اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت

بررسی طرح تحول سلامت توسط هیات ارزیاب سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در نشست جمع بندی هیات ارزیاب سازمان جهانی بهداشت از طرح تحول سلامت ضمن قدردانی از حضور این هیات در جمهوری اسلامی ایران و برسی طرح تحول سلامت از نزدیک گفت: ترکیب تیم هیات ارزیاب به گونه ای انتخاب شد که بتوانند اجرای طرح تحول سلامت را در همه حوزه ها ارزیابی کنند و کارشناسان مجرب این سازمان  توانستند در مدت کوتاهی به یافته های خوبی درباره این طرح دست یابند.

وزیر بهداشت با بیان این که در مجموع هیات ارزیاب به ارزیابی مناسبی از طرح تحول سلامت دست یافته اند گفت: تقریبا در کلیات و به ویژه در بخشهایی که باعث پایداری و استمرار برنامه می شود با هم هم عقیده هستیم.

دکتر هاشمی گفت: من نیز با شما موافق هستم که تعهد سیاستگذران و نیز ارایه دهنده گان خدمت، نقش کلیدی در ادامه اجرای طرح تحول سلامت دارد و موافق هستم که یکی از عواملی که به ما در اجرای موفق این طرح کمک می کند پایداری منابع است و از پیشنهاد شما در این زمینه تشکر می کنم.

وزیر بهداشت بیان داشت: همانگونه که در گزارش هیات ارزیاب سازمان جهانی بهداشت از طرح تحول سلامت مطرح شد یکی از مشکلات عمده ما در اجرای این طرح بیمه ها هستند و ما نیز مانند شما بر تجمیع بیمه ها تاکید می کنیم.

دکتر هاشمی افزود: معتقدیم تجمیع بیمه ها نه صرفا برای کاهش هزینه ها بلکه برای برای داشتن خریداران واحد خدمت و نیز پرهیز از اتخاذ سیاستهای موازی ضروری است.

وزیر بهداشت اذعان داشت یکی از نقاط آسیب پذیر ما در اجرای طرح تحول سلامت بیمه هاست چرا که سیاستگذاری برای اجرای این طرح در دو وزارتخانه متفاوت صورت می گیرد و این موضوع طبعا ما را با مشکل مواجه می کند.

تجمیع بیمه ها نه صرفا برای کاهش هزینه ها بلکه برای برای داشتن خریداران واحد خدمت و نیز پرهیز از اتخاذ سیاستهای موازی ضروری است.

دکتر هاشمی یادآور شد: طرح تحول سلامت طرحی نوپاست که ۱۵ ماه از اجرای آن می گذرد و قطعا دارای اشکالاتی است که بخشی از این اشکالات را شما دیده اید ولی این طرح در عین حال دارای موفقیتهایی است که ممکن است از دید شما پنهان باشد و شما می توانید در ادامه مسیر و با حضور درمحیط های ارایه خدمات بهداشتی درمانی  و ارایه نظرات خود در رفع اشکالات این طرح به ما کمک کنید.

وزیر بهداشت گفت: مهمترین هدف ما در اجرای طرح تحول سلامت در حوزه درمان کاهش هزینه های درمانی از جیب مردم و همینطور افزایش دسترسی بیماران به خدمات بوده است.

دکتر هاشمی افزود: در حوزه بهداشت نیز گسترش شبکه های بهداشتی و ارایه خدمات بهداشتی به حاشیه نشینان شهرها را دنبال کرده ایم.

وی افزود: با توجه به این که در همسایگی ما کشورهایی قرار دارند که دارای مشکلاتی به لحاظ بهداشتی هستند با گسترش خدمات بهداشتی به حاشیه شهرها برای پیشگیری از بیماریها تلاش میکنیم و همچنین مردم را با عوامل خطر ابتلا به بیماریهای غیر واگیر آشنا می کنیم که این اقدام جهت کنترل منابع و  پیشگیری از بیماریهاست.

وزیر بهداشت گفت: معتقدیم اگر اجرای این طرح منجر به استقرار کامل شبکه برای همه جمعیت ۷۷ میلیونی کشور شود و بتوانیم برنامه های پیشگیری را بر مبنای شبکه پیش ببریم، به بخشی از اهدافمان در اجرای طرح تحول سلامت رسیده ایم.

دکتر هاشمی در پایان گفت: در گزارشی که هیات ارزیاب سازمان جهانی بهداشت ارایه داه اند به نوعی موفقیت اجرای طرح تحول سلامت را پذیرفته و پیشنهادهایی که داه اند عمدتا در جهت حمایت و نگهداری از دستاوردهای طرح تحول سلامت بوده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7