سیاست گذاری سلامت

چهارمین انتخابات نظام پرستاری جمعه در سراسر کشور برگزار می‌شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، چهارمین دوره انتخابات نظام پرستاری ۸ صبح روز جمعه ۲۹ خرداد در سراسر کشور برگزار می شود انتخاباتی که روند برگزاری آن از ۱۳ اسفند سال گذشته آغاز شد و به درخواست رئیس کل سازمان نظام پرستاری و تایید وزیر بهداشت و با برنامه‌ریزی ۳ ماهه قرار شد در چنین روزی برگزار شود.

زمان برگزاری انتخابات از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ به مدت ۱۰ ساعت است، اما این اختیار به هیأت‌های اجرایی شهرستان‌ها داده شده که بتوانند تا ۱۴ ساعت نیز زمان رأی‌گیری را تمدید کنند. برای تبلیغات کاندیداها نیز یک هفته مدت زمان در نظر گرفته شد که مهلت آن، ساعت ۲۴ امشب (چهارشنبه ۲۷ خرداد) به پایان می‌رسد.

روند تایید صلاحیت کاندیداها به گفته حسن امامی رضوی، رئیس ستاد اجرایی انتخابات نظام پرستاری هفته گذشته تمام شده و ۱۲۷ حوزه در کشور می‌توانند انتخابات را برگزار کنند.

البته در زمان ثبت‌نام تعداد کاندیدهای ۹ حوزه به تعداد لازم نرسید و ۱۱۸ حوزه برگزار کننده این انتخابات تأیید شدند.

۳ هزار و ۱۴۱ نفر افرادی بوده‌اند که ثبت‌نام اولیه‌ داشتند و بیشترین فراوانی ثبت‌نام مربوط به استان خوزستان با ۳۲۴ نفر و سپس خراسان رضوی با ۲۶۵ نفر بوده است و به همین دلیل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و مازنداران بیشترین ثبت‌نامی را داشته‌اند.

در این دوره از انتخابات، رشد تعداد ثبت‌نامی‌ها در اکثر حوزه‌ها مشاهده شده به طوری که نسبت به انتخابات دوره قبل رشد ۲۲ درصدی ثبت شده است چرا که در دوره قبل ۲ هزار و ۵۷۵ نفر ثبت‌نام کرده بودند.

در این دوره ۵۱ درصد کاندیداها مرد و ۴۹ درصد زن هستند و گروه پرستاری با ۲ هزار و ۴۷۷ نفر، بهیاری با ۳۷۴ نفر، تکنسین اتاق عمل، ۱۲۰ نفر و فوریت‌های پزشکی با ۳۵ نفر کاندیدا گروه‌های شرکت کننده بودند و بیشترین کاندیداها از مقطع کارشناسی بوده است.

از ۳ هزار و ۱۴۱ نفری که ثبت‌نام اولیه کرده‌اند ۶۱ نفر در مرحله نهایی از لیست داوطلبان خارج شده‌اند که از این تعداد ۲۱ نفر به دلیل نقص مدارک، ۷ نفر انصراف، ۵ نفر اسامی مشترک، ۹ نفر صلاحیت عضویت نداشته و مدارک مبتنی بر عضویت را در سازمان نظام پرستاری نداشتند و ۲۰ نفر نیز تایید صلاحیت نشده‌اند.

نحوه تایید صلاحیت‌ها نیز به این گونه بوده که استعلام از مراجع چهارگانه نیروی انتظامی، ثبت‌ احوال، وزارت اطلاعات و دادستانی انجام شده و روش استعلام نیز پس از اعلام از این مراجع به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، استعلام مجدد به این افراد اعلام شده و فرصت داده شده تا مدارک خود را تکمیل کنند.

به گفته مسئولان اجرایی چهارمین دوره انتخابات نظام پرستاری، در روند این بررسی‌ها حدود ۴۰ نفر مدارک خود را آورده و تایید صلاحیت شده‌اند اما ۲۰ نفر نتوانستند با مدارک خود هیات نظارت را قانع کنند.

برای انتخابات، صندوق‌های ثابت و سیار دایر می‌شود و توسط نیروهای انتظامی نظارت بر صندوق‌ها انجام می شود.

رای گیری برای چهارمین دوره انتخابات نظام پرستاری در شهر تهران در ۱۴ صندوق ثابت و ۱۴ صندوق سیار مستقر در بیمارستان‌های شهدای تجریش، مدرس، امام حسین (ع)، حضرت رسول ( ص)، لقمان، سینا، امام خمینی (ره)، شهید رجایی، میلاد، بعثت، بقیه الله (عج)، فیاض بخش، شریعتی، ولیعصر (عج) و خاتم‌الانبیا (ص) انجام می شود.

نتایج چهارمین دوره انتخابات هیئت مدیره های نظام پرستاری ۳۱ خرداد اعلام می‌شود و اگر اعتراضی به نحوه برگزاری بود به آن رسیدگی شده و ۸ تیر نتایج قطعی این انتخابات اعلام می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7