دستیاران تخصصی

بی مسئولیتی بیمارستان شهید بهشتی همدان در حفظ سلامت دستیار اورولوژی

پزشکی رشته پرزحمت و پراسترسی است. بخشی از این استرس به خاطر سر و کار داشتن با مهم ترین دارایی انسان ها – بدنشان – است و بخش دیگر مربوط به خطر افتادن سلامتی خود پزشک در مواجهه های گوناگون با بیماران است. مواجهه با بیماریهای عفونی مانند انواع هپاتیت ( HBS , HCV ) و همچنین HIV، می توانند سرنوشت یک پزشک را به طور اساسی تغییر دهند. مسلما حفط امنیت و سلامت پزشکان، جز وظایف اساسی بیمارستان های محل خدمت پزشکان است. این امر در مورد دستیارانی که برای آموزش پا به بیمارستان ها گذاشته اند و نه کار، اگر ضروری تر نباشد، بی شک به اندازه سایر پرسنل اهمیت دارد. اما گزارش های رسیده به صدای پزشکان نشان می دهد که متاسفانه در کنار سایر حقوق معطل مانده دستیاران رشته های تخصصی در کشور، اهمیت سلامت این دستیاران نیز مورد بی مبالاتی جدی مسئولین بیمارستان ها قرار گرفته است.

تازه ترین اتفاق در این زمینه در بیمارستان شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان به وقوع پیوسته است. صدای پزشکان در یک مصاحبه اختصاصی جویای جزئیات این اتفاق شد. طبق اطلاعات بدست آمده، دکتر هادی اشرفی دستیار سال یک رشته اورولوژی این بیمارستان در تاریخ ۱ ام تیر ماه هنگام انجام سیستوسکوپی، با سوزن آلوده به ترشحات بیمار مبتلا به هپاتیت بی تماس پیدا می کند( needle stick ). علی رغم داشتن واکسیناسیون کامل، بعد از ظهر همان روز در آزمایش تیتر آنتی بادی ( Ab titer ) متوجه پایین بودن سطح آنتی بادی ضد HBS شده، و بعد از مشورت با متخصص عفونی، دکتر اشرفی کاندید تزریق ایمونوگلوبولین وریدی ضد هپاتیت B ( HBIG ) می شوند. اما متاسفانه با مراجعه به مسئولین بیمارستان، با جواب « موجود نیست! » مواجه می شوند. بیمارستان برای تهیه HBIG هیچ تلاش و پیگیری ای نمی کند و به دکتر اشرفی گفته می شود: « اگر نگرانی، برو تهران تهیه کن! »

جامعه ای که هیچ مسئولیتی در قبال سلامت پزشکانش بر عهده نمی گیرد، چگونه می تواند خود را محقِ انتظار داشتن از یک پزشک بداند؟

دکتر اشرفی برای پیدا کردن HBIG شخصا راهی داروخانه های مختلف می شود و بالاخره با هزینه شخصی ۴۵۰ هزار تومانی، موفق به تهیه دارو می شود. اما بی مسئولیتی بیمارستان شهید بهشتی به همینجا ختم نمی شود. بیمارستان حتی حاضر نمی شود هزینه HBIG را نیز پرداخت کند و در مراجعات چندین باره دستیار مربوطه از پرداخت هزینه دارو نیز خود را مبرا می داند. گویی اساسا هیچ مسئولیت و نقشی در این زمینه ندارد و حفظ امنیت و سلامت کارکنانش در حیطه ی مسئولیت های این بیمارستان تعریف نشده است.

متاسفانه سالهاست که دستیاران رشته های مختلف تخصصی در کشور که مهمترین نیروهای کار در سیستم درمانی کشور هستند، نه تنها به هیچ وجه مزایای متناسب با کارشان را دریافت نمی کنند، بلکه حتی به عنوان شاغل نیز شناخته نمی شوند.آنها به زعم سیستم آموزشی دانشجو هستند و و به همین دلیل از مزایای حداقلی کارکنان دولت نیز محروم اند. نه بیمه تامین اجتماعی می شوند، و نه در مواجهه با خطرات این چنینی سیستم حمایتی مشخصی برای آنها پیش بینی شده است. در حالیکه همین دستیاران هستند که بخش عمده ی درآمد بیمارستان ها را حاصل می کنند و مهمترین وظیفه درمانی در سیستم آموزش نیز بر عهده ی آنان است. اگر پزشکان این کشور قرار است تامین کننده ی سلامت جامعه باشند، نخست باید سلامت خودشان تامین باشد. جامعه ای که هیچ مسئولیتی در قبال سلامت پزشکانش بر عهده نمی گیرد، چگونه می تواند خود را محقِ انتظار داشتن از یک پزشک بداند؟

درباره نویسنده

احسان قدیمی

فارغ التحصیل رشته پزشکی و گواهینامه عالی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
ورودی 95 رشته ی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

4 نظر برای مطلب "بی مسئولیتی بیمارستان شهید بهشتی همدان در حفظ سلامت دستیار اورولوژی"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
مسعود مختاری
Guest

واقعاً باعث تاسفه!

پزشک نکته سنج
Guest

در فردی که قبلا واکسن دریافت کرده اما تیترش پایین ۱۰ است (آیا در مورد ایشان زیر ۱۰ بوده؟)، در صورت مثبت شدن HBS Ag در فردی که توسط خون آلوده او نیدل استیک شده HBIG و واکسن لازم است. در غیر این صورت لازم نیست
علاوه بر این از آقای دکتر انتظار می رفته که فرایند واکسن خود را با انجام تیتراسیون تکمیل کرده باشند و در صورت قصور ایشان نیز بی تقصیر نیستند

پزشک
Guest

گاهی واکسیناسیون کامل انجام شده ولی تیتر پایی تر از ۱۰ میاد که بر اساس گایدلاین جدید سی دی سی بوستر هم نمیخواد

یک پزشک
Guest

اینو بکنید تو چشم وزیر محترم و مردمی که را به را داره پزشکاروخراب میکنه

wpDiscuz
Powered by Themes24x7