سیاست گذاری سلامت

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای تمامی افراد تا سال آینده

 معاون بهداشت ضمن تشریح سند پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: مطابق این سند تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای تمامی افراد  تا سال آینده جزء برنامه های اصلی وزارت بهداشت است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب­دا، دکتر علی اکبر سیاری در  تشریح سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: مطابق اهداف سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر، باید ۲۵ درصد مرگ نابهنگام افراد ۳۰ تا ۷۰ سال، ظرف ۱۰ سال آینده کاهش یابد، در این سند تمامی وزارتخانه ها از جمله صنعت و معدن، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، سازمان صدا و سیما و دستگاه های دیگر مشارکت دارند و وظیفه هر کدام مشخص است.

دکتر سیاری با بیان اینکه صاحب­نظران بهداشتی دنیا دستورالعمل هایی را در این خصوص نوشته اند و هر کشور سند مربوط به خودش را دارد، گفت: ما یکسال است که نوشتن سند ملی پیشگیری از بیماری­های غیر واگیر را شروع کرده ایم و اکنون این سند رو نمایی شده است.

معاون بهداشت در رابطه با عوامل خطر مرتبط با بیماری­های غیر واگیر از جمله راهکارهای کاهش مصرف دخانیات گفت: برای اینکه مصرف مواد دخانی را کم کنیم; راهکارهایی از طرف صاحب نظران دنیا پیشنهاد شده است اول اینکه قیمت مواد دخانی و مالیات را افزایش دهیم بعضی از کشورها تا ۸۶ درصد مالیات بر مواد دخانی می گیرند توصیه سازمان جهانی بهداشت ۷۵ درصد است در حالی که در کشور ما مالیات بر محصولات دخانی ۱۱ درصد می باشد و قیمت سیگار  در ده سال گذشته تغییری نکرده است و مالیاتش نیز افزایش یافته است.

سیاری ادامه داد: راهکار دیگر برای کاهش مصرف مواد دخانی ممنوعیت استفاده از این مواد در اماکن عمومی است، طبق آمار ۶ میلیون نفر در دنیا به علت مصرف سیگار می میرند که ۶۰۰ هزار نفر از آنها افراد غیر سیگاری هستند که در مجاورت افراد سیگاری زندگی می کنند .

 وی افزود: کسی که سیگار  می کشد خطر سرطان  در او ۲۳ برابر کسی است که سیگار نمی کشد و خطر سکته مغزی فرد سیگاری، ۴ برابر فردی غیر سیگاری است.

محدودیت خرید و مصرف سیگار  از بخش های سند ملی

وی سخت تر کردن خرید سیگار را از دیگر راهکارهای عنوان کرد که در سند ملی پیشگیری از بیماری­های غیر واگیر آمده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با عادت به مصرف نمک در بین مردم گفت: مردم کشورمان روزانه ۱۲ گرم نمک مصرف می­کنند توصیه سازمان جهانی بهداشت روزانه حداکثر ۵ گرم و برای افراد سالمند ۳ گرم در روز است در ایران ما تنها از راه مصرف نان، ۵ گرم نمک در روز مصرف می کنیم.

دکتر سیاری ادامه داد: ما باید استاندارد تعریف کنیم و آموزش دهیم و نظارت بر برنامه­هایمان داشته باشیم تا مردم به تدریج ذائقه شان عادت به مصرف مواد کم نمک کند.

وی در ادامه گفت: هر فردی باید در شبانه روز حداکثر ۲۵ گرم قند مصرف کند در حالی که یک نوشابه صنعتی ۲۵ گرم قند دارد، باید میزان مصرف قند را پایین بیاوریم و به مردم آموزش های لازم را بدهیم .

میزان اسید چرب ترانس در روغن های خوراکی باید به صفر برسد

معاون بهداشت در خصوص مصرف روغن نیز گفت: ۹۵ درصد از روغن های مصرفی در قنادی­ها روغن جامد با اسید چرب ترانس بالا است بنابراین میزان اسید چرب ترانس در روغن های خوراکی باید به صفر برسد. در این رابطه صنایع باید تکنولوژی لازم را وارد نمایند. در حال حاضر در اروپا و آمریکا مقدار اسید چرب ترانس در روغن های خوراکی صفر است و در ایران باید  این میزان طبق برنامه ها به ۲ درصد برسد.

