سیاست گذاری سلامت

تدوین راهنمای ملی مصرف خون و فرآورده‌های خونی با همکاری ۱۱ انجمن تخصصی و نظام پزشکی

مدیرعامل سازمان انتقال خون از تدوین راهنمای ملی مصرف خون و فراورده‌های خونی با همکاری ۱۱ انجمن تخصصی و نظام پزشکی خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از  “وب دا ” دکتر علی‌اکبر پور فتح‌الله در مراسم رونمایی از اپلیکیشن “هم‌خون‌ یار” که در ششمین روز از هفته انتقال خون رونمایی شد،گفت :در چهل ویکمین سال تاسیس سازمان انتقال خون لازم می دانم که از ۴۰ میلیون هم وطن اهداکننده‌ای که تاکنون سازمان انتقال خون را همراهی کرده‌اندتشکر کنم .

وی افزود: این همکاری اهداکنندگان باعث ایجاد شاخص‌های بی‌نظیری در زمینه انتقال خون شد و باعث شد تا این سازمان به عنوان یک برند در میان کشورها و مراکزی که در زمینه انتقال خون کار می‌کنند، شناخته شود.

دکتر پور فتح اله با بیان اینکه در گذشته همه تلاش‌ها در جهت تولید خون و فرآورده‌های مختلف خونی برای استفاده در مراکز درمانی بود و این کار نقش ویژه‌ای در نجات جان بیماران و ارتقای سطح جراحی‌ها داشت، گفت: امروزه وارد عصر جدیدی تحت عنوان “مدیریت خون بیمار”شده ایم که بر اساس آن باید تلاش کنیم تا خون بیمار را حفظ کنیم، تا جایی که به خون دیگران نیاز نداشته باشد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه در دنیا مصرف خون و فرآورده‌های خونی در حال مدیریت است، ادامه داد: خون و فرآورده‌های خونی شمشیر دولبه هستند و همانطور که می‌توانند زندگی‌بخش باشند، مشکلاتی را نیز به وجود می‌آورند و در بعضی موارد هزینه‌های سنگینی بر بیماران و حوزه سلامت تحمیل می‌کند.

پورفتح‌الله ادامه داد: نباید اجازه دهیم بیماری به خون و فرآورده‌های خونی دیگران نیازمند شود. در کشورهایی که این برنامه را اجرا کردند، موفقیت‌های بسیاری را شاهد بودیم. برای مثال آمریکا از سا ل ۲۰۱۳ با مدیریت مصرف خون توانست اهدای خون را به میزان دو میلیون کاهش دهد.

عناصر مختلف “مدیریت خون بیمار “

دکتر پور فتح اله مدیریت خون بیمار را دارای سه هرم مهم دانست و گفت: اول اینکه باید تلاش کنیم جامعه کم خون نباشد و اجازه ندهیم کسی با وجود کم خونی وارد اتاق عمل شود.

وی افزود:اگر کم خونی را در کشور مدیریت کنیم و کسی با کم‌خونی وارد مراکز جراحی نشود،به راحتی می‌توان خون خود بیمار را قبل از عمل انتخابی به میزان ۲ واحد گرفته و برای خودش در حین جراحی استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: همچنین می‌توانیم سیستم‌های بیمارستانی را ایجاد کنیم که می‌توانند در حین عمل و بعد از عمل خون بیمار را جمع‌آوری کرده از فیلترهای خاص گذرانده و برای خود بیمار استفاده کنند.

پورفتح‌الله در تشریح دومین هرم مدیریت مصرف خون بیمار اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که تعادل سیستم انتقال خون از بین رود. باید به دنبال روش‌های جراحی باشیم که خونریزی کمتری داشته باشند. همچنین باید استفاده از داروهای منبسط کننده را به حداقل برسانیم تا خونریزی کاهش یابد.

وی افزود: سومین هرم، فعالیت در زمینه افزایش تحمل بیماران نسبت به کم‌خونی است.واژه تزریق خون و فر آورده ها ی خونی را باید به حد اقل برسانیم که البته در این زمینه اقداماتی انجام شده است.

