یادداشت

آدرس تجمع اشتباه است

در این مطلب نوید مقدم از این می گوید که تراژدی قتل دکتر پیرزاده ارتباطی به وزیر بهداشت و بالخصوص طرح تحول سلامت ندارد. این مطلب نظر شخصی نوید مقدم بوده و لزوما نگاه صدای پزشکان نیست.

پزشکان عصبانی اند!  در ماجرایی که حتی سن و سال قاتل در هاله ای از ابهام قرار دارد، همه بروی این موضوع که پزشکان عصبانیند توافق دارند، حداقل تاکنون در اینکه دکتر پیرزاده هم به قتل رسیده تشکیکی نشده است. اما به من اعتماد کنید، در بجز این دو مورد هیچ توافقی وجود ندارد. روایت ها به شدت متضاد و در عین حال دارای تناقضات درونی هستند.

امشب، در بین همکاران پیغام هایی میچرخد برای دعوت به تجمع در برابر وزارت خانه به نشانه اعتراض، در این نوشته، کسی به اصل تجمع انتقادی ندارد. بحث در این میان بر سر آدرس غلطی است که به جامعه پزشکی داده می شود. عده ای نوک پیکان را به سمت وزارت خانه نشانه رفته اند. وزارت خانه ای که تا آخرین باری که شرح وظایفش را مرور کردم، در آن خبری از وظیفه حمایت از پزشکان نبود. برخی به مزاح استعفای وزیر را خواستارند، وزیری که تا به اینجا هم وارد مسئله ای شده که در حیطه وظیفه اش نیست.

طنز تلخ، گره زدن تراژدی مرگ دکتر پیرزاده به طرح تحول نظام سلامت است

ماموریت وزارت بهداشت مشخص است: فراهم آوردن موجبات تأمین بهداشت و درمان کلیه افراد کشور از طریق تعمیم و گسترش خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی. و وظیفه وزیر البته اجرای این ماموریت است.  در این میان اگر این هدف با انتقادات آشکار وزیر از پزشکان در سطح جامعه میسر شود، وظیفه وزیر بهداشت، انتقاد است، اگر تحقق این اهداف در گرو ارج و قرب پزشکان باشد، وظیفه وزیر حمایت است. البته در این میان وزیر بارها نظر شخصی اش و نگاه صنفی اش را در تکریم و احترام پزشکان باز گفته است. در کنار اینکه با بررسی نسبت جملات انتقادی وزیر در مورد جامعه پزشکان، به کل جملاتش در مورد پزشکان، به این نتیجه می رسیم که این نسبت حتی از نسبت اقلیت همکاران بدکرداری که خود می شناسیم به کل جامعه پزشکی هم کمتر است.

در این میان طنز تلخ، گره زدن تراژدی مرگ دکتر پیرزاده به طرح تحول نظام سلامت است، طرحی که با کمک به توسعه متوازن و همه جانبه ما را در بهبود سطح آگاهی ها و کاهش شکاف های اجتماعی میان نخبگان و عامه مردم یاری می رساند. تا امید داشته باشیم روزی می رسد که از رهگذر توسعه انسانی، شاهد تحقق فرهنگ گفتگوی توام با احترام باشیم. در این میان معلوم نیست مستقل از سخنان وزیر چگونه میان طرح تحول سلامت و قتل فجیع دکتر پیرزاده پل زده می شود؟

آدرس صحیح اما مغفول مانده است. در این میان رسانه هایی که پیوسته بر طبل هجوم کور و عصبی بر جامعه پزشکی می کوبند و سازمان های صنفی که وظیفه حمایت از پزشکان را به عهده دارند از دایره خشم پزشکان به دور مانده اند. رسانه های که بر موج شایعات بی اساس و انتقادات غیرعلمی و بعضا خشم از رفتار غلط بعضی از همکاران سوار می شوند انگار که در هیچ مسئله دیگری نمی توانند زبان توده باشند و حمله به پزشکان، یگانه فصل مشترکشان با ملت است و نهاد های صنفی که فلسفه وجودی خود را فراموش کرده اند.

همکاران پزشک! تجمع حق شماست اما لطفا آدرس دعوت نامه را یکبار دیگر نگاه کنید، به نظرتان اشتباه نیست؟

درباره نویسنده

نوید مقدم

نوید مقدم، پزشک و فعال اجتماعی
دانش آموخته پزشکی-بهداشت عمومی و متخصص پزشکی ورزشی

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "آدرس تجمع اشتباه است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
م
Guest

در بین مخالفان جامعه پزشکی هم دو چیز قطعی است، نبود منطق و وجود نفرت.

مهدی
Guest

جالب ترین بخشش به نظر من حمایت از طرح تحول نظام سلامته.مشخصاً نگارنده وابستگی فکری خاصی به دولت و یا حداقل شخص وزیر دارند وگرنه حمایت از اجرای اینگونه ی این طرح چیزی جز شوخی نیست!

مسعود
Guest

احسنت! این حرف، حرف کاملاً درستیه! متاسفانه در خیلی از موارد وزارت سلامت و نظام پزشکی شرح وطایفشون رو خلط می کنند. به این جمع اضافه کنید مجلس رو که قانونگذاری رو اشتباه انجام میده….

wpDiscuz
Powered by Themes24x7