اقتصاد سلامت

عدم تخصیص کامل اعتبارات طرح تحول در سه ماهه نخست سال

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا دکتر ایرج حریرچی در خصوص وضعیت اعتبارات اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: سال گذشته مقرر شده بود، دولت اعتباری را از محل ۱۰ درصد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد مالیات برارزش افزوده به وزارت بهداشت تخصیص دهد. امکان تخصیص اعتبار پیش بینی شده به طور کامل فراهم نشد و در طول سال به جهت تحریم های ناجوانمردانه و کاهش قابل توجه قیمت نفت، تنها ۸۵ درصد از اعتبار پیش بینی شده محقق شد.

وی در خصوص بودجه سال جاری نیز اظهار داشت: امسال نیز با توجه به محدودیت های بودجه ای، سهم اعتبار سه ماهه اول از محل هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به انضمام اعتبار دولت برای اجرای برنامه تحول، به طور کامل تخصیص پیدا نکرده است. حریرچی با اشاره به تدابیر وزارت بهداشت برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: این وزارتخانه در بسته خدماتی الف با ارائه خدماتی همچون ارائه خدمات پایه بهداشت و درمان، رایگان شدن زایمان طبیعی، حضور پزشکان متخصص، ارائه خدمات بهداشتی – درمانی در روستاها و حاشیه شهرها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر با تمام توان مشغول ارائه خدمات است و کاهش اعتبارات خدشه‌ای به خدمت رسانی وارد نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه خط قرمز دولت هزینه کردن از جیب مردم است، گفت: دولت، وزارت بهداشت و وزارت رفاه اجازه نخواهند داد به وضعیت نامطلوب گذشته که طی آن بیش از ۶۰ درصد از هزینه ها از جیب مردم پرداخته می شد، بازگردیم.

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه هم اکنون در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم و با کاهش هزینه‌هایی که انجام می‌دهیم امیدواریم هیچ خدشه‌ای به اهداف برنامه تحول سلامت وارد نشود، گفت: بر اساس سند چشم انداز باید در حوزه بهداشت و درمان پرداختی از جیب مردم کمتر از متوسط پرداختی از جیب مردم منطقه باشد، در حال حاضر متوسط پرداخت از جیب مردم در منطقه ۳۹ درصد و در جهان ۱۸ درصد است.

حریرچی همچنین با مرور دستاوردهای اجرای برنامه تحول نظام سلامت در خصوص کاهش پرداختی از جیب مردم گفت: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت روستاییان به طور متوسط سه درصد و ساکنان شهرها تنها شش درصد صورتحساب هزینه‌های درمانی در مراکز بهداشتی درمانی را از جیب پرداخت می‌کنند.

وی افزود: برای کاهش هر یک درصد پرداختی از جیب مردم به ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

حریرچی در ادامه در خصوص سایر اقدامات وزارت بهداشت برای اجرای هرچه بهتر برنامه تحول نظام سلامت اظهار داشت: بخش دیگری از کارهایی که باید انجام دهیم، جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری است. وزیر محترم نیز بارها تاکید کرده‌اند که این اقدام در کوتاه مدت ممکن نیست و پروسه‌ای دراز مدت دارد که امید می‌رود با اهتمام جدی دولت و وزارت بهداشت و همراهی جامعه پزشکی به این نقطه برسیم.

وی عنوان کرد: با توجه به تحریم‌های ناجوانمردانه شرایط دولت را درک می‌کنیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب با در نظر گرفتن اولویت‌ها در تلاشیم در دستیابی به اهداف اصلی نظام از طریق گفتمان، روند رو به رشدی را داشته باشیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7