دیده بان سلامت

واکنش تند وزارت بهداشت به خبر رهاسازی بیمار بیمارستان ضیاییان در رسانه ملی

در پی پخش گزارشی مبنی بر ترخیص بیمار با شرایط خاص قبل از بهبودی و اقدام نادرست بهزیستی در عدم انجام تکالیف خویش، وزارت بهداشت  جهت تنویر افکار عمومی و حلوگیری از اقدامات شتاب زده و نادرست مشابه رسانه ای، توضیحاتی را ارائه کرده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا وزارت بهداشت و مراکز درمانی تابعه بطور مشخص مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بیماران را در کلیه نقاط کشور و بطور شبانه روزی بعهده دارند.

براساس مبانی قانونی وفرایند های مصوب خدمات یادشده از زمان مراجعه وپذیرش تا زمان بهبودی و ترخیص استمرار داشته و پس از ترخیص در صورت وجود و حضور همراهان بیمار تحویل انان می گردد ودر غیر این صورت و عدم وجود وابسته ، اقوام و یا فردی که تقبل کفالت و یا حضانت فرد یاد شده باشد ،براساس روال موجود فرد ترخیص یافته به مراجع حمایتی که بموجب قانون متولی نگهداری و مراقبت از افراد بی پناه،مهجور ویا بدون کفیل هستند تحویل می گردد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این خصوص اظهار داشت: در بررسی صورت گرفته مشخص شد که بیمار مورد نظر از تاریخ بیست و چهارم خرداد ماه با مشکلات متعددی در بیمارستان ضیاییان بستری بوده و در این مدت درمان لازم برای بیمار صورت گرفته و روز دوشنبه پس از اتمام روند درمان انجام نظافت و تدارک پوشاک لازم – که در تصاویر منعکس شده از بیمار هم مشخص است-و تدارک وسیله نقلیه با هزینه مددکاری بیمارستان از بیمارستان جهت عزیمت به منزل مرخص شده است.

دکتر عباس زارع نژاد یادآور شد: همچنین در خصوص این بیمار با هماهنگی قبلی بیمار پس از طی مراحل ترخیص و بدون دریافت هرگونه وجهی از سوی مرکز درمانی ضیاییان به یکی از مراکز بهزیستی  مراجعه کرده است. متاسفانه مرکز بهزیستی با شانه خالی کردن از وظیفه ذاتی خویش با صحنه سازی و استفاده از سوژه نخ نما و تصنعی و در هماهنگی با سوء استفاده از احساسات یک خبرنگار اقدام به تهیه گزارشی مبنی بر رهاسازی بیمار نموده است که با واقعیت فاصله دارد، لذا این وزارتخانه اعلام می دارد:

۱-   هم اکنون بسیاری از بیمارستان ها با کمبود تخت بستری مواجه بوده و با بهره برداری از تمامی ظرفیت موجود باز هم با صف طولانی بیماران در انتظار دریافت خدمت روبرو هستند. لذا اذعان خواهید داشت که نمی توان یک تخت درمانی را با توجه به مسئولیت سازمان های حمایتی همچنان در اختیار بیمار بهبود یافته قرار داد.

۲-     هیچ بیماری بدون بهبودی کامل وتا مرحله نهایی از مراکز درمانی ترخیص نمیشود.

۳-   مسئولیت نگهداری بیماران بهبود یافته پس از ترخیص بعهده اقوام درجه یک، اطرافیان ویا ارگان های حمایتی هستند که از بودجه عمومی در جهت انجام این امور استفاده می نمایند.

۴-     با توجه به تکرار این موضوع ،عدم تمکین سازمان بهزیستی نسبت به تکالیف خویش و تشویش اذهان عمومی  ،وزارت بهداشت این موضوع را ازطریق مراجع حقوقی وقضایی در دستورکار قرار خواهد داد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7