اقتصاد سلامت

دفاع دکتر حریرچی از دریافتی های پزشکان در گفتگو با خبرنگار فارس

به گزارش صدای پزشکان دکتر حریرچی در گفتگویی با خبرنگار فارس از دریافتی قانونی پزشکان دفاع کرد.گفتنی است خبرگزاری فارس از جمله رسانه هایی است که در ماههای اخیر، حملات شدیدی متوجه پزشکان کرده بود. توجه شما را به این گفتگوی جذاب جلب میکنیم.

فارس : بعد از ابلاغ کتاب جدید تعرفه در مهر۹۳، بحث و نظر درباره این کتاب خیلی زیاد بود، بر اساس این کتاب تعرفه های پزشکی به طور متوسط ۲٫۵ برابر یا به یک روایت حدود ۱۲۰ درصد افزایش پیدا کرد اما هنوز هم عده ای از پزشکان می گویند، تعرفه های پزشکی واقعی نیست منظور از واقعی شدن تعرفه های پزشکی چیست و وزارت بهداشت برای ساماندهی این موضوع چه برنامه ای دارد؟

حریرچی: در هفته های گذشته مطالبی در رسانه ها منتشر شد که از نظر ما حاوی افراط و تفریط از هر دو طرف است. از نظر ما هیچکدام از این افراط و تفریط ها نه به نفع سلامت مردم است و نه به نفع جامعه پزشکی و به نظر می رسد این بحثهایی که به صورت تشدید یافته و غلوآمیز مطرح می شود،‌باعث می شود که مخالفان از هر دو طرف نسبت به هم تهاجم بیشتری بکنند و دود این برخوردها به چشم مردم و جامعه پزشکی کشور می رود.

اینکه در یک مقطع در برخی رسانه ها مطالبی منتشر می شود که درآمد یک ساعت کار پزشک ایرانی برابر ۲۰۰ ساعت کار یک پزشک در اروپاست یا درآمد یک پزشک متخصص ایرانی ۷ برابر یک متخصص آمریکایی است یا اینکه از طرف مقابل تعرفه ها در مقایسه با کشورهای فقیر یک سوم یا یک ششم است یا اینکه تعرفه های پزشکی باید چندین برابر شود، گر چه برخی از این مطالب توسط افراد برجسته و خدوم جامعه پزشکی هم مطرح می شود، از نظر بنده مستند و مبتنی بر مدارک علمی نیست.

فارس: ممکن است شما رقم های درست را بفرمایید.

حریرچی: درآمد یک پزشک در آمریکا سالانه ۲۳۰ هزار دلار است که با دلار ۳۲۰۰ تومانی می شود حدود ۷۵۰ میلیون تومان آیا ما اصلاً چند پزشک در کشور داریم که چنین درآمدی داشته باشند، تا درآمد متوسط جامعه پزشکی چندین ده هزار نفری ما حتی معادل یک چندم این مقدار شود؟ ‌جالب است این بزرگان که این مطالب را در رسانه ها مطرح کرده اند وقتی در محافل خصوصی با آنها صحبت می کنیم، این مطالب را تکذیب می کنند، خلاصه اینکه دلسوزان نباید درباره درآمد جامعه پزشکی طوری صحبت کنند که توهین آمیز یا تحقیرآمیز باشد.

فارس: البته این قاعده کلی درباره همه اصناف و گروههاست که نباید به کسی توهین شود.

حریرچی: بله این قاعده برای همه است، اگر کسی کار می کند و درآمدی دارد نباید تحقیر شود، به هر حال صحبت ها درباره تغییراتی است که بعد از مهر ۹۳ با ابلاغ کتاب جدید ارزشهای نسبی خدمات سلامت رخ داد،‌ این کتاب با توافق و همت بلند جامعه پزشکی و همکاری آنها با وزارت بهداشت رقم خورد و تعرفه ها به طور کاملاً قانونی و در قریب به اتفاق کل کشور به غیر از تهران به صورت نزدیک به صد درصدی در حال اجراست و در این دوره تعرفه های پزشکی در اکثر موارد واقعاً تعرفه های معقولی است، نمایندگان جامعه پزشکی هم اعم از سازمان نظام پزشکی، انجمن های علمی و تخصصی همه آمدند و با وزارت بهداشت صورتجلسه امضا کردند و بر معقول بودن این تعرفه ها تأکید کردند و به هر حال این تعرفه ها با توافق آنها اعلام شد و در کل، عدم تخلف از این تعرفه ها در سراسر کشور شایع و ساری و جاری است.

