نظام سلامت

معاون طب سنتی وزارت بهداشت: در طب جدید بدون آزمایش نمی‌توانیم درمان دقیقی را ارائه دهیم

طب سنتی

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس از قم، محمود خدادوست ظهر امروز در آیین کلنگ‌زنی سلامت‌کده و دانشکده طب سنتی که در مسجد فاطمه الزهرا(س) بلوار ۱۵ خرداد برگزار شد، اظهار کرد: حضور پرشور مسئولان استانی در این مراسم نمایان‌گر رویکرد ویژه آن‌ها به حوزه سلامت است.

وی تقارن ماه مبارک رمضان و برگزاری این مراسم را به فال نیک گرفت و افزود: ماه رمضان برای طب سنتی برکت‌های بسیاری دارد زیرا هر ساله با آغاز ماه مبارک رمضان این رشته تخصصی در کشور اسلامی به دستاوردهای بیشتری می‌رسد.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اکنون کمتر از دو ماه از اجرای طرح تحول نظام سلامت نگذشته است ابراز کرد: این طرح متعلق به حاکمیت نظام اسلامی است و شخص رهبر انقلاب اسلامی و روسای قوای سه‌گانه بر اجرای این طرح به عنوان بزرگترین و شاخص‌ترین طرح ملی تاکید کرده‌اند.

ماه رمضان برای طب سنتی برکت‌های بسیاری دارد زیرا هر ساله با آغاز ماه مبارک رمضان این رشته تخصصی در کشور اسلامی به دستاوردهای بیشتری می‌رسد

وی تاکیدهای رهبر انقلاب اسلامی در سایه مدیریت جهادی و انسجام ملی را علت اصلی اجرای طرح تحول سلامت دانست و مطرح کرد: امیدواریم این طرح استمرار داشته باشد تا بتوانیم بخشی از اهداف مورد نظر جامعه اسلامی را تحقق بخشد.

خدادوست با اشاره به اینکه بسیاری از اقدامات درمانی در استان قم به همت خیرین رقم می‌خورد یادآور شد: استفاده از ظرفیت طب سنتی یک رویکرد جهانی است و سازمان‌های بین‌المللی سلامت دلایل مستحکمی را برای استفاده گسترده‌تر از طب سنتی مطرح کرده‌اند.

وی با بیان اینکه گفته‌های نادرست برخی از پزشکان و قانون نادرست مبنی بر حذف طب سنتی مشکلات بسیاری برای حوزه سلامت به وجود آورده است ابراز کرد: طب سنتی به عنوان یک فرهنگ در میان باورهای مردم باقی مانده است و اکنون باید با حرکتی علمی آن را در جامعه اسلامی تقویت کنیم.

خدادوست با تاکید بر اینکه طب سنتی بازگشت به عقب نیست اظهار کرد: با استفاده از دانش بومی که پشتوانه آن ۱۸ هزار عنوان کتاب معتبر است می‌توانیم برای تعالی نظام سلامت جامعه اسلامی گام‌های مناسبی برداریم و بکارگیری طب سنتی به اقتصاد درمان و بهداشت کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه طب رایج نظام آموزشی جامعه اسلامی مبتنی بر طب غربی و این طب مبتنی بر تجهیزات است یادآور شد:‌ در طب جدید بدون آزمایش نمی‌توانیم درمان دقیقی را ارائه دهیم و این یک تفکر نادرستی از دکتر برای مردم ایجاد می‌کند.

 پشتوانه آن(طب سنتی) ۱۸ هزار عنوان کتاب معتبر است

خدادوست با اشاره به اینکه طبق مطالعات انجام شده ۷۵ درصد از مراجعان سرپایی به پزشکان نیاز به اقدامات درمانی خاصی ندارند عنوان کرد: این جامعه آماری از بیماران فقط با استفاده از داروهای جزئی بدون نسخه می‌توانند مشکلات خود را برطرف کنند.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ورود طب سنتی بدون افراط و تفریط به شبکه بهداشت و درمان در سطوح مختلف می‌تواند تحول گسترده‌ای در این شبکه به دنبال داشته باشد.

وی تفاهم و همدلی میان طب سنتی و رایج را لازم دانست و تاکید کرد: اگر طب سنتی قالب دانشگاهی و آکادمیک گرفته و توسط تولیت سلامت جامعه اسلامی اداره شود نمی‌تواند آسیبی برای مردم داشته باشد اما اگر بدون این برنامه‌ریزی گسترش یابد برخی مشکلات را برای جامعه اسلامی به وجود می‌آورد.

خدادوست با اشاره به اینکه افرادی داروهای شیمایی را با برخی مواد گیاهی آغشته کرده و از آن به عنوان داروی طب سنتی استفاده می‌کنند گفت: اینکه اولین دانشکده طب سنتی توسط یک خیر در استان قم راه‌اندازی می‌شود ماندگاری‌های بسیاری برای جامعه اسلامی و این استان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ظرفیت‌های خود برای تقویت طب سنتی استفاده می‌کند اظهار کرد: این دانشکده باید جلوه‌ای از معماری سنتی و اسلامی داشته باشد به همین علت طراحی اولیه به دفتر منابع فیزیکی وزارت ارائه شده است.

گفتنی است پیش از این دکتر ملک زاده، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پاسخ به سوال در مورد طب سنتی گفته بود:

من معتقدم نباید چیزی به اسم طب سنتی وجود داشته باشد چون طب یکی است. اگر موردی از طب سنتی وجود دارد باید با روش‌های علمی سنجیده شود و بعد عنوان طب بگیرد و به عنوان یک روش علمی از آن استفاده شود همانطور که بسیاری از طب امروز همان طب سنتی بوده که علم‌سنجی شده و اجرا می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7