دانش آموختگان

صدور حکم حبس برای قصور پزشکی مشروط به نظر رئیس قوه قضاییه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نگاه ویژه قوه قضاییه در پیش بینی احکام جایگزین حبس برای قصور پزشکی خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رییس قوه قضائیه مقرر شد با تجدید نظر در اجرای حکم حبس برای موارد قصور پزشکی، کمیته ویژه‌ای در وزارت بهداشت تشکیل شود و هیچ حکمی بدون نظر رییس قوه صادر نگردد.

حسن هاشمی در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش‌های قوه قضاییه، خواهان تجدیدنظر و جلوگیری از صدور جزای حبس برای موارد قصور پزشکی شد.

هاشمی با ابراز نگرانی جامعه پزشکی از اعمال مجازات حبس در خصوص قصور پزشکی، گفت: بدون شک پزشک در فضایی مبتنی بر آرامش حرفه‌ای می‌تواند، خدمات تشخیصی و درمانی موثری داشته باشد و اجرای چنین احکامی ممکن است در روند پذیرش و ارائه خدمات درمانی بیماران بویژه در فوریت‌های پزشکی اخلال ایجاد کند و روابط انسانی بین بیمار و پزشک را خدشه دار نموده و سلامت مردم را به مخاطره اندازد.

آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس دستگاه قضا نیز ضمن استقبال از پیشنهاد وزیر بهداشت، گفت: در گذشته بخشنامه‌ای به قضات ارسال و از قضات سراسر کشور خواسته شده تا از صدور جزای حبس خودداری کنند که مجددا بر آن تاکید خواهد شد.

رییس قوه قضاییه همچنین پیشنهاد کرد، کمیته‌ای در وزارت بهداشت برای بررسی این موضوع زیر نظر وزیر بهداشت تشکیل شود تا در صورت گزارش مواردی از محکومیت حبس برای قصور پزشکی به صورت مستقیم با نظر رییس قوه قضاییه، تجدید نظر در احکام صورت گیرد و حکم حبسی نیز برای جامعه پزشکی بدون نظر رییس قوه قضاییه صادر نشود.

هاشمی در این دیدار با تشریح جایگاه علمی و شایسته کشور در علوم پزشکی ، جامعه پزشکی را جزو پزشکان برتر دنیا خواند که بدون شک تلاش می‌کنند تمام اصول و اخلاق حرفه‌ای را در طبابت مورد توجه قرار دهند.

وزیر بهداشت با توجه به حساسیت جامعه پزشکی در این خصوص و نیز پیگیری‌های سازمان نظام پزشکی، از نگاه ویژه رییس قوه قضاییه و درک درست شرایط جامعه پزشکی و روابط بین بیمار و پزشک با هدف پیشگیری از تضییع حقوق بیمار از ایشان قدردانی کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7