فارس:‌ شما معتقدید ۹۹ درصد پزشکان در سراسر کشور این تعرفه ها را اجرا می کنند؟

حریرچی:‌ بله تصوری که ما داریم در کشور به میزان بسیار بالایی و نزدیک به ۱۰۰درصد تعرفه های قانونی اجرا می شود، البته در تهران استثنائاتی داریم که در حال برنامه ریزی برای اصلاح آن هستیم.

فارس: منظورتان بخش دولتی است یا بخش دولتی و خصوصی را با هم می گویید؟

حریرچی:‌ در بخش دولتی که به صورت مطلق تعرفه های قانونی اجرا می شود و به طور کامل می توانم بگویم که پرداختهای غیر متعارف در بخش دولتی کاملاً از بین رفته است و ما ممنون جامعه پزشکی هستیم که این همکاری را با ما کرد،‌ البته همه این مطالب مربوط می شود به خدمات بستری و ما هنوز در مورد خدمات سرپایی وارد نشده ایم در مورد خدمات بستری بخش خصوصی هم به میزان زیادی تعرفه های مصوب اجرا می شود، البته تخلف در همه اقشار به یک میزان اندکی وجود دارد، حتی در پلیس و جاهایی که باید رسیدگی قانونی کنند هم می شود، تخلف پیدا کرد.

فارس: البته در مورد کتاب جدید تعرفه ها برخی گروهها از جمله جراحان، متخصصان علوم آزمایشگاهی و رادیولوژیست ها اعلام کرده اند که با آنها مشورت نشده و این تعرفه ها را قبول ندارند و مثلاً افزایش هزینه های آنها در نظر گرفته نشده است؟

حریرچی: در قریب به اتفاق موارد، تعرفه ها با توافق انجمن های پزشکی تعیین شده و آنها صورتجلسه را امضا کرده اند منتهی همان طور که وزیر محترم بهداشت اعلام کردند، در اکثر کشورها این طور بوده که طی یک پروسه زمانی، تعرفه ها تصحیح شده است. همیشه کتاب تعرفه یک پدیده دینامیک بوده است، ‌کما اینکه ما در اصلاح دوم و ویرایش دوم کتاب ارزشهای نسبی بسیاری از اشکالات نسخه مهر ۹۳ را بر مبنای نظر برخی گروههای پزشکی اصلاح کردیم، ویرایش دوم این کتاب در شورای عالی بیمه و سپس در دولت تصویب شده است.

فارس :‌ ویرایش دوم کتاب تعرفه ها برای سال ۹۴ معنایش این است که از این به بعد از هر سال یک کتاب جدید تعرفه ها خواهیم داشت، یا اینکه کتاب فعلی مبنا قرار می گیرد و هر سال بر اساس میزان تورم، تعرفه های پزشکی اعلام می شود؟

حریرچی: در کشورهایی که مانند ما کتاب مشابهی برای تعرفه های پزشکی دارند،‌هر سال در کتاب تجدید نظر صورت می گیرد هم به خاطر اینکه آنها تورم را هر چند کم ممکن است داشته باشند و هم اینکه پدیده خدمات پزشکی یک خاصیت دینامیک دارد، خدمات جدید اضافه می شود و تعدادی از خدمات قبلی با تکنولوژی جدید ارائه می شود که ممکن است هزینه آن ارزانتر یا گرانتر از قبل باشد.

فارس: در کتاب اول ارزشهای نسبی خدمات سلامت ۱۷۰۰ خدمتی که قبلاً تعرفه نداشت،تعرفه گذاری شد، در کتاب دوم هم خدمات جدید تعرفه گذاری شده است؟

حریرچی: بله در کتاب جدید هم یک تعداد خدمت جدید اضافه شده است.

