دانش آموختگان

هجمه به وجود آمده علیه پزشکان کار را به ضرب و شتم کشانده است

تنش بین تیم پزشکی و بیماران و همراهانش به دلیل شرایط روحی خاصی که بیمار و خانواده اش در آن قرار دارند، تقریباً مسئله ی شایعی در تمام دنیا می باشد؛ اما شنیدن چند خبر مشابه و مواجهه با این تنش ها در مراکز درمانی در ماههای اخیر می تواند تداعی گر این مسئله باشد که فضای ایجاد شده و هجمه رسانه ای گسترده علیه پزشکان باعث بی اعتمادی و بدبینی نسبت به جامعه پزشکی شده است. تفکری مبنی بر بی مبالاتی کادر درمان و عدم مسئولیت پذیری و رسیدگی به بیماران در پزشکان از جمله مسائلی است که رسانه ها در ماههای اخیر با انتشار خبرهایی غیر کارشناسانه و بعضاً نادرست سعی در ایجاد آن در جامعه داشته اند ، با شنیدن خبرهای اخیر مبنی بر تنش بیماران با پزشکان و حتی ضرب و شتم آنان می توان فهمید که رسانه ها نقش مؤثری در مخدوش کردن وجهه ی یکی از مسئولیت پذیرترین قشر جامعه در ارائه خدمات داشته اند.چندی پیش این حقیقت تلخ هجمه رسانه ای علیه پزشکان و آسیب های آن را در مقاله ای با عنوان قمار رسانه ها با سرمایه اعتماد مردم به پزشکان  در صدای پزشکان بررسی کردیم. حال با انتشار خبر ضرب و شتم جراحی در یکی از بیمارستان های تهران متأسفانه شاهد هستیم که پیش بینی ها و نگرانی های ما به حقیقت پیوسته است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از روزنامه سپید طبق اخبار وارده، دو روز گذشته پزشکی در یکی از بیمارستان‌های تهران مورد ضرب و شتم قرار گرفته که منجر به شکسته شدن یکی از انگشتان دست وی شد. این پزشک که به دلایل شخصی نخواست نام خود و بیمارستان فاش شود در حال پیگیری برای گرفتن طول درمان از پزشکی قانونی و اعلام شکایت از بیمار است. این درحالی است که هیچ‌گونه عکس‌العملی از برخورد با این موارد و جلوگیری از بروز این صحنه‌ها از طرف مسئولان مربوطه دیده نمی‌شود.در این خصوص به سراغ مدیرکل پزشکی قانونی کشور رفتیم و از وی خواستار آمار و اطلاعاتی در این خصوص شدیم. احمد شجاعی با وجود اینکه در خصوص مورد اخیر اطلاعاتی نداشت و متذکر شد که «بنده هم اکنون این خبر را از شما می‌شنوم» با ابراز تاسف از وقوع این‌گونه موارد به خبرنگار ما گفت: «معمولا این‌گونه موارد خیلی به ما ارجاع داده نمی‌شود و به‌ندرت این شکایات به پزشکی قانونی می‌رسد. آماری هم در این موارد در دست ندارم.»
شجاعی متذکر شد: «وقتی به خاطر تخلف عده اندکی در جامعه پزشکی، کل جامعه پزشکی مورد هجمه قرار می‌گیرد و زحمات این قشر زحمت‌کش زیر سوال می‌رود، چنین ذهنیتی ایجاد می‌شود و برخوردهای نابجا به کرات دیده می‌شود.»
وی همچنین گفت: «در علت وقوع اینگونه موارد نمی‌توان گفت مقصر چه کسی است. شاید پزشک مقصر باشد و باید بررسی شود. اما به‌طور قطع اگر پزشکان نیز در درمان بیمار کوتاهی داشته باشند، باید کار به‌صورت قانونی انجام بگیرد و بروز اینگونه برخوردها توجیه‌پذیر نیست.» شجاعی افزود: «بسیار پیش آمده که افراد مختلفی جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار می‌دهند. درنتیجه اینگونه رفتارها است که چنین برخوردهایی پیش می‌آید.» قابل ذکر است روابط عمومی پزشکی قانونی تهران نیز در گفتگو با خبرنگار ما از عدم دریافت شکایتی مبنی بر ضرب و شتم پزشکان خبر داد. اشرفی اصفهانی تصریح کرد: «شاید مواردی از توهین و دعواهای لفظی پیش بیاید، اما در چند سالی که بنده روابط عمومی و در بطن کار بوده‌ام شکایتی مبنی بر برخورد فیزیکی به ما نرسیده است و شاید علت آن قانونی‌شدن کار و پیگیری کار توسط قوه قضائیه و دادگستری باشد که طرفین از متهم‌شدن قضیه ترسیده و شکایتی در این خصوص نکرده‌اند.»
