دانش آموختگان

با فرستادن پزشکان به طرح اجباری و اجرای مجازاتهای ناعادلانه در حق آنها ظلم می کنیم

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، دکتر سیدحسن هاشمی روز سه شنبه در دومین اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی  گفت: مردم مراجعه زیادی به بخش سلامت دارند اما از سوی دیگر ۸۰ درصد سلامت مردم در گروی عملکرد سایر دستگاه ها است که البته علاوه بر ما ،سازمان جهانی بهداشت نیز بر این باور است.

وی خاطرنشان کرد: سلامت مردم تحت تاثیر عواملی همچون نا امنی جاده ها، آلودگی هوا، آلودگی غذا قرار دارد و از سوی دیگر وزارت ارشاد و رسانه ها از نظر فکری و روحی مردم را تغذیه می کنند.

وی اضافه کرد: اگر اقتصاد کشور پر رونق بود و اشتغال رونق داشت، در آن صورت طلاق و بیماری های اعصاب و روان کمتر و نشاط اجتماعی بیشتر بود.

وزیر بهداشت گفت: عقب ماندگی ها در مراجعه به مراکز بیمارستانی، زیاد است و مردم ، به طور شایسته ، احترام نمی شوند؛ ۸۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم و از سوی دیگر نیروی انسانی نیز کم است؛ مردم مطالبات به حقی در اقصی نقاط کشور از بخش سلامت دارند.

هاشمی با اشاره به تعدد آیین نامه ها افزود: یکی از دلایلی که مردم دنبال پارتی هستند، همین موضوع است ؛ تفسیر قانون نباید برای افراد مختلف فرق کند؛ اجرای قانون گاهی متاثر از این مساله می شود که چه کسی سفارش کرده است و قانون را به نفع مفسر به کار می برند.

در حق ارایه کنندگان خدمات پزشکی نیز ظلم می کنیم؛ در هیچ کجای دنیا سراغ نداریم که پزشک بعد از دوران سربازی، برای مدتی به خاطر کسب مهارت به نقاط مختلف برود اما در ایران، پزشک را دست کم چهار سال، متخصص را هشت سال و پزشک فوق تخصص را ۶ سال به زور به نقاط مختلف می فرستیم.

وی خاطرنشان کرد: در حق ارایه کنندگان خدمات پزشکی نیز ظلم می کنیم؛ در هیچ کجای دنیا سراغ نداریم که پزشک بعد از دوران سربازی، برای مدتی به خاطر کسب مهارت به نقاط مختلف برود اما در ایران، پزشک را دست کم چهار سال، متخصص را هشت سال و پزشک فوق تخصص را ۶ سال به زور به نقاط مختلف می فرستیم.

وزیر بهداشت گفت: اقتصاد کشور را به نحوی اداره می کنیم که به فرزندان می آموزیم اگر می خواهند زندگی خوبی داشته باشند باید پزشک و دندانپزشک شوند و بعد که وارد این عرصه می شوند ، خروجی دیگری را انتظار داریم.

هاشمی ادامه داد: جایی برای حمایت از پزشک نیست؛ قانون می نویسم که طبق آن قاضی می تواند پزشک را نه به خاطر قتل عمدی و سهوی که برای هر مرگی ، زندان کند. وزیر بهداشت در عین حال گفت: البته این امر با همکاری قوه قضاییه ، تدبیر شد اما این قانون نیاز به اصلاح دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر پرستاری به دلیل پرستاری از بیمار مبتلا به ایدز ، دچار آسیب شود هیچ حقی برای او دیده نشده است. بنابراین در حوزه سلامت در بحث حقوق شهروندی در هر دو طرف (خدمت گیرنده و خدمت دهنده) غافل هستیم.

وزیر بهداشت گفت: تنقیح قوانین سلامت در وزارت بهداشت در حال انجام و پایان است اما مردم در خصوص آیین نامه ها خیلی اذیت می شوند هر مدیری که آمده، آیین نامه ای نوشته است؛ چون مدیران را ترسانده ایم و دست و پای آنان را بسته ایم و آبروی آنان را در رسانه برده ایم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت روحانی در برخی موارد مظلوم واقع شده است و خواهش من به عنوان عضو هیات وزیران این است که بخش حقوقی دستگاه ها در این روزگار بداخلاقی و حتی در مواردی بی اخلاقی، مساله تهمت، دروغ و افترا به دولت را جدی بگیرند. من در بخش سلامت نیز خواهش کردم که این مساله رعایت شود.

هاشمی افزود: در مواردی اتهام، دروغ و تهمت نسبت به دولت و خدمات دولت ، یک رویه شده است و بالاخره این امر از بلاهای روزگار ما است ؛ متاسفانه ما فکر می کنیم در کشور اسلامی که اخلاق اسلامی باید حاکم باشد کمتر از دیگران گرفتار این مشکلات باشیم اما متاسفانه اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست.

وی تصریح کرد: متاسفانه حاشیه امنی در هیچ دستگاه اجرایی وجود ندارد بنابراین همه ما در این موضوع همدرد هستیم و نباید غفلت کرد. از سوی دیگر مشکلی که مردم با ما دارند ، حقوق شهروندی آنان است؛ اما کمترین توجه در حوزه شهروندی بوده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "با فرستادن پزشکان به طرح اجباری و اجرای مجازاتهای ناعادلانه در حق آنها ظلم می کنیم"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
Mohsen Rostami
Guest
اون چیزی که من ازش نگرانم، بوجود آمدن این خط فکری در جامعه پزشکی است، که: وزیر پوپولیست بد، کسی است که جلوی مردم و صدا و سیما نمایش بازی میکنه! وزیر پوپولیست خوب، کسی است که جلوی پزشکان و پرستاران، نمایش دلسوزی، صداقت و مسئولیت رو اجرا میکنه! نه! وزیر بودن یعنی ملاقات های روزانه با سازمان ها، بخش ها و نهادهای مختلف و مرتبط با وزارتخانه و بیان خط مشی و اصول کلی در دیدار با هر نهاد!! نفس بیان کلیات و خط مشی، ظاهری پوپولیستی به کلام و شخصیت فرد میده! من وزیر غیرپوپولیست نمیشناسم! (با معنایی… بیشتر
mohammad
Guest

ایشون بلخره معلوم نیست فازش چیه باید گفت اقای وزیر دم خروسو باور کنیم یا قسم حضرت عباستو??

متخصص
Guest

اینو بگید که حالا متخصص بدبختو میفرستید طرح هیچی!!!چرا اجازه داشتن مطب خصوصیرو بهش نمیهید؟!!

wpDiscuz
Powered by Themes24x7