سیاست گذاری سلامت

سیاست های وزارت بهداشت برای افزایش جمعیت تشریح شد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وزارت بهداشت، محمد اسماعیل مطلق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با آخرین برنامه‌های مرتبط با افزایش جمعیت در وزارت بهداشت، گفت: براساس سیاستهای ابلاغی رهبری که ۱۴ بند است، ۴ بند آن مربوط به وزارت بهداشت است که ارتقای سلامت، تکریم سالمندان، تحکیم بنیان خانواده، اهش مرگ و میر از نوزاد تا سالمند و افزایش نرخ باروری به بالای حد جایگزینی یعنی ۲٫۱ را شامل می شود.

فقط ۲استان در کشور نرخ باروری بالای ۲٫۱ دارند

وی ادامه داد: در حال حاضر میزان باروری ۱٫۸ است که در برخی استان‌ها این میزان ۲٫۱ شده است؛ این نرخ در ۲ استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان مشاهده شده است اما در بعضی از استانها مانند مازندران، گیلان، اراک و اصفهان همچنان کمتر از ۱٫۸ است و باید آنها را به ۲٫۱ برسانیم.

مطلق گفت: استانهایی که نرخ باروری آنها بیش از ۲٫۱ است باید روی سلامت مادر و نوزاد آنها بیشتر کار کنیم چرا که مرگ و میرشان بیش از سایر استانها بوده است.

۶۵درصد زوجین تمایل به فرزندآوری در بدو ازدواج دارند

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد ۶۵ درصد زوجین مراجعه کننده تمایل به فرزندآوری بلافاصله پس از ازدواج داشته‌اند و ۳۵ درصد اعلام کرده‌اند در زمان مناسب خواهان فرزنداوری هستند.

تمایل زوجین جوان به داشتن ۲ تا۳ فرزند

وی افزود: بنابراین افرادیکه در آستانه ازدواج قرار داشتند تمایل به فرزندآوری داشته و حدود ۲ تا ۳ فرزند را ایده‌آل زندگی اعلام کردند.

مطلق ادامه داد: اما در بررسی‌ها مشخص شد که طلاق در سال‌های اول و ۵ سال ابتدایی بیشتر است و از مشکلات آن مسائل زناشویی اعلام شده است از طرفی جای مشخص و مرکزی نبود که به این زوجین آموزش داده شود، برخی‌ها به بخش خصوصی، برخی به روانپزشک و برخی به متخصص زنان مراجعه می‌کردند.

ایجاد کلینیک‌های زناشویی در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: بنابراین برای ساماندهی و پیشگیری از طلاق، طرح ایجاد کلینیک‌های زناشویی را به صورت پایلوت در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی آغاز کردیم، این دانشگاه‌ها مانند اصفهان، گیلان، مازندران، شیراز و البرز بوده است.

حضور روحانی و حقوقدان در کلینیک زناشویی

وی افزود: با معاونت امور زنان ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، قوه قضاییه، بهزیستی و شورای عالی انقلاب فرهنگی جلساتی برگزار شد و قرار شد در این کلینیک‌ها متخصصان زنان، داخلی، روحانی آشنا به مسائل خانواده، حقوقدان و متخصصی که به مسائل زناشویی آگاهی داشته باشد حضور یابد.

استقرار کارشناس زن و مرد و پاسخ آنلاین به مسائل جوانان

مطلق گفت: همچنین قرار است امسال در دانشگاه‌های علوم پزشکی کارشناسان زن و مرد مستقر کنیم تا برای پیشگیری از طلاق و آگاه شدن جوانان به مسائل زناشویی، آموزش‌های لازم را بدهند.

وی تصریح کرد: در زمان انجام آزمایش‌های لازم قبل از ازدواج کتابی در رابطه با مسائل زناشویی و فرزندآوری، CD آموزشی و همچنین از طریق مجازی امکانی فراهم شده تا افراد سوالات خود را پاسخ گفته و اطلاعات لازم را کسب کنند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین در ۵۷ دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده که تخصص‌های لازم را در حوزه ازدواج دارند آموزش‌های لازم به جوانان داده می‌شود و دانشکده‌هایی که این تخصص را ندارند از دانشگاه‌های دیگر به مدت هفته‌ای ۲-۱ روز، کارشناسان مربوطه حاضر شده و مشکلات را حل خواهند کرد.

حضور مربی آموزشی برای ترویج ازدواج مناسب

مطلق با اشاره به اینکه سن ازدواج در کشور افزایش یافته، گفت: برای ازدواج مناسب و سلامت ازدواج در سراسر کشور مربی آموزشی تربیت شده، سال گذشته ۱۷ دانشگاه و امسال تمام دانشگاه های علوم پزشکی با کمک حوزه علمیه قم، وزارت ورزش و جوانان، قوه قضاییه، وزارت علوم و بهداشت این کارگاه‌ها راه‌اندازی می‌شوند.

اجرای برنامه پیشگیری از تک فرزندی

وی همچنین از برنامه پیشگیری از تک فرزندی خبر داد و گفت: تک فرزندی عوارض جسمی، روانی و اجتماعی دارد به همین دلیل در استان کرمان تحقیقی در این زمینه انجام شد و براساس آن کتاب آموزشی تدوین شده و به زودی به تمام دانشگاه‌ها داده می‌شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: میانگین فاصله فرزندآوری در کشور بیش از ۵ سال است و با توجه به عوارض آن برنامه‌ای داریم که آن را به کمتر از ۵ سال برسانیم.به همین دلیل راه‌اندازی کارگاههای مختلفی را در سال ۹۳ برنامه‌ریزی کردیم و امسال دانشگاه‌ها آن را اجرا خواهند کرد.

مطلق همچنین از تشکیل کارگروه جمعیت در وزارت بهداشت به ریاست وزیر خبرداد و گفت: این کارگروه بر روی ابعاد ارتقایی میزان باروری کلی به بالای ۲٫۱، سلامت مادر و کودک کاهش مرگ و میر نوزادان و افراد ۳۰ تا ۷۰ سال و تکریم سالمند کار خواهد شد تا لوایح و قوانین لازم در زمینه افزایش میزان باروری به سازمان‌های دیگر، دولت و مجلس تقدیم شود

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7