نظام سلامت

سفر رییس سازمان بهداشت جهانی به ایران پس از ۱۵ سال

قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت بهداشت از سفر خانم دکتر مارگارت چان رییس سازمان بهداشت جهانی طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری به کشورمان خبرداد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وزارت بهداشت ؛ دکتر محسن اسدی لاری قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت بهداشت با بیان اینکه خانم دکتر چان به دعوت وزیر بهداشت به ایران سفر خواهند کرد گفت: از حدود ۱۵ سال پیش تا کنون هیچ یک از روسای سازمان جهانی بهداشت  بازدیدی از نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران نداشته اند.

وی یکی از اهداف سفر رییس سازمان بهداشت جهانی به ایران را آشنایی با طرح تحول نظام سلامت در ایران عنوان کرد و افزود: گزارشی از سوی هیأت ارزیابان آن سازمان در خصوص طرح تحول نظام سلامت تهیه که همزمان با سفر ایشان گزارش مذکور به وی ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: خانم چان در این سفر تعهد سیاسی و فنی ایران را در قبال پوشش همگانی سلامت بررسی نموده تا از تجربیات این طرح به عنوان الگویی برای دیگر کشورها استفاده شود.

دکتر اسدی لاری در ادامه افزود: پس از پایان برنامه اهداف توسعه هزاره (MDGs) در سال ۲۰۱۵ ، از سال گذشته تلاش های جهانی گسترده ای در جهت توسعه پایدار (SDG) آغاز شد که در شهریورماه سال جاری در نشست کشورهای عضو سازمان ملل متحد و در مجمع عمومی توسعه پایدار بررسی و تصویب خواهد شد.

پوشش همگانی سلامت از اهداف توسعه پایدار است

قائم مقام وزیر در  امور بین الملل وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از اهداف مهم برنامه توسعه پایدار، پوشش همگانی سلامت است افزود: کشورهای دنیا باید طی ۱۰ سال آینده موضوع پوشش همگانی سلامت را در دستور کار خود قرار داده و برای تکمیل پوشش همگانی سلامت برای مردم خود تشویق می شوند.

وی یکی دیگر از اهداف سفر رییس سازمان بهداشت جهانی به ایران را موضوع پیشگیری و کنترل ببیماری های غیرواگیر مطرح کرد و افزود: سازمان بهداشت جهانی توجه ویژه ای به پیشگیری از این نوع بیماری ها دارد و برخی کشورهای پیشرفته موفقیت هایی در این زمینه داشته اند در حالی که از چندین دهه گذشته به پیشگیری از این بیماری ها تأکید داشته اند.

دکتر اسدی لاری با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر بار سنگینی از نظر مرگ و میر، معلولیت افراد و همچنین هزینه های درمانی بر نظام های سلامت در سراسر دنیا تحمیل می کنند یادآور شد: در صورتی که برای پیشگیری از این نوع بیماری ها برنامه ای وجود نداشته باشد تمام تلاش های نظام های سلامت و دولت ها زیر سوال خواهد رفت.

رونمایی از سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

وی افزود: با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در شورای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر تهیه و تدوین شده و در روزهای گذشته جلسات بسیار خوبی در جهت مرور این برنامه با حضور دکتر علوان و دیگر متخصصان سازمان بهداشت جهانی برگزار شده است.

دکتر اسدی لاری گفت: کمیته پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با مسوولیت دکتر لاریجانی معاون آموزشی و با همکاری معاونان بهداشت، درمان، تحقیقات و فنأری و همچنین رییس سازمان غذا و دارو و سایر بخش های مرتبط تلاش های خوبی در این زمینه داشته است.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت بهداشت از رونمایی از سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر  با حضور معاون اول رییس جمهور، وزاری عضو شورای عالی سلامت، دکتر چان و مقامات کشوری چهارشنبه هفته جاری خبر داد.

وی افزود: دکتر چان همچنین از نظام ارائه خدمات سلامت در کشور و به ویژه در روستاها، شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر و حاشیه شهرها به عنوان الگویی موفق در منطقه بازدید خواهد کرد.

خدمات بهداشتی درمانی ارزشمند ایران به مهاجرین افغانی در حوزه سلامت

دکتر اسدی لاری با اشاره به اینکه در جریان این سفر رییس سازمان بهداشت جهانی با نحوه خدمت رسانی به  ویژه خدمات بیمه ای به افاغنه آشنا خواهد شد افزود: با تلاش دکتر چان و همچنین کمیسر عالی پناهندگان مساعدت هایی در خصوص افاغنه صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: از ۳ دهه گذشته تا کنون ایران به مهاجرین افغانستانی خدمات ارزنده ای را ارائه داده و در دولت تدبیر و امید نیز با نظر وزیر بهداشت و وزیر کشور خدمات بهداشتی مناسبی به آنها ارائه شده است.

دکتر اسدی لاری گفت: با حضور دکتر چان یک مرکز آموزشی منطقه ای و فرامنطقه ای سازمان جهانی بهداشت با نظر ویژه وزیر بهداشت در ایران و در یکی از مناطق آزاد راه اندازی خواهد شد که می تواند در آینده توانایی های نظام سلامت ایران را به منطقه و دنیا نشان دهد.

ملاقات رییس سازمان جهانی با معاون اول رییس جمهور، رئیس مجلس و وزیر بهداشت

قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت بهداشت آشنایی مدیران ارشد حوزه سلامت با اهداف توسعه پایدار و سخنرانی دکتر چان را یکی دیگر از برنامه های سفر رییس سازمان بهداشت جهانی به ایران بیان کرد و ابراز امیدواری کرد که این جلسه بتواند میزان اثربخشی مدیران ارسد حوزه سلامت در خصوص اهداف توسعه پایدار را افزایش دهد.

وی همچنین گفت: از دیگر محورهای این سفر، آشنایی رییس سازمان بهداشت جهانی با ظرفیت های آموزشی و پژوهشی خواهد بود تا در زمینه های مربوط به فناوری و به ویژه تولید واکسن و داروهای بیولوژیک و همچنین تحقیقات مربوط به اخلاق پزشکی و بیماری های غیرواگیر تبادل نظر شود.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت بهداشت افزود: رییس سازمان بهداشت جهانی در این سفر دو بار با وزیر بهداشت دیدار و گفتگو خواهد کرد.

دکتر اسدی لاری ابراز داشت: رییس سازمان بهداشت جهانی همچنین ملاقات هایی را با  رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رییس جمهور و همچنین وزرای عضو شورای عالی سلامت خواهد داشت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با حضور رییس سازمان بهداشت جهانی تحولی در ارتباط بین المللی نظام سلامت ایران به ویژه در دوران پس از تحریم با دنیا اتفاق بیفتد.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7