هم مدنظر است که تا اجرایی شدن فاصله دارد. » ایشان خاطرنشان کردند: « بسیاری از دلایل رقابت شدید در آزمون دستیاری ما به دلیل بحث هایی مانند تعرفه های نابرابر است. مترصد این هستیم تا به سمت متعادل سازی این فاصله ی درآمدی برویم تا هرکس بتواند در هر رشته ای که علاقه مند بود تحصیل کند تا این حجم رقابت سنگین کاهش یابد. »

در آخر در مورد فاصله ی افتاده میان جامعه پزشکی و وزارت بهداشت با دکتر امامی رضوی صبحت کردم: « متاسفانه پزشکان در حال فاصله گرفتن از وزارت خانه هستند. در حالیکه حجم کارهای پزشکان بخصوص دستیاران و کارورزان بعد از طرح تحول چندین برابر شده است. در این میان هیچ افزایش نیرو یا پرداختی ای نیز صورت نگرفته است. نه تنها هیچ تشکری در کار نیست، که متاسفانه بحث زیرمیزی و کشیک فروشی و مانند اینها باعث دلخوری نسبی پزشکان از وزارت خانه ای شدند که علاوه بر وظیفه درمان بیماران، وظیفه ی آموزش پزشکی و حفط حقوق پزشکان را نیز دارد. امیدواریم این رویکرد های رسانه ای کمی متعادل تر شوند و حقوق پزشکان نیز پایمال نشود. » دکتر امامی رضوی با تایید این بحث گفتند: « من به شخصه سعی می کنم با پزشکان در ارتباط باشم. در شبکه های اجتماعی و حتی در تلگرام بعضا با همکاران در ارتباطم وبه سوالات ایشان پاسخ می دهم. شما هم اگر برنامه ای در سطح دانشکده برگزار کنید، من خوشحال می شوم و استقبال می کنم که حضور پیدا کنم و ابهامات را پاسخ دهم. »

در پایان نسخه ای از بیانیه ای که هزار دانشجوی پزشکی آن را امضا کرده بودند  را خدمت ایشان دادم. خوشبختانه دکتر قبلا آن را خوانده بودند و از متن نامه و لحن منطقی آن ابراز رضایت کردند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

5 نظر برای مطلب "دکتر امامی رضوی: قانون استریتی به قوت خود باقیست"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
کیا
Guest
معلومه طرح شروع رزیدنتی بعد ۹ ماه گذراندن عمومی تصویب نخواهد شد. چون رزیدنت نیروی کار بیمارستان است و دانشگاه نمی تواند یکسال ظرفیت وی را خالی بگذارد و فشار کار سایر رزیدنت ها را افزایش دهد. در خصوص ضریب دار شدن دروس بصورت مینور یک و دو شبهه برانگیز است بخصوص در خصوص رشته های مینور مثل چشم و پوست این امر واضح تر است و در واقع نمی توان تمام دروس مینور را فقط در دو دسته یکسال قرار داد . بهتر بود دروس مینور هر کدام بنا به اهمیت آن درس در رشته بصورت تک درس ضریب… بیشتر
neda
Guest

سلام ممنون از سایت خوبتون! میدونید تکلیف اونایی ک طرح معافن چی میشه اینجوری؟ مرسی

بهار
Guest

این قانون در حق اون فارغ التحصیلانی که نمره پره و معدل پایینتری دارند و برای دستیاری سرمایه گذاری کردند ظلم میشه
موقع امتحان پره اگه میدونستیم توی دستیاری اعمال میشه بیشتر میخوندیم اون زمان میگفتن قبولی کافیه و هیچ اثری غیر از استریتها نداره

مینو
Guest

پس قضیه شرکت در دستیاری به شرط انتخاب مناطق محروم چی میشه؟چون همیشه وقتی کسی فارغ میشد به شرط ۳ ماه فاصله وطرح کمتر از۴/۵میشد ازمون بده الان تکلیف این چی میشه؟

سعید
Guest

با توجه به افزایش تعداد زیاد پیام اوران بهداشت در سال گذشته، اگر لطف کنید و پیگیری کنین که آیا اونها هم میتونن در آزمون دستیاری سال ۹۵ شرکت کنند یا نه؟ چون مدت خدمت اونها برخلاف سایر سربازها ۲۴ماهه! پیگیری های ما از سازمان سنجش وزارتخونه و قسمت پیام آوری تا حالا جواب دقیقی رو در پی نداشته و هرکدوم شرکت ما رو منوط به موئافقت طرف مقابل میکنه! اگر پیگیری بفرمایین ممنون میشم

wpDiscuz
Powered by Themes24x7