فارس: بعد از افزایش حدود ۱۲۰ درصدی تعرفه های پزشکی در کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت، برخی پزشکان گفتند که این تعرفه ها هنوز واقعی نشده و باید ۳ تا ۶ برابر شود، وزارت بهداشت این صحبتها را در تغییرات تعرفه ها و واقعی شدن آن لحاظ خواهد کرد یا فقط بر مبنای تغییرات تورم جلو می‌روید؟

حریرچی: در مورد خدمات بستری که مورد بحث ماست، چون ۸۰ درصد خدمات در بیمارستانهای دولتی ارائه می شود، ما معتقدیم که هنوز تعرفه های پزشکی بخش دولتی به حد مناسب نرسیده است.

درآمد یک پزشک در آمریکا سالانه ۲۳۰ هزار دلار است که با دلار ۳۲۰۰ تومانی می شود حدود ۷۵۰ میلیون تومان آیا ما اصلاً چند پزشک در کشور داریم که چنین درآمدی داشته باشند

 

فارس: حد مناسب آن چقدر است و چقدر با آن فاصله داریم؟

حریرچی: بالاخره الان در این مقطع زمانی ما با یک معادله ای رو به رو هستیم که عوامل متعدد در آن موثر است. ما به عنوان حافظ اصلی منابع مردم با توجه به ملاحظات اقتصادی و اهدافی که داریم، پیش می رویم، یکی از مهمترین این اهداف این است که پرداختی از جیب مردم بالا نرود و خانواده ها دچار هزینه های کمرشکن درمانی نشوند، از طرفی هم نمی خواهیم کیفیت خدمات پزشکی کاهش پیدا کند، کاهش میزان ارائه خدمت و تخلفات احتمالی هم جزو دغدغه های ماست. به عنوان مثال، قبل از مهر ۹۳ تعرفه عمل لوزه در بخش دولتی زیر ۱۰ هزار تومان بود به طبع میزان انجام این عمل به شدت کاهش پیدا کرده بود و به جز در بیمارستانهای آموزشی در بقیه مراکز دولتی خیلی کم انجام می‌شد، واقع بینانه بودن را باید مد نظر قراردهیم.

در بخش خصوصی نیز ما با انجمن های پزشکی و نظام پزشکی هم پیمان شدیم و ملاحظاتی که در سال ۹۳ مطرح بود مورد توافق مدیران عامل بیمارستانهای خصوصی و جامعه پزشکی و انجمن های علمی نیز قرار گرفت، آنها هم اعلام کردند که این تعرفه ها را قبول می‌کنیم و بر این مبنا حرکت می کنیم و الان ما افتخار می کنیم که ۸ ماه است قریب به اتفاق جامعه پزشکی به این تعهد پایبند بوده اند.

فارس: یعنی رقم های مورد نظر وزارت بهداشت را به عنوان تعرفه پذیرفته و ملاک عمل قرار داده‌اند؟

حریرچی: بله دارند به آن عمل می کنند گرچه بعضی تخلفات هم وجود دارد. الان ملاک عمل بیمارستانهای خصوصی هم همین تعرفه هاست. در کشورهایی که در مقاطع زمانی گذشته تعرفه خدمات پزشکی اعلام شده دولت با تعرفه های متعارف و غیر متعارف بخش خصوصی خیلی متفاوت بوده است، سابقه ندارد که وزارت بهداشت به عنوان متولی و پزشکان به عنوان ارائه کنندگان خدمت بتوانند در مورد تعرفه ها به این شکل به توافقی برسند، البته ما یک تذکر هم به دوستان رسانه ای داریم چرا تا قبل از مهر ۹۳ که قیمت های مورد عمل در بخش خصوصی خیلی با تعرفه های مصوب متفاوت بود،‌کسی اعلام نگرانی نمی کرد و کسی دلواپس نبود.

فارس: در مورد تعرفه ها که همیشه رسانه ها مطلب داشتند.

