دانشجویان

شورای عالی اخلاق پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری برنا، دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن ابلاغ دستورالعمل تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی گفت: استقرار نظام سلامت پاسخگو، احترام همه‌جانبه به کرامت انسانی، تلاش برای دستیابی به معرفت و مدیریت فراگیر اخلاق پزشکی در زمینه‌های مختلف از دیگر وظایف نظام سلامت کشور است.

معاون آموزشی ضمن اشاره به تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی کشور، افزود: به دلیل تاثیر رعایت اصول اخلاق حرفه ای در همه ابعاد نظام سلامت به خصوص رضایت ارائه دهندگان و دریافت کنندگان خدمات سلامت، این شورا تشکیل شده است.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی کشور تشکیل این شورا در دانشگاه های علوم پزشکی را زمینه ساز اجرای مصوبات شورای عالی اخلاق پزشکی کشور و نهادینه شدن اخلاق حرفه ای در نظام سلامت کشور دانست و افزود: به همین منظور دستورالعمل تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: لازم است کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور با توجه به ظرفیت های محیطی و شرایط بومی موجود در منطقه و مطابق با مفاد این دستورالعمل نسبت به تشکیل شورای اخلاق پزشکی در دانشگاه اقدام کنند و نتایج این اقدامات را جهت انجام هماهنگی های لازم به دبیرخانه شورای عالی اخلاق پزشکی کشور منعکس کنند.

لازم به ذکر است، اعضای شورای عالی اخلاق پزشکی کشور نیز طی حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شده اند که محمد میرزابیگی و عباس عباس زاده نیز از جمله اعضای این شورا هستند.

وزیر بهداشت نیز در اولین جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی کشور  به عنوان رئیس این شورا بر اهمیت اخلاق در حوزه علوم پزشکی تاکید کرد و گفت اخلاق پزشکی می بایست در کلیه حوزه های نظام سلامت کشور به عنوان یک اصل مدنظر قرار گیرد.

دکتر سید حسن هاشمی بر ضرورت فعال بودن دبیرخانه شورای عالی اخلاق پزشکی تاکید کرد و افزود هدف وزارت بهداشت تنها گسترش مراکز تربیت کننده دانشجو در حوزه اخلاق پزشکی نیست بلکه می بایست متناسب نیاز کشور و واحدهای ارائه کننده خدمات افراد در مراکز تعریف شده آموزش ببینند.

وی بر اهمیت جایگاه دانش آموختگان رشته اخلاق پزشکی تاکید کرد و گفت می بایست برنامه روشنی برای بهره مندی از خدمات فارغ التحصیلان این رشته تدوین شود و تربیت دانشجو در رشته اخلاق پزشکی متناسب با نیاز کشور صورت پذیرد.

وزیر بهداشت از نقش برجسته اساتید در ترویج اصول اخلاقی در بین دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی سخن گفت و افزود درحال حاضر اساتید برجسته ای در کشور حضور دارند که می توانند الگوی سایرین در مباحث اخلاقی باشند.

دکتر هاشمی برخی از چالش های اخلاق پزشکی کشور را برشمرد و گفت شورای عالی اخلاق پزشکی کشور ضمن سیاستگذاری برای تحولات آتی و پیگیری روندی که در این زمینه طی شده می بایست در وهله اول به راهکارهای عملی جهت اصلاح چالش های موجود بپردازد.

وزیر بهداشت رفتارسازی را از عوامل مهم اجرایی نمودن سیاست های شورای عالی اخلاق پزشکی کشور برشمرد و تاکید کرد در راستای رفتارسازی و بهبود وضعیت اخلاق پزشکی می بایست از راهکارهای متفاوت بهره برداری شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد فعالیت های شورای عالی اخلاق پزشکی کشور زمینه ساز نهادینه سازی اصول اخلاقی در بین متولیان نظام سلامت و رفع چالش های موجود در این حوزه باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7