دیده بان سلامت

تا بیست سال آینده در کشور مبتلای به هپاتیت C نخواهیم داشت

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس سید مؤید علویان، رییس شبکه هپاتیت کشور گفت، به وضعیت بیماری کبد در کشور اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۶۸ واکسن هپاتیت به صورت آزمایشی در چهار استان برای نوزادان و افراد پرخطر به اجرا گذاشته شد که این طرح از سال ۷۳ به صورت سراسری اجرایی شد و توانست شیوع بیماری هپاتیت B را از ۲ تا ۳ درصد به زیر ۲ درصد برساند.

وی با اشاره به اینکه فقط ۲ استان گلستان و سیستان و بلوچستان شیوع هپاتیت‌شان بالای ۳ درصد است، گفت: علت این امر این است که زمانی که طرح واکسیناسیون به اجرا گذاشته شد، شیوع هپاتیت B در این مناطق بالای ۵ درصد بود و همین که توانسته‌ایم در این مدت ۲ درصد از شیوع را کاهش دهیم، نشان دهنده موفق بودن برنامه واکسیناسیون است.

رئیس شبکه هپاتیت کشور تعداد مبتلایان به هپاتیت B در کشور را یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر عنوان کرد و تأکید کرد: اکثر این افراد هنوز شناسایی نشده‌اند.

به گفته وی، شیوع بیماری هپاتیت C در کشور کم و زیر نیم درصد است و بیشتر بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی و معتادان تزریقی به آن مبتلا هستند.

علویان با ابراز خوشحالی از توانایی شناسایی اکثر مبتلایان به هپاتیت C گفت: از ۵ هزار مبتلای هموفیلی و ۴ هزار مبتلای تالاسمی که هپاتیت C داشتند، تنها از هرکدام یک‌هزار بیمار باقی مانده است که هنوز درمان نشده‌اند.

وی از رسانه‌ها و سایر اقشار جامعه برای شناسایی مبتلایان به انواع هپاتیت درخواست کمک کرد و گفت: درست است که جوان بودن برای یک کشور فرصت تلقی می‌شود، اما گاهی تبدیل به تهدید می‌شود، چرا که جوان رفتار پرخطر دارد و با این رفتار، بیماری را شیوع می‌دهد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران تأکید کرد: با اجرای برنامه‌های پیشگیری و درمان هپاتیت C به طور قطع تا ۲۰ سال آینده دیگر در کشور مبتلایی به هپاتیت C نخواهیم داشت همینطور افراد مبتلا به هپاتیت B نیز افراد بالای ۴۵ سال خواهند بود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7