حریرچی:‌ در مورد تعرفه ها لااقل در تهران پزشکان دارند با رقم هایی کمتر از آنچه عملاً در سال ۹۲ از مردم می گرفتند، کار می کنند، ‌تعرفه هایی که از مهر ۹۳ ملاک عمل است، در موارد قابل توجهی نسبت به قیمت‌هایی که قبل از این تاریخ عملاً از مردم گرفته می شد، کمتر است.

فارس: منظورتان این است که با لحاظ زیرمیزی و پولهای غیر قانونی که از مردم گرفته می شد،‌ هزینه بیشتری از مردم دریافت می کردند و الان خدمات پزشکی برای مردم ارزانتر شده است؟

حریرچی:‌ بله،‌آنچه عملاً ملاک عمل پزشکان بود، بیشتر از تعرفه هایی است که الان به صورت قانونی اعمال می شود و در خیلی از موارد ارزانتر شده است و قیمت کمتری دریافت می شود.

فارس:‌ ممکن است یک مثال بزنید.

حریرچی: نمی خواهم وارد جزئیات بشویم، مثلاً برای برخی جراحان قلب مگر رقم های ۲۰، ۳۰ ، ۴۰ یا ۵۰ میلیون تومان غیر عادی بود؟

فارس: مگر الان چنین رقم هایی نیست؟

حریرچی: نه،‌الان چه کسی بابت عمل جراحی قلب ۴۰ میلیون تومان می گیرد، شما نمی توانید حتی یک مورد در این سطح پیدا کنید،‌ الان در بخش خصوصی خرد جمعی این تصمیم را گرفته که بالاخره موارد تخلفی که قبلاً بوده دیگر نباشد، در شهرستانها قبلاً کمتر هم گرفته می شد، ولی در تهران حتی رقم های بالاتر از این هم بود اما جامعه پزشکی با همراهی وزارت بهداشت و نظام پزشکی این تصمیم را گرفت که خودش را از درون پالایش کند، یک اصلاحاتی انجام داد و در خیلی موارد میزان دریافتی جامعه پزشکی به صورت داوطلبانه برای خدمات بستری کم شد.

فارس: ولی هنوز به قول شما افرادی هستند که معتقدند درآمد پزشکان ایرانی باید همسطح اروپا و آمریکا باشد و عده دیگری هم می گویند پزشکان متخصص باید خودشان را با سایر اقشار مقایسه کنند و نباید فاصله درآمدی خیلی زیاد باشد؟

حریرچی: بله همان طور که گفتم با دو سر طیف مواجه هستیم، برخی می گویند، تعرفه ها یک چندم نرخ واقعی است، تعدادی هم می گویند، چندین برابر تعرفه واقعی است، من می‌گویم هر دو انتهای این طیف ها اشتباه می‌کنند و به جامعه پزشکی و سلامت مردم خدمت نمی‌کنند. چون سطح مطالبات را از هر دو طرف افزایش می‌دهند و آن چیزی که تعادل و اعتدال است حاصل نمی‌شود. وزارت بهداشت و درمان تأکید دارد که باید با تعرفه مناسب کار شود و افرادی که با تعرفه مناسب و با تیراژ بالا کار می‌کنند و درآمد بالا دارند نباید مورد توهین و تحقیر قرار گیرند. مکانیزم مالیات هم در کشور وجود دارد و در جایی که لازم است باید تقویت شود، مثل خیلی از کشورهای آمریکایی و اروپایی که از درآمدهای بالای ۷۰ ، ۸۰ یا ۹۰ هزار دلار ( متوسط ۲۴۰ میلون تومان در ماه) ۴۰ درصد مالیات کسر می‌شود. مکانیزم مالیات باعث می شود هم کار بین گروههای مختلف توزیع شود و هم بیماران و جامعه از خدمات مناسب منتفع شوند،‌ به همین علت این حرفهای غلوآمیز که می‌گویند، درآمد پزشکان ایرانی چندین برابر اروپا و آمریکاست و یا یک چندم کشورهای همسایه است صحت ندارد.