دکتر پور فنح اله ابلاغ آیین‌نامه کمیته‌های انتقال خون از جمله این اقدامات دانست و گفت : آیین‌نامه‌های انتقال خون بیمارستانی تدوین و به زودی توسط وزیرمحترم ابلاغ خواهد شد. به طوری که مراکز درمانی سرویس‌های انتقال خون برای مدیریت خون بیمار داشته باشیم.

پورفتح‌الله دومین اقدام سازمان انتقال خون را تدوین راهنمای ملی مصرف خون و فراورده‌های خونی با همکاری ۱۱ انجمن تخصصی و نظام پزشکی عنوان کرد و افزود: این راهنما نیز به زودی ابلاغ می‌شود، اما اجرایی شدن آن بسیار حائز اهمیت ویژه ای است .

سازمان انتقال خون ایران به عنوان یک برند در دنیا شناخته شده است

وی در خصوص موقعیت بین‌المللی سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد:‌ با قاطعیت می‌گوییم که سازمان انتقال خون ایران به عنوان یک برند در دنیا شناخته شده است .اگر به برنامه های سازمان بهداشت چهانی نگاه کنیم ،می بینیم که سازمان انتقال خون ایران از بسیاری از کشور ها جلوتر است. برای مثال سازمان بهداشت جهانی برنامه اهدای داوطلبانه برای سال ۲۰۲۰ قرار داده است، این درحالیست که ما هفت سال قبل به برنامه اهدای داوطلبانه رسیدیم. و در واقع ۱۲ سال از برنامه جلوتر هستیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: سازمان انتقال خون ایران در ژنو به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی در امر سلامت و آموزش در زمینه انتقال خون برای کشورهای منطقه مدیترانه شرقی که شامل ۲۰ کشور دنیا است،معرفی شده است و ما در مدت چهار سال برنامه‌های زیادی مانند کنترل کیفی آزمایش‌های کشورهای منطقه، ساماندهی انتقال خون‌های منطقه را انجام می دهیم.

یکی از سالم‌ترین خون‌ها را در منطقه تامین می‌کنیم

پورفتح‌الله با بیان اینکه ایران یکی از سالم‌ترین خون‌ها را در منطقه تامین می‌کند، گفت: بزرگ‌ترین شاهد ما در این زمینه این است که ما در کشور ۲۰ هزار بیمار تالاسمی داریم که سالانه ۳۰۰ هزار واحد خون کشور را برای آنها استفاده می‌کنیم، یعنی یک هفتم خون کشور برای بیماران تالاسمی مصرف می‌شود و این در حالیست که در طول مدت فعالیت حتی یک مورد HIV در آنها مشاهده نکردیم.

وی ادامه داد: در آمارهای بین‌المللی از هر ۴۰۰ هزار انتقال خون یک مورد HIV مطرح می کنند، اما در ایران شاخص هپاتیت B، هپاتیت C و HIV در افرادی که برای اهدای خون مراجعه می‌کنند نسبت به جامعه طبیعی ۱۰ برابر کمتر است و سیر ابتلا به HIV در اهداکنندگان کشورمان طی پنج سال سیر نزولی داشته است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تصریح کرد: در اهدای خون دو مساله مهم عدم مخاطره اهدای خون برای اهداکننده و عدم ایجاد مخاطره برای مصرف کننده خون مطرح است. بنابراین باید اهداکنندگان را به سمت قشری آگاه، فرهیخته و مسوولیت پذیر برای اهداف خون پیش بریم.

وی با اشاره به این که اپلیکیشن “هم‌خون‌ یار” نیاز های اطلاعاتی اولیه اهداکنندگان خون و علاقمندان به اهدا خون را بر آورده می کند ،گفت:ای اپلیکیشن رایگان خواهد بود و ارتباطی بین سازمان انتقال خون و اهداکنندگان به وجود می‌آورد و امیدواریم به سمتی رود که به نرم‌افزاری برای آموزش اهداکنندگان تبدیل شود.

گفتنی است ، اپلیکیشن “هم خون یار ” با مشارکت سازمان انتقال خون و همراه اول بر بستر ussd(کد _ستاره ) با هدف گسترش فرهنگ اهدای خون سالم و مستمر طراحی شده است و امروز با حضور مسئولین سازمان انتقال و خون و همراه اول در محل سازمان انتقال خون رونمایی شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7