نظام سلامت

حوادث ترافیکی در راس علل مرگ و میر زودرس کشور/فوت ۱۷ هزار نفر در حوادث ترافیکی

رئیس اورژانس کشور گفت: سال گذشته حدود ۱۷ هزار نفر فوتی ناشی از حوادث ترافیکی داشتیم که منجر به مرگ زودرس افراد شده و باید با برنامه ریزی و فرهنگسازی از آن جلوگیری کرد.

به گزارش صدای پزشکان به تقل از خبرگزاری فارس، امین صابری نیا در در همایش آشنایی با اصول اولیه اورژانس‌های پزشکی با تأکید بر کاهش مرگ زودرس گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال که صبح امروز در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد گفت: سال گذشته حدود ۱۷ هزار نفر فوت ناشی از حوادث ترافیکی داشتیم که باعث تحمیل هزینه‌های فراوان به وزارت بهداشت است، در صورتی که می‌توان با پیشگیری از حوادثی مانند غرق شدگی و سوختگی، این منابع را در حوزه‌های دیگر درمان و به ویژه بهداشت هزینه کرد.

وی افزود: در کشور سوئد سالیانه تنها ۵ یا ۶ نفر به دلیل حوادث ترافیکی فوت می‌کنند که می‌توان در ایران نیز این آمار نگران کننده را از طریق تغییر دیدگاه، تقویت فرهنگ ترافیکی و آموزش به فرزندان به حداقل رساند.

رئیس اورژانس کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات مرکز اورژانس کشور از سال گذشته در حوزه پیشگیری از حوادث افزود: طبق اطلاعاتی که از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور جمع آوری شده است ۳ حادثه قابل پیشگیری شایع احصا شده که شامل تصادفات، مارگزیدگی و غرق شدگی است.

وی ادامه داد: تصمیم بر این شده است که کمیته بهداشت و درمان جهت پیشگیری در استان‌ها تشکیل شده و ضمن ارائه  برنامه‌های مدون و مناسب زمینه تصمیم گیری‌های منطقه‌ای متناسب با شرایط اقلیمی را فراهم کند، برای مثال گاهی در برخی حوادث نمی‌توان برنامه کشوری یکسانی ارائه کرد به عنوان نمونه  گاهی در برخی مناطق کشور مردم دچار گرمازدگی و در برخی مناطق دیگر دچار سرما زدگی می‌شوند که هر یک نیازمند برنامه مجزایی جهت اجراست.

صابری خاطرنشان کرد: باید هزینه‌های درمان کاهش پیدا کند و به سمت رفتارهای غیر قابل پیشگیری سوق داده شود به عنوان نمونه باید در موضوع ژنتیکی به حدی کار کنیم که بیمار ژنتیکی نداشته باشیم یا در خصوص سوختگی و حوادث چهارشنبه آخر سال باید نگاه را تغییر داد.

وی افزود: علاوه بر تغییر نگاه جامعه به حوادث نبایستی گفت که حادثه نباید اتفاق بیفتد، بلکه باید برای پیشگیری از حوادث برنامه ریزی کرد.

رئیس اورژانس کشور گفت: امیدواریم تا چند سال آینده هزینه‌هایی که صرف پیشگیری می شود  ۴ تا ۵ برابر هزینه‌های باشد که صرف درمان می‌شود تا ضمن خالی شدن بیمارستان‌ها، مردم نیز در نظام سلامت شریک شوند.

صابری در خصوص وضعیت سال گذشته اورژانس‌های پیش بیمارستانی گفت: در حال حاضر ۲۱۲۱ پایگاه اورژانس و ۵۰۳ اورژانس دانشگاهی با ۳۱۰۰ دستگاه آمبولانس و ۱۷ بالگرد هوایی به ویژه در خصوص پیشگیری از مرگ مادر و نوزاد به مردم خدمات اورژانس ارائه می‌دهند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7