فارس: شما این حرفها را رد می کنید؟

حریرچی: بله، ملاک مهم، متوسط درآمد کل جامعه پزشکی و یا به طور جداگانه پزشکان متخصص و پزشکان عمومی است.ما در بین معلمان،‌وکلا و ورزشکاران هم بالاخره درصد اندکی داریم که ممکن است در حد کسر جزئی از یک درصد باشند و درآمد خیلی بالا داشته باشند، البته در این موارد هم باید مکانیسم مالیاتی عمل کند، اما نباید درآمد آنها ملاک قضاوت کل آن جامعه باشد، مثلاً یک معلم ‌آموزش و پرورش ممکن است ماهانه یک میلیون تا دو میلیون تومان درآمد داشته باشد، اما یک معلم خصوصی هم ممکن است پیدا شود که این درآمد را در ۳ ساعت یا ۴ ساعت کسب کند، اینکه با معیار این معلم خصوصی در مورد همه معلمان قضاوت کنیم کار درستی نیست، در کشور ما هزاران نفر در فوتبال یا کشتی فعالیت می کنند آیا همه آنها درآمدهای خیلی بالا دارند،یا یک تعداد اندکی از آنها درآمد بالا دارند.

فارس: و به نظر شما در جامعه پزشکی هم همین طور است و تعداد کمی درآمد خیلی بالا دارند؟

حریرچی: طبق بررسی که ما کردیم از بین حدود ۲۱ هزار پزشک متخصص که در کشور داریم،اعم از هیئت علمی یا غیر هیئت علمی همین طور است.

ما معتقدیم که هنوز تعرفه های پزشکی بخش دولتی به حد مناسب نرسیده است

فارس:‌ البته آمار متخصصان را نظام پزشکی بیشتر اعلام کرده است؟

حریرچی: این هم یکی از اشتباهاتی است که صورت می گیرد، ما نباید صرفاً شماره نظام پزشکی را ملاک قرار دهیم، باید ببینیم چه تعداد متخصص الان در کشور کار می‌کنند، تعدادی از آنها از کشور خارج شده اند، تعدادی فوت کرده‌اند، یک تعدادی هم کار نمی کنند.

فارس:‌ بر اساس کتاب جدید متوسط درآمد پزشکان متخصص چقدر است؟

حریرچی: آنچه بر اساس کتاب جدید محاسبه کردیم، متوسط کل درآمدهای یک پزشک متخصص در گروههای مختلف در بخش دولتی ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و متوسط درآمد جامعه پرستاری نیز الان ۲ میلیون و چهارصد و چند هزار تومان است و فاصله درآمد یک پزشک متخصص با یک پرستار حدود ۵ برابر است.

فارس: ولی اکثر پزشکان همزمان در بخش خصوصی هم کار می‌کنند؟

حریرچی: نه در اکثر موارد. هم اکنون حدود ۶۵ درصد پزشکان متخصص در بخش دولتی تمام وقت هستند و هیچ فعالیتی در بخش خصوصی ندارند و ما در حال برنامه ریزی برای افزایش این میزان هستیم.

فارس:‌ و اگر پزشکان درآمد بالایی داشته باشند مانند کشورهایی اروپایی ما سیستمی که با مالیات مثلاً ۴۰ درصدی آن را تعدیل کند، نداریم.

حریرچی: در بخش دولتی در گذشته برای کلیه پرداختهای کارانه ای پزشکان مالیات ۱۰درصدی ملاک عمل بوده است ولی در طی سال ۹۳ به غیر از بخشودگی مالیاتی درآمد زیر یک میلیون ماهانه،اگر مجموع دریافتی ماهانه هر فرد زیر ۷ میلیون بود مشمول کسر ۱۰درصد مالیات و برای بالاتر از ۷ میلیون ماهانه مشمول کسر ۲۰درصد مالیات می شد که در سال ۹۴ رقم خالص این سه سقف ۱۵درصد افزایش پیدا کرده است. از طرف دیگر وزارت بهداشت در برنامه ای جدید که از مهر سال گذشته همزمان با ابلاغ کتاب تعرفه جدید شروع کرده و ملاک عمل فعلی است، یک سیستم پرداخت پلکانی ایجاد کرده است.