دکتر سیاری یکی دیگر از عوامل خطر ایجاد بیماریهای غیر واگیر را عدم تحرک عنوان کرد و گفت:  ۱۹ میلیون نفر در ایران تحرک فیزیکی ندارند، ۱۰ میلیون نفر فشار خون دارند که در این بین ۵۰ درصد از افراد از بیماری فشار خون اطلاعی ندارند.

۵ درصد از روغن های مصرفی در قنادی­ها روغن جامد با اسید چرب ترانس بالا است

معاون بهداشت تصریح کرد: باید سیستمی را داشته باشیم که فشار خون مردم را چک کنیم و خوشبختانه در حال حاضر در روستاها سیستم خوبی وجود دارد در تغییر و تحولات اخیر، ۲۱۰۰ پزشک، به سیستم اضافه کردیم.

وی یاد آور شد: در سال گذشته مراکز بهداشتی درمانی در روستاها ۳۹هزار دیابتی جدید را شناسایی کردند و ۹۳ هزار و ۶۰۰ نفر از افرادی که فشارخون بالا داشته اند و ۴۰ هزار نفر از افرادی که دچار اختلالات روانپزشکی داشته­اند شناسایی شده اند.

معاون بهداشت با بیان اینکه اگر نوزادی دچار کم کاری تیروئیدی باشد دچار عقب ماندگی ذهنی در تمام عمر خود می شود که خوشبختانه ما در سال گذشته ۱۰هزار کودک در روستاها  راکه دچار این بیماری بودند، شناسایی کرده و اقدامات پیشگیری را انجام دادیم.

وی توضیح داد: ما باید در شهرها سیستم شبکه های بهداشتی را درست کنیم در حال حاضر برای ۱۵ میلیون نفر که ۱۰ میلیون نفر آنها در حاشیه شهر و ۵ میلیون نفر در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند این سیستم درست شده است و برای هر ۳هزار نفر یک کارشناس در نظر گرفته شده است که تشکیل پرونده و ارزیابی افراد را انجام ­دهد و در این میان مردم به سه گروه سالم و گروهی که عوامل خطر دارند و گروه سوم افرادی که بیمار هستند تقسیم بندی می شوند و افرادی که نیاز به درمان دارند به پزشک ارجاع داده می شوند.

دکتر سیاری گفت: ما تا سال آینده این سیستم را در تمامی استان­ها راه اندازی می کنیم و ایجاد  پرونده های الکترونیک برای تمامی افراد جزوه برنامه های اولیه می باشد.

یجاد  پرونده های الکترونیک برای تمامی افراد جزوه برنامه های اولیه

دکتر سیاری در تکمیل سخنان خود گفت: ۳ قدم اساسی در حوزه پیشگیری و بهداشت باید برداشته بشود هر ساله مردم به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار می کشند  و سیگار باعث ایجاد ۶۳هزار مرگ در ایران است که قابل پیشگیری است و این مربوط به رفتار خود مردم است.

وی یاد آور شد: در سال۹۲، ۳۸۰ هزار مرگی که در کشور اتفاق افتاد ۹۳هزار مورد آن مربوط به سکته قلبی بوده است و ۴۳ هزار مربوط به سکته مغزی و ۳۲هزار مربوط به سرطان بوده است. در حالی که ۴۰ درصد سرطان­ها قابل پیشگیری هستند و اگر برنامه داشته باشیم و مردم مشارکت داشته باشند هزینه ها پایین می آید و از وقوع مرگ های نابهنگام کاسته می شود و می­توان ۱۰ سال به عمر مردم افزود.

معاون بهداشت در پایان گفت: باید نحوه مراقبت از افرادی که بیمار هستند را مشخص کنیم تا دچار صدمات بیشتر نشوند اینکه پیش بینی کنیم بیماران چه خدماتی بگیرند بسیار مهم است. سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر یک سند کمی است و مطابق برنامه­ریزی­ها اگر نتوانستیم در ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد از بیماری­های غیر واگیر را کم کنیم، برنامه را آسیب شناسی و اشکالات را برطرف نمائیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7