دیده بان سلامت

آخرین وضعیت شیوع مالاریا در کشور

معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵۰ مورد ابتلا به بیماری مالاریا دیده شده است.۱۵ مورد از این بیماری از طریق انتقال داخلی در کشور و بقیه موارد از کشورهای همسایه منتقل شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس ،محمود نبوی در رابطه با آخرین وضعیت شیوع بیماری مالاریا در کشور گفت: شیوع این بیماری در کشور بسیار کم شده به طوری که از ابتدای سال تاکنون فقط ۱۵۰ مورد ابتلا به این بیماری دیده شده است.

وی افزود: ۱۵ مورد از این بیماری از طریق انتقال داخلی در کشور شناسایی شده و بقیه موارد از کشورهای همسایه منتقل شده است. البته بیشتر این موارد از کشورهای شرقی افغانستان و پاکستان وارد شده است.

معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: زمانی انتقال داخلی بیماری مالاریا در سال ۷۰ حدود ۱۰۰ هزار مورد بود، اما سال گذشته به ۲۹۹ نفر کاهش یافت و امسال ۱۵ مورد شده است.

نبوی تصریح کرد: برنامه حذف بیماری مالاریا یک برنامه چهار ساله است که شروع شده و قرار است تا سال ۱۴۰۴ این بیماری در کشور حذف شود.
وی ادامه داد: زمانی نوعی از این بیماری انگلی به نام فالسیپاروم سالی ۴۰ هزار مورد در استان‌های هرمزگان و جنوب کرمان دیده می‌شد، اما اکنون فقط سال گذشته ۴۰ مورد در استان سیستان گزارش شده و ۲۵۹ مورد نیز نوع ویواکس این بیماری دیده شده است.

معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: انتقال بیماری مالاریا فقط از طریق پشه آنوفل است و اقداماتی که برای کنترل این بیماری درنظر گرفته شده، جاده‌سازی و آسفالت‌کشی به تمام روستاهای مالاریاخیز و برق‌ رساندن به این مناطق است، همچنین عملیات سمپاشی و کنترل باعث شده مالاریا در همین مناطق جنوب شرق کشور رو به حذف برود.

نبوی گفت: با اقدامات انجام شده پیش‌بینی می‌شود ظرف چند سال آینده، بیماری مالاریا در کشور ریشه‌کن شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7