فارس: به جز مالیات؟

حریرچی: عنوانش مالیات نیست، برای درآمدهای بالا ماهانه فقط ۴۵ درصد به پزشک پرداخت می‌شود.

فارس: بالای چقدر؟

حریرچی: به عنوان مثال اگر درآمد کارانه فردی به بالای ۴۰ میلیون تومان برسد، ۵۵درصد آن به خود فرد پرداخت نمی شود.

فارس: می رود جزو درآمد اختصاصی بیمارستان؟

حریرچی: بله

فارس: منظورتان این است که سقف درآمد یک پزشک متخصص در بخش دولتی ۴۰ میلیون تومان در ماه است؟

حریرچی: نه من در مورد سقف درآمد اظهار نظر نکردم، بگذارید این طور بگویم، همه به اتفاق قبول دارند که تعرفه در بخش دولتی پایین است، اگر کسی به صورت تمام وقت، بیاید در بخش دولتی و روز تعطیل و ساعت عصر هم بیاید کار کند و خدمات با تعرفه دولتی و با کیفیت ارائه کند، اگر این فرد درآمد بالاتر داشته باشد، چه اشکالی دارد،این بد است یا خوب است.

فارس:‌ قطعاً فی سبیل الله کار نمی کند.

حریرچی: در کشور ما اگر متخصصی بیاید در بخش دولتی کار کند،‌یعنی فی سبیل الله کار می‌کند.

متوسط درآمد پزشکان متخصص بخش دولتی همان ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی است که گفتم

فارس: منظورتان این است که درآمد پزشکان متخصص در بخش دولتی پایین است؟

حریرچی: نه من نگفتم پایین است، گفتم تعرفه ها در بخش دولتی پایین است. ما معتقدیم کیفیت خدمات در بخش دولتی بالاست و کاملاً کیفیت قابل قبولی دارد.اگر کسی بیاید و با تعرفه دولتی کار کند، با توجه به کمبود متخصص از نظر ما کاملاً کار خوبی است به شرطی که کیفیت کارش مشکلی نداشته باشد، مالیاتش هم که پرداخت می شود و نظام پرداخت پلکانی هم اجرا می‌شود، بنابراین از نظر ما جای نگرانی نیست.

فارس: سقف درآمدی یک متخصص را نگفتید؟

حریرچی:‌ ایده آل این است که یک پزشک حداکثر در هفته ۴۰ ساعت کار کند، مثل سایر اقشار ولی تا موقعی که کمبود داریم، تا جایی که به کیفیت کار لطمه نخورد وقتی فرد از ساعت استراحتش می‌زند و کار می‌کند، به خاطر همین هم فرسودگی شغلی پیدا می‌کند باید زحماتش جبران شود به خصوص اینکه ما در هر سه رده پزشک متخصص، پزشک عمومی و پرستار در کشور کمبود داریم. بنابراین هر چه یک پزشک بیشتر کار کند، معمولاً فرصت کاری کسی را از بین نمی‌برد. میزان فعالیت و درآمد پزشکان هم بی سقف نیست، بالاخره خود پزشک و مسئول مستقیم او و رئیس بیمارستان کنترل می‌کنند و چیزی نیست که قابل کنترل نباشد.

فارس:‌ در یکی از برنامه های تلویزیون اعلام شد که یک پزشک متخصص می تواند ماهانه ۱۶۸ میلیون تومان درآمد داشته باشد،‌شما این عدد را قبول دارید یا رد می‌کنید؟

حریرچی :‌ متوسط درآمد پزشکان متخصص بخش دولتی همان ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی است که گفتم اما در شرایط پرداختی قبلی که قبل از مهر ۹۳ جریان داشت ممکن بود، در موارد استثنایی، فردی به چنین رقمی نزدیک شود،‌مثل آن معلم، فوتبالیست یا وکیل استثنایی.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7