نظام سلامت

اعلام آمادگی ایران جهت ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی بین المللی در کشورهای منطقه/ ایران از اعزام بیمار به خارج بی نیاز شده است

وزیر بهداشت در هشتمین کنگره بین المللی پزشکان مسلمان جهان با اشاره به پیشرفت های علوم پزشکی در ایران و بی نیازی کشور از اعزام بیمار جهت مداوا به خارج از کشور، از اعلام آمادگی ایران جهت ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی بین المللی در کشورهای منطقه خبر داد.

به گزارش صداى پزشکان به نقل از وب دا، دکتر سید حسن هاشمی صبح جمعه در هشتمین کنگره بین المللی پزشکان مسلمان جهان در مشهد مقدس اظهار داشت: ما افتخار داریم در کشورمان دستگاهی متولی بهداشت و درمان مردم است که خودش آموزش را نیز بر عهده دارد.

وی ادامه داد: با تلاش های صورت گرفته در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی متوسط عمر ایرانیان از ۵۵ سال به ٧٣ سال رسیده است،البته ابتلا به بیماری های غیرواگیر از مشکلات عمده ماست تا آنجا که ۵٠ درصد ایرانیان به دلیل سکته قلبی و مغزی فوت می کنند.

وی کم تحرکی، فشار خون و دیابت، بیماری های تنفسی و اعتیاد را از مشکلاتی برشمرد که مبتلابه کشورهای منطقه نیز هست.

دکتر هاشمی با اشاره به سفر هفته گذشته مدیرکل بهداشت جهانی به ایران، گفت: دکتر چان از خدمات دولت ایران به ویژه اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم و به همت رییس جمهوری تقدیر کرد و کاهش پرداختی از جیب مردم و دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی در ایران را بسیار موفق ارزیابی کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به آخرین سفر دکتر روحانی در زمان کاندیداتوری وی به مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: دکتر روحانی بارها موفقیت خود را مرهون توسل به امام رضا (ع) عنوان کردند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بحث بهداشت و درمان از وعده های دکتر روحانی بوده است، موضوع سلامت را نیز از اولویتهای فعلی دولت برشمرد و به بیمه شدن ١٠میلیون نفر از ایرانیان و ارائه خدمات در ۵٧۵ بیمارستان با پرداخت ۴.۵ درصدی اشاره کرد و این مهم را از موفقیتهای دولت یازدهم و رییس جمهوری برشمرد.

وزیر بهداشت با مرور دستاوردهای کشور در حوزه سلامت مروری بر پیشرفت های تکنولوژیک علوم پزشکی داشت و عنوان کرد: در حوزه نانو، پیوند، بازسازی سلول های انسانی و علوم شناختی پیشرفت های موفقیت آمیز قابل توجهی صورت گرفته است.

وی با اشاره به آخرین آمار منتشر شده در زمینه پیوند کبد در شیراز، انجام ۶٠٠پیوند کبد در این استان را در کنار پیشرفت های خوب پیوند های نسجی، پیوند قلب، پانکراس، روده و سایر پیوندها در کشور را نتیجه سابقه و تلاش ٢۵ ساله جمهوری اسلامی ایران در حوزه پیوند برشمرد و ادامه حیات بیمارانی که با پیوند مغز استخوان به زندگی خود ادامه می دهند را از افتخارات موفق پزشکان مسلمان این حوزه دانست که امروزه موجب فخر مسلمین هستند.

وی با اشاره به رتبه ١٧ کشور در علوم پزشکی در میان کشورهای دنیا، این رتبه را در شرایطی حائز توجه خواند که کشور ما در سی سال گذشته تحریم های شدیدی را تحمل کرده تا آنجا که انتشارات دنیا مقالات ما را قبول نمی کردند و از چاپ آنها در نشریات معتبر علمی دنیا و در ISI سر باز می زدند و خوشبختانه هم اکنون به سمت فناوری و خلق ثروت در حرکت هستیم و با افتخار اعلام می کنیم که برای مداوای بیماران بر خلاف گذشته از اعزام به خارج از کشور بی نیاز هستیم.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به توریسم سلامت در کشور از وضعیت خوب ایران در این بخش خبر داد و گفت: بیمارستان توریسم رضوی از ظرفیت های بسیار خوب این حوزه است که امید می رود با بهره گیری از دانش پزشکان ارزنده کشور و راهنمایی و کمک دکتر ولایتی بتوان از ظرفیتهای موجود به نفع توسعه دانش پزشکی در جهان اسلام بهره برد.

وزیر بهداشت همچنین از اعلام آمادگی ایران برای تاسیس دانشگاههای بین المللی در نجف، کربلا و بیروت خبر داد و گفت: امید می رود بتوان با بهره گیری از دانش بالای اساتید دانشگاههای علوم پزشکی ایران بتوان به تربیت دانشجویان جهان اسلام پرداخت و دانشگاههایی را مرتبط با دانشگاههای علوم پزشکی مشهد، تبریز و شیراز تاسیس کرد.

وی تربیت دانشجویان خارجی مسلمان در ایران برای تجهیز به سلاح علم و خدمت به جهان اسلام در حوزه پزشکی را از افتخارات ایران برشمرد.

دکتر هاشمی در پایان بار دیگر با گرامی داشت جان فشانی های شهدای والا مقام، شهیدان مشهد مقدس و شهدای گروه پزشکی، گفت: شهدا افتخارشان آن است که آنچه در توان داشتند در جهت مجد و عزمت اسلام به میدان آوردند و برخی هنوز در بستر بیماری نیز بر عهد خود استوارند.

وی در پایان خطاب به حاضرین حضورشان در ایران را موجب خرسندی خواند و ابراز امیدواری کرد بتوان با همکاری معاونت آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت امکان مشارکت پزشکان جهان اسلام در طرح های مهم وزارت بهداشت را فراهم و اقداماتی را در جهت گسترش همکاری ها به انجام رساند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7