  متأسفانه اولین بار نیست که شاهد اینچنین اتفاقاتی هستیم. حادثه ای مشابه ضرب و شتم این پزشک، چند ماه قبل در بیمارستان یاسوج اتفاق افتاده بود، در این حادثه جراحی توسط بستگان بیمار متوفی مورد ضرب و شتم  قرار گرفته بود.به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری مهر در اسفند ماه سال گذشته، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران از پیگیری ماجرای ضرب و شتم یک جراح در یکی از مناطق محروم کشور و تشکیل پرونده قضائی برای این حادثه خبر داد. دکتر علی فتاحی با اشاره به حادثه ضرب و شتم یک جراح یاسوجی توسط بستگان متوفی، گفت: سازمان نظام پزشکی برای دفاع از جامعه پزشکی و تضمین امنیت کادر درمانی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج امروزبه دستگاه قضایی اعلام شکایت کرد.معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران ادامه داد: حال اگر بیمار و همراهان خود را محق بدانند که به جای نیروی انتظامی، دادسراها و قاضی حکم را صادر و اجرا کنند دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود، بلکه منجر به عدم پذیرش بیماران پر خطر از سوی پزشکان می شود. فتاحی افزود: متاسفانه یک بار نیز شاهد ضرب و شتم و پاره شدن پرده چشم یک پرستار در این بیمارستان بودیم و الان هم که شاهد ضرب و شتم شدید یک جراح هستیم.
فتاحی در خصوص تبعات چنین رفتارهایی در محیط های بیمارستانی کشور، گفت: با چنین اقداماتی تمایل جراحان برای رفتن و خدمت رسانی در مناطق محروم کاهش می یابد و در صورت رفتن نیز با ترس و لرز کارهای پر ریسک پزشکی را انجام می دهند که به طور قطع دروهله نخست مردم وبیماران دراین میان به شدت آسیب می بینند.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "هجمه به وجود آمده علیه پزشکان کار را به ضرب و شتم کشانده است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
sagheb
Guest
تخلف قشر اندک نمی دونم چرا این قشر اندک تو همه بیمارستان ها و درمانگاه ها و مطب ها حضور دارند برخورد خداگونه بعضی پزشکان و خودبرتر بینی اونها واقعا غیرقابل تحمله…اینها علاوه بر برخورد زننده شون هست. حالا هر انتقادی بکنی چه از گرونی ارز چه از بدی آب و هوا جوابشون فقط همینه: ما درس خوندیم ما زحمت کشیدیم ما طرح رفتیم ما… انگار بقیه نخبه ها و تحصیل کرده ها در مدت تحصیل فقط به تفرج و تفریح مشغول بوده اند با همین پزشک سالاری ایران رو جهان سومی نگه دارید مهندسین شایسته کشورمون با رشتی بالا… بیشتر
محسن
Guest

شما آب رو بریز اونجات که سوخته

sagheb
Guest

جناب محسن اینکه شعور شما در حد همین سوختگی هست دیگه واقعا تقصیر هیچ کس جز خود شما نیست
به جای نشان دادن سطح شعور خود،پاسخ قانع کننده که البته بعید میدونم داشته باشید ارائه دهید

wpDiscuz
Powered by Themes24x7