سیاست گذاری سلامت

برنامه های تازه ایران برای پیش گیری از بیماری های غیرواگیر

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، در نشست دو روزه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در بیروت، ایران دو الگوی نسبتا متفاوت اما با رویکرد یکسان به پیشگیری از چهار بیماری غیرواگیر و چهار عامل خطر مشترک بین آنها را مطرح کرد.

پیرو مصوبه سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱ میلادی و مصوبه کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی مبنی بر تعهد کشورها برای پیشگیری از مرگ زودرس منتسب به بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آنها به میزان ۲۵ درصد تا سال ۲۰۲۵ میلادی، در تیر امسال نشست منطقه ای سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی با حضور نمایندگان وزارت بهداشت در بیروت برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مسوولان بهداشتی ایران در این نشست دو الگوی نسبتا متفاوت ولی با رویکرد یکسان در پیشگیری از چهار بیماری غیرواگیر و چهار عامل خطر مشترک بین آنها را ارایه دادند.

این بیماری ها شامل بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت هستند و عوامل خطر مشترک آنها فعالیت فیزیکی ناکافی، رژیم غذایی ناسالم،مصرف دخانیات و مصرف الکل هستند.

در این نشست، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت و نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر کلیات برنامه و تبیین وضعیت موجود به همراه رویکرد جمهوری اسلامی ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی را ارائه کرد و سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر توسط نمایندگان حوزه بهداشت ارایه شد.

در این نشست مصوب شد که سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تا زمان حضور مارگارت چان مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ایران تکمیل و در حضور وی از این سند ملی رونمایی شود.

از دیگر مصوبات این جلسه اهداف ۹ گانه پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی با اندکی تغییر مورد تایید قرار گرفت و شاخص «میزان ترانس صفر در محصولات غذایی صنعتی» که پیشنهاد رسول دیناروند رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بود به عنوان شاخص دهم پذیرفته شد.

همچنین در این مراسم مصوب شد که به برنامه های پیشگیری از حوادث و سلامت روان با توجه به اهمیت این دو برنامه و سهم بسیار بالای آنها در مرگ های زودرس و بار بیماری ها بطور مجزا پرداخته شود و در سند ملی صرفا چهار بیماری غیرواگیر و چهار عامل خطر مشترک آنها لحاظ شود.

در این نشست، علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت، باقر لاریجانی معاون آموزشی و نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو، علی اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل و هیات همراه در حوزه های مختلف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند.

نشست دو روزه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در بیروت با حضور نمایندگانی از سوریه، عراق، تونس، ایران، تیم کارشناسی سازمان بهداشت جهانی از قاهره و ژنو و کارشناسان بین المللی از انگلستان برگزار شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7