سیاست گذاری سلامت

جامعه پزشکی بدون برخوردهای انتظامی از طرح برخورد با دریافت وجه‌های غیرمتعارف حمایت کرده‌اند

به گزارش صدای پزشکان محمد آقاجانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در رابطه با وضعیت تخلف و دریافت وجه غیرمتعارف در بیمارستان‌ها گفت: اکثر جامعه پزشکی بدون برخوردهای انتظامی از طرح برخورد با دریافت وجه‌های غیرمتعارف و اجرای سامانه ۱۶۹۰ حمایت کرده‌اند.

وی ادامه داد: به طوری که این تخلفات در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی یا قطع شده یا بسیار محدود شده است و بررسی‌های آماری ما نشان می‌دهد که میزان تخلفات به شدت کم شده اما صفر نشده است.

معاون درمان  وزیر بهداشت گفت: میزان این تخلفات در انواع بیمارستان‌های خصوصی و دولتی متفاوت است در بیمارستان‌های خصوصی کاهش بسیار جدی بوده است و در بیمارستان‌های دولتی محسوس است و مواردی از دریافت وجه‌های غیرقانونی در بیمارستان‌های دولتی وجود داشته که بسیار محدود بوده است.

آقاجانی گفت: باید بپذیریم راهی که آغاز شده در مقابل فرهنگی بوده که دهه‌ها وجود داشته و ما داریم به سمت ساماندهی آن می‌رویم، بنابراین نیازمند همکاری مردم و پزشکان هستیم.

وی با اشاره به اینکه تمام وجه‌های غیرمتعارف به بیماران در این مدت برگردانده شده، گفت: نه فقط وجه از سوی پزشک به بیمار برگردانده می‌شود بلکه با انجام این اقدام پرونده تخلف مختومه نمی‌شود بلکه از جنبه خصوصی متوقف شده و از جنبه عمومی پیگیری می‌شود.

معاون درمان  وزیر بهداشت گفت: ضابطه و قانون وجود دارد این حقوق مردم است که دولت یک انضباط  مالی را در حوزه تعرفه ایجاد کرده و راهی برای مردم به وجود آ‌مده تا بتوانند در سراسر کشور از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب با هر تلفنی که در دسترس دارند با سامانه ۱۶۹۰ تماس بگیرند و شکایات خود را اعلام کنند.

آقاجانی افزود: اگر وجهی خارج از بیمارستان، خارج از پرونده مالی و صندوق بیمارستان توسط پزشک تحت هر عنوانی دریافت شود خلاف قانون است و اگر به سامانه منتقل شود پیگیری شده و اقدامات قانونی برایش انجام می‌شود اما اگر بیمار پولی را پرداخت کند و اطلاعات را انتقال ندهد در نتیجه شاکی وجود نخواهد داشت و این تخلف توسط ما قابل رصد نیست.

وی در پاسخ به اینکه معمولاً بیمار به دلیل روابط درمانی خود با پزشک، از گزارش تخلف سرباز می‌زند، گفت: مناسبات بین پزشک و بیمار پیچیده است هم مسائل مالی، هم عاطفی و درمانی وجود دارد اما آن اقدامی که وزارت بهداشت انجام داده با کمک سازمان نظام پزشکی سیستم نظارتی ایجاد کرده و آن در اختیار همه مردم قرار دارد و آنها می‌توانند به سادگی اطلاعات خود را با ما در میان بگذارند.

معاون درمان  وزیر بهداشت تأکید کرد: بنابراین هر وجهی به هر صورتی خارج از بیمارستان و خارج از پرونده توسط  پزشکان و بیمارستان‌ها اخذ شود خلاف است و تمام اعمال جراحی و خدمات درمانی در چارچوب تعرفه مصوب باید دریافت شود